چگونگی انجام پایان نامه

 چگونگی انجام پایان نامه

در این نوشته قصد داریم تا شما عزیزان را با پایان نامه و چونگی انجام پایان نامه بیشتر آشنا کنیم.در ادامه این مطلب به برخی نکات مهم و ضروری پیرامون انجام پایان نامه خواهیم پرداخت.
Image result for ‫شیوه تدوین پایان نامه‬‎
مشاوران مارلینک
پایان نامه چیست؟

پایان نامه نوشتاری است که شما درآن  موضوع یا سوالی را بررسی کرده و از راه تجزیه و تحلیل و یا  تجارب عملی و یا آزمایشی به پاسخ آن می رسید. به بیان دیگر پایان نامه استدلال موضوعی، ارائه پژوهشی تجربی، حاصل کارآموزی و یا احتمالا (با اغراق) مهم ترین نوشته ای است که تا کنون منتشر کرده اید. اما پایان نامه دکترا باید موضوع  مناسب و جامعی داشته باشد و بیانگر پدیده یا نتیجه ای جدید باشد. پایان نامه اساس و پایه بسیاری از تحقیقات علمی و اکتشافات محققین می باشد.

موضوع پایان نامه

تحقیق و نوشتن پایان نامه پروژه ای بزرگ است که چند ماه طول می کشد و انجام آن نیازمند نظم و انضباط است ، در نتیجه  فرد باید بسیار به موضوع پایان نامه علاقمند باشد.. برای حفظ علاقه و انرژی شما در طول مدت مطالعه موضوعی را انتخاب کرده که واقعا به آن علاقه دارید. بهترین راه برای شروع این است که به دنبال سوال جالبی باشید. در این مرحله ، شما باید یک سوال خوب شکار کنید. پیدا کردن پاسخ این سوال هدف از تحقیق و نوشتن پایان نامه شما می باشد.

مقدمات انجام مطالعه

تفکر در مورد پایان نامه هنگامی به سراغ شما می آید که با واقعیت اتمام تحصیلات خود مواجه شده اید. این مرحله هم جدید و  هم متفاوت از مراحل قبلی است. انتخاب دپارتمان و استاد راهنما توسط خود شما انجام می شود. برای انتخاب آنها موارد ذیل را رعایت کنید:

۱- به افکار و ایده های خود بها دهید. هیچگاه افکارخود را نادیده نگیرید. به درستی فکر کنید که آیا می توانید پروژه  تحقیقاتی خاصی را برنامه ریزی کنید. برای تفکرات خود در این مرحله ارزش قائل شوید . فرصت را در این مرحله از دست ندهید. سعی کنید و خلاق باشید.

۲- نظرات خود را بنویسید. این روش امکان مرور ایده ها را برای شما فراهم می کند.همچنین می توانید افکار خود راتغییر داده یا اصلاح نمایید. اگر شما ایده های خود را ننویسید آنها به صورت مداوم تغییر می کنند. چه احساس خوبی است وقتی شما نشسته  و ایده های بسیاری را که از قبل نوشته اید مرور می کنید.

۳- سعی کنید بیش از حد تحت تاثیر افکار دیگران (همکاران، هم کلاسی ها و دپارتمان مربوطه) قرار نگیرید. شما می توانید موضوعی را انتخاب کنید که  واقعا مورد علاقه شماست. این فرصت بسیار خوبی در زندگی حرفه ای شماست که روی موضوعی که واقعا به آن علاقه دارید متمرکز شوید.

۴- با این فکر شروع نکنید که مطالعه شما  توجه بین المللی را به خود جلب نماید. در عوض باید در تنظیم هدف خود واقع گرا باشید . باید توجه کنید که شما در حال تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود هستید. روند انجام پژوهش ممکن است به همان اندازه یا بیشترنسبت به نتایج پژوهش اهمیت داشته باشد. باید توجه نمود که اولین و مهم ترین پروژه تحقیقاتی شما د ر تجربه یادگیری شما نقش فراوانی دارد.

۵- در  مورد زمانی که مایل به انجام تحقیق خود هستید واقع گرا باشید. اگر پروژه زمان بیشتر از حد انتظار شما را می طلبد شما ممکن است با مشکل مواجه شوید. می توانید از همین الان یک پیش نویس از جدول زمانی تهیه کنید. سعی کنید  زمان شروع و پایان هرمرحله را مشخص نمایید. جدول زمانی خود را در محل قابل دید  (بالای مانیتور رایانه خود ) قرار دهید. جدول زمانی خود را به صورت دوره های  با تاریخ های جدید به روز رسانی کنید.

۶- اگر شما به قصد کار بر روی تحقیق خودتمایل به گرفتن  مرخصی از کار هستید زمان مناسبی را برای آن انتخاب نکرده اید شما می توانید مراحل تفکر در مورد پایان نامه را بدون مرخصی انجام دهید. در این ۶ مرحله اصلی که شما در پروژه تحقیقاتی خود را دارید، احتمالا بهترین زمان برای مرخصی وجود مرحله ۴ (مرحله نوشتن) است. این زمانی است که شما واقعا به فکر کردن نیاز دارید. زیرا نگارش نیازمند تمرکز زیاد بدون مداخله می باشد.
مرحله ۱ – فکر کردن در مورد پایان نامه
مرحله ۲ -تهیه طرح
مرحله ۳ – انجام طرح
مرحله ۴ – نوشتن پایان نامه پژوهشی
مرحله ۵ – به اشتراک گذاری نتایج پژوهش با سایر
مرحله ۶ – اصلاح پایان نامه پژوهشی

پایان نامه , انجام پایان نامه کارشناسی , انجام پایان نامه ارشد , انجام پایان نامه کارشناسی ارشد , مشاوران مارلیک , انجام پایان نامه مدیریت

۷- در این مرحله  انجام بخش بسیار کوچک و مقدماتی مطالعه برای سنجش برخی از ایده های خود و کسب اعتماد به نفس بیشتر به شما در بدست آوردن آنچه می خواهید کمک کننده است. مطالعه می تواند به صورت چندین مصاحبه غیر رسمی باشد. مهم این است که به شما فرصت امکان ایجاد ارتباط نزدیکتر با تحقیق خود را فراهم می کند و مشخص می کند که آیا  واقعا به موضوع علاقه مند هستید یا خیر.

بخش های پايان نامه­ و ترتیب آن:

–        صفحه بسم الله (اختياري)

–       صفحه عنوان

–        صفحه تصويب نامه به زبان فارسی

–      صفحه اظهارنامه

–        صفحه اهدا يا تقديم (اختياري)

–        پيشگفتار  (اختياري)

–        صفحه تقدير و تشکر (اختياري)

–        چکيده فارسي (حداکثر ۳۰۰ واژه به همراه ۴ تا ۷  کلیدواژه)

–        فهرست مطالب: شامل عناوين اصلي و فرعي فصل­ها، عنوان کتابنامه (فهرست مأخذ) و عناوين پيوست­ها

–        فهرست جدول­ها (در صورت وجود)

–        فهرست شکل­ها  (در صورت وجود)

–        فهرست علايم و اختصارات (در صورت وجود)

–        متن اصلي

–        منابع و مأخذ

–        واژه ­نامه (اختياري)

–      پيوست­ها (در صورت وجود)

–        چکيده لاتين  (Abstract)  به همراه کلیدواژه لاتين (Keywords)

–       صفحه عنوان انگليسي

مشخصات جلد پایان‌نامه:

–    رنگ جلد برای کارشناسی ارشد زرشکی و برای دکتری سبز است.

–    نوشته‌های روي جلد به صورت زرکوب چاپ می‌شود.

–    در قسمت عطف، عنوان پایان‌نامه، نام نويسنده و سال نوشته و زرکوب می‌شود.

مشخصات نسخه الکترونيکي پایان‌نامه:

–         يک نسخه الکترونيکي شامل متن­ کامل پایان‌نامه و عیناً منطبق با نسخه چاپي نهايي

–         متن کامل پایان‌نامه به صورت يک فايل کامل در قالب فرمت  pdf و Word بر روي يک CD (تنها دو فايل).

–         پایان‌نامه‌هایی که در قالب ديگر غير از word مثل Farsi Tex تهيه می‌شود،  فايل اصلي به همراه فايل pdf تحويل داده شود.

مشخصات صفحات اولیه پایان­ نامه­ های دوره‌های بین‌الملل:

–           صفحه عنوان فارسي

–           چکيده فارسي همراه با کليدواژه فارسي

–           صفحه عنوان انگليسي

–           صفحه تصویب نامه به زبان انگلیسی

–           چکيده انگليسي همراه با کليدواژه لاتين

–           روي جلد همانند صفحه عنوان انگليسي است، تنها آرم دانشگاه صنعتي شريف در روي آن درج شود.

 

 ادامه مطلب…

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چگونگی انجام پایان نامه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *