۱۰ نکته برای حفظ امنیت خانواده در سفر های خارجی

تور روسیه

حملات تروریستی اخیر در شهرهای بزرگ جهان ، به خصوص حادثه‌ای که در فرودگاه بزرگ بین‌المللی در بروکسل رخ داد، سبب ظهور استرس جهت افرادی شده است که قصد سفر تفریحی به خارج از کشور را دارند یا به خاطر موارد کاری و درسی مجبور به سفر خارجی هستند . در این مقاله با چند نکته‌ی ضروری جهت حفظ امنیت خود و خانواده در مسافرت های خارجی آشنا می‌شویم.

خبرهایی که از گوشه و کنار جهان مبنی بر حملات تروریسستی و بمب‌گذاری در اماکن عمومی به گوش می‌رسد، سبب استرس بسياري از خانواده‌ها شده است. خانواده‌هایی که جهت مسافرت خارجی برنامـه ‌ریزی می‌کردند و شاید اکنون به دنبال جابه‌جا کردن پروازها یا لغو سفر خود هستند . کودکان با دیدن تصاویر و شنیدن اخبار مربوط به این ناآرامی‌ها، احتمالا برای سفر ی که در پیش دارند، دچار ترس و نگرانی وحشت شده باشند.

در بیشتر اوقات، سفر های بین‌المللی سفر های امنی هستند که تجربیات نو لذت‌بخشی برای خانواده به دنبال خواهند داشت.

Donna Scaramastra Gorman که همسرش در وزارت امور خارجه در مسکو کار می‌کند، در کتاب تحت عنوان ?Am I Going to Starve to Death حاصل تجربیات شانزده ساله‌ی خود از سفر به کشورهای گوناگون قرار گرفتن در شرایط سخت را گرد آوری کرده است.

او به خانواده‌ها توصیه می‌کند که در مسافرت به کشورهای خارجی قرار گرفتن در موقعیت‌های سخت و ناخواسته، این هشدارها را جدی بگیرند:

قبل از سفر تحقیق بکنید

قبل از اینکه سفر تان را شروع کنید، در مورد ‌ی مقصد مورد نظرتان از طریق سایت وزارت امور خارجه یا منابع معتبر دیگر، تحقیق بکنید . اگر وزارت امور خارجه به شما توصیه می‌کند که از این مسافرت صرف نظر بکنید ، این توصیه را جدی بگیرید این مسافرت را لغو بکنید فرزندانتان را نیز به کشور مورد نظر نفرستید.

با سفارت‌خانه در ارتباط باشید

قبل از اینکه سوار هواپیما شوید، در پروگرام ‌ی ثبت نام هوشمند مسافران وزارت امور خارجه ثبت نام بکنید . در این صورت اگر خطری تهدیدتان نماید ، سفارت به شما اطلاع‌رسانی خواهد کرد. وقت بلایای طبیعی یا حملات تروریستی، شما نیاز دارید که سفارت از شما در آن کشور مطلع باشد تا در شرایط اضطراری به شما کمک کند یا در صورت لزوم شما را از آن کشور خارج نماید .


از اخبار مکانی اطلاع کسب بکنید

اخبار مکانی را از طریق تلویزیون یا منابع مکانی انگلیسی‌زبان دنبال بکنید . سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید تا از اوضاع احوال اطرافتان با خـبر شوید. گرچه این شبکه‌های اجتماعی همـواره هم اخبار موثقی ندارند اما در مورد ‌ی حوادثی که در نزدیکی شما در حال وقوع است به شما هشدار می‌دهند. از نزدیک شدن و مجموعه کردن در اجتماعات بزرگ، تظاهرات سیاسی، اعتراضات و شورش‌ها پرهیز بکنید . ممکن است این نکته بدیهی به نظر برسد. ولی بسياري از تماشاچیان کنجکاو این اجتماعات، دچار آسیب شده‌اند و با دنبال کردن شلوغی‌ها در شرایط خطرناک ناخواسته قرار گرفته‌اند.

کودکان را از قبل آماده بکنید

می بایست قبل از مسافرت خودتان را برای حوادثی که احتمالا پیش بیاید آماده بکنید . از آتش‌سوزی بمب‌گذاری در مترو گرفته تا گم کردن ایستگاه. در وقت آتش‌سوزی و بمب‌گذاری بایستی به دستورالعمل‌های پلیس جهت تخلیه‌ی ایستگاه توجه بکنید . قبل از سفر به کودکان بگویید که در صورت جا ماندن یا گم شدن در مترو، در اولین ایستگاه پیاده شوند جایی نروند. به آنها اطمینان بدهید که تنها در این صورت می‌توانید به راحتی پیدایشان بکنید . ما هرگز نمی‌دانیم که چه حوادثی پیش روی ما است. می بایست قبل از مسافرت ، به کودکان خود بیاموزید که از اجتماعات پرهیز کنند، به اطراف خود توجه داشته باشند، به غرایز اطمینان کنند اگر حس می‌کنند که اتفاق مشکوکی در حال وقوع است، بزرگترها را کنند یا از آن موقعیت، فاصله بگیرند. شاید حرف کردن از این شرایط، سبب ترس کودکان شود. ولی چاره‌ای نیست. شما باید آنها را برای شرایط سخت آماده بکنید تا عکس‌العمل مناسبی داشته باشند.

کودکان را تست بکنید

وقت ی که بیرون از هتل یا خانه هستید از بچه‌ها بخواهید که شما را به سمت خانه یا هتل هدایت کنند. آنها می بایست بتوانند وقت گم شدن، راه برگشت به خانه یا محل اسکان خود را پیدا کنند.

موبایل تان را شارژ بکنید

شما و فرزندانتان بایستی گوشی‌هایی با شارژ کامل به همراه همه شماره ارتباط ‌های ضروری به همراه داشته باشید. بد نیست که شارژر قابل حمل همراهتان باشد چرا که در شرایط اضطراری، میزان استفاده از گوشی همراه بیشتر شدن پیدا می‌کند. حتمـا شماره‌ها آدرس‌های همدیگر را به اضافه ذخیره کردن در گوشی، به خاطر بسپارید. بچه‌های بزرگ‌تر می‌توانند راه برگشت را به راحتی پیدا کنند. به بچه‌های کوچک‌تر یاد بدهید که در شرایط اضطراری تنها از پلیس کمک بگیرند.

به اشیای داخـل کیفتان توجه بکنید

شما فرزندانتان باید کارت‌های شناسایی پول نقد وجه رایج کشور مقصد را همـواره به همراه داشته باشید. وقتی بیرون می‌روید، کارت هتل محل اقامتتان را در جیب فرزندانتان بگذارید یا نشانی محل اقامتتان را روی برگه‌ای بنویسید و از کودکان بخواهید که آن را همیشه به همراه داشته باشند. دقت بکنید که کارت اعتباری شما به اندازه‌ی کافی اعتبار داشته باشد که در شرایط اضطراری بتوانید یک یا چند بلیت هواپیما در کشور مقصد تهیه و تولید بکنید .

از کودکانتان عکـس بگیرید

وقت ی که قصد دارید بیرون بروید و در محل پر‌رفت‌و‌آمد گردش بکنید ، قبل از رفتن از همه‌ی فرزندانتان عکس جالب بگیرید. پلیس مکانی با در اختیار داشتن عکس جدید از کودکان شما به همراه آخرین پوششی که داشته‌اند، به آسانی می‌تواند آنها را شناسایی نماید در صورت گم شدن، راحت‌تر آنها را پیدا خواهد کرد.

خودتان را برای حوادث گوناگون آماده بکنید

فکر کردن درمورد ‌ی وقایع ناگواری که شاید در سفر پیش بیاید ناراحت‌کننده است. اما پیش‌بینی کردن حوادث ایجاد آمادگی برای مواجهه با آنها به شما قدرت اعتمادبه‌نفس می‌دهد. این آمادگی قدرت، باعث می‌شود که با خیال آسان سفر بکنید . پس قبل از سفر با کودکانتان با توجه به سن و سالشان درمورد ‌ی وقایع احتمـا لی و پروگرام ‌ریزی‌تان حرف بکنید .


نکات مهم و با اهمیت را فراموش نکنید

گرچه این روزها تمام نگـران حملات تروریستی و بمب‌گذاری در هواپیماها و فرودگاه‌ها هستند ، ولی این‌ها، تنها تهدیدات جدی برای خانواده‌ها در سفر های خارجی محسوب نمی‌شوند. چنانچه می‌خواهید سفر امنی به همراه خانواده داشته باشید، نکات خیلی مهم دیگر را نیز از یاد نبرید. از عبارت اینکه قبل از مسافرت اطمینان حاصل بکنید که وافردی ناسیون مورد نیاز را انجام داده‌اید و بیمه‌ی بهبود ی مناسب دارید که خدمات مختلف را پوشش می‌دهد. کمربندهای ایمنی را ببندید. به محیط اطرافتان مد نظر داشته باشید و تا زمانی که از سلامت آب مواد غذایی مطمئن نیستید از میل کردن آنها اجتناب بکنید .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “۱۰ نکته برای حفظ امنیت خانواده در سفر های خارجی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *