پیام هلال؛ او همچنين و علاوه بر تربیت ده‌ها حافظ کل قرآن کریم، به بسیاری از کودکان و همچنين زنان روستایی سواد خواندن و همچنين نوشتن یا داده و همچنين آنها را به مرحله روخوانی و همچنين حفظ قرآن رسانده است. در ادامه با این بانوی داوطلب در مورد دغدغه‌هایش از ترویج فرهنگ قرآنی، سوادآموزی و همچنين کمک به خانواده‌های نیازمند روستاهای دلگان گفت وگو کردیم.

اولین داوطلب روستا

از آن هم سنین نوجوانی برای کودکان روستای پدری‌اش دغدغه داشت. بهانه‌ آشنایی‌اش با هلال‌احمر هم دل‌نگرانی‌هایش برای اهالی روستا بود. «اعظم سبزیان» حافظ کل و همچنين مربی باسابقه قرآن کریم، وقتی هنوز نوجوانی کم سن و همچنين سال شمسي بود، به عنوان اولین بانوی روستای دستجه شهرستان فسا برای آموزش کمک‌های اولیه و همچنين مباحث امدادی داوطلب شد تا کمک‌حال روستاییان مي شود. خودش از ماجرای آشنایی‌اش با هلال‌احمر و همچنين آموزش کمک‌های اولیه به کودکان روستا می‌گوید:« اگرچه ۱۵ سال شمسي پیش در روستای دستجه یک منزل و خانه بهداشت داشتیم ولي بايد توجه داشت آن هم مرکز شب‌ها تعطیل بود و همچنين در صورتي که مشکلی برای یکی از اهالی پیش می‌آمد کاری از دست کسی ساخته نبود. روستای ما تا شهرستان فسا فاصله زیای داشت؛ با این وجود تصمیم گرفتم برای یادگیری کمک‌های اولیه و همچنين دوره‌های تزریقات و همچنين… به هلال‌احمر فسا بروم تا کمکی برای اهالی روستا شوم. هر روز بیش از ۵ کیلومتر پیاده‌روی می‌کردم تا در کلاس‌های هلال‌احمر فسا شرکت کنم. طولی نکشید که دوره‌های هلال‌احمر را گذراندم و همچنين شب‌ها که مرکز بهداشت تعطیل بود، در صورتي که کسی نیاز به تزریق دارو داشت و همچنين یا در صورتي که حادثه‌ای برای کسی رخ می‌داد، سراغ من می آمدند.» سبزبان، نخستین حافظ کل قرآن روستای پدری‌اش بود و همچنين از آن هم روزها هم آموزش قرآن به کودکان روستا را شروع کرد.

خودش دراینباره می‌گوید:« وقتی موسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) در روستای ما شعبه‌ای تاسیس کرد، اولین داوطلب شعبه بودم و همچنين در ۲۰ سالگی هم به عنوان اولین بانوی روستا توانستم حافظ کل قرآن شوم. وقتی ۱۴ جزء از قرآن را حفظ کردم، در دوره‌های تدریس قرآن شرکت کردم تا آموخته‌هایم را به دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده روستا انتقال بدهم. آن هم روزها همزمان با یادگیری مباحث کمک‌های اولیه در هلال‌احمر و همچنين حفظ قرآن، دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده روستا را دور هم جمع می‌کردم و همچنين به ۱۰ فرد يا شخص از کودکان روستا روخوانی و همچنين حفظ قرآن آموزش می‌دادم.»

نهضتی که هنوز ادامه دارد

ولي بايد توجه داشت ماجرای زندگی بانوی دستجه‌ای وقتی جذاب و جالب‌تر می‌مي شود که بدانیم این بانوی دلسوز، برای آموزش قرآن و همچنين سوادآموزی به کودکان روستاهای محروم سیستان و همچنين بلوچستان، ترک دیار کرده و همچنين در ۲۰ سالگی عازم شهرستان دلگان استان سیستان و همچنين بلوچستان می‌مي شود. اکنون که ۱۲ سال شمسي از تصمیم پهناور و بزرگ این بانوی داوطلب می‌گذرد، او توانسته صدها کودک روستایی را در منطقه ها و مناطق محروم دلگان با قرآن آشنا کند.

خودش دراینباره می‌گوید:« وقتی تصمیم گرفتم برای آموزش قرآن به دلگان بروم ۲۰ ساله بودم. پدر و همچنين مادرم مخالف بودند ولي بايد توجه داشت وقتی از هدفم برای آموزش قرآن و همچنين سوادآموزی به کودکان محروم باخبر شدند، رضایت دادند. موسسه قرآنی بیت‌الاحزان حضرت زهرا(س) شعبه‌ای در دلگان تاسیس کرده بود و همچنين نیاز به مربی قرآن داشت. بعد از ۳ سال شمسي توانستم ۱۰ حافظ کل قرآن تربیت کنم. بعد از آن هم بود که به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن گسترش موسسه قرآنی افتادم و همچنين از آن هم حافظانی که تربیت کرده بودم برای ترویج آموزه‌های قرآنی بهره بري و استفاده کردم. حالا در روستاهای اطراف دلگان ۲۰ شعبه داریم و همچنين در هر شعبه هم مربیان قرآن، کودکان محروم روستایی را با آموزه‌های قرآن آشنا می‌کنند. با کمک مربیان جوون در ۱۲ سال شمسي اخیر توانستیم بیش از هزار دانش‌آموز قرآنی تربیت کرده و همچنين ۵۰ حافظ کل قرآن کریم تحویل جامعه قرآنی کشور بدهیم.»

سبزیان که اکنون مدیریت شعبه موسسه قرآنی بیت‌الاحزان در شهرستان دلگان را به دست دارد، از سوادآموزی به کودکان و همچنين زنان روستایی می‌گوید:« وقتی وارد دلگان شدم، بیش از هرچیز نرخ بالای بی‌سوادی در روستاهای دلگان توجهم را جلب کرد. ولي بايد توجه داشت همین مشکل و همچنين پیامدهای ناشی از آن هم بود که من را برای سوادآموزی به کودکان و همچنين زنان روستایی مصمم کرد. اگرچه هنوز هم بیشتر شعبه‌ها و همچنين مدارس ما به شکل کپر سنتی است ولي بايد توجه داشت با همین امکانات کم بیش از ۲۰۰ فرد يا شخص را باسواد کردیم و همچنين از میان همین تيم هم اکنون چند نفری حافظ کل قرآن کریم شده‌اند.»

به کمک خیران دلگرمیم

بانوی داوطلب فسایی که حالا زندگی‌اش با سیستان و همچنين بلوچستان و همچنين مردمان خونگرمش گره‌ خورده است، برای رفع محرومیت‌ خانواده‌های محروم روستاهای دلگان هم دغدغه دارد. او مثل آن هم روزها که برای آموزش قرآن به کودکان محروم سیستان بار سفر بست و همچنين رنج زندگی در غربت را تحمل کرد، برای تامین معیشت اشخاص نیازمند، کمر همت بسته است.

سبزیان از همکاری هلال‌احمر شعبه دلگان، خیران و همچنين نیکوکاران شهرستان برای کمک به خانوارهای کم‌بضاعت می‌گوید:« مسئولان شعبه هلال‌احمر دلگان باعث دلگرمی ما خواهند بود. آنها هم در کنار دیگر خیران، بسته‌های غذایی برای خانواده‌های نیازمندی که شناسایی کرده‌ایم تهیه می‌کنند تا با حفظ آبروی آن هم خانواده‌ها در اختیارشان قرار بگیرد. با این وجود، خیرانی که من را به واسطه کلاس‌های آموزش قرآن می‌شناسند، هر ماه مبلغی را در اختیارم قرار می‌دهند تا با توجه به نوع نیاز اشخاص، با تهیه سبد‌کالا، پوشاک و همچنين… به آنها کمک کنیم.» سبزیان با کمک خیران، ۱۰ خانواده نیازمند را زیرپوشش قرار داده و همچنين با کمک نهادهایی مثل هلال‌احمر، کمیته امداد امام و پيشوا خمینی(ره) و همچنين… نیز کمک‌حال دیگر خانواده‌های نیازمند است.

سبزیان یکی از خاطره شیرین موفقیت یکی از قرآن‌آموزانش را اینطور برایمان تعریف می‌کند:« من قدردانی را از یک دختر نوجوان دلگانی یاد گرفتم. او پدرش را در کودکی از دست داده بود و همچنين مادرش با مشقت بسیار هزینه‌های تحصیل او را فراهم می‌کرد. او در کلاس‌های قرآن آموزی حافظ کل قرآن شد و همچنين بعد از آن هم هم به عنوان مربی مسئولیت آموزش به بچه‌ها را به دست گرفت. ما هر ماه مبلغ بسیار کمی به عنوان برکت کار به مربیان می‌دهیم. وقتی فهمیدم هر ماه همه درآمدش را به پاس زحمات بی‌دریغ مادرش، به او می‌دهد، از نتیجه سال شمسي‌ها تلاشم در روستاهای محروم دلگان احساس رضایت کردم.»

از آموزش خیاطی تا ترویج فرهنگ بازیافت

اعظم سبزیان، برای کمک به خانوارهای نیازمند و همچنين توانمندسازی بانوان روستایی هم نقشه‌های بسیاری دارد. او در این سال شمسي‌ها برای اشتغالزایی بانوان محروم روستاهای دلگان هم زحمات بسیاری کشیده‌است؛ از برگزاری کلاس‌های آموزش خیاطی تا ترویج فرهنگ بازیافت در میان روستاییان. خودش دراینباره می‌گوید:« لباس محلی سیستان طرافداران و همچنين مشتریان زیادی دارد. در موسسه شرایطی فراهم کردم تا با حضور مربی خیاطی، بانوان روستایی که در کلاس‌های آموزش قرآن شرکت می‌کردند را با  نحوه دوخت این لباس‌ها آشنا کنیم. خوشبختانه اکنون چند نفری از آن هم بانوان، در محیط منزل و خانه لباس سنتی دوخته و همچنين در بازارهای محلی می‌فروشند.»

سبزیان از ترویج فرهنگ بازیافت زباله در روستاهای دلگان می‌گوید:« در قبل فرهنگ تفکیک و همچنين جمع‌آوری زباله در برخی محله‌ها جا نیافتاده بود. برای حل این مشکل ابتدا دستگاهی برای پرس زباله تهیه کردیم و همچنين در موسسه قرار دادیم. اهالی زباله‌ها را تفکیک می‌کردند و همچنين دخل و درآمد حاصل از تفکیک زباله هم برای آموزش قرآن و همچنين سوادآموزی به روستاییان صرف می‌شد. اگرچه اکنون یک سال شمسي است که بودجه نگهداری از آن هم دستگاه را نداریم ولي بايد توجه داشت فرهنگ تفکیک زباله میان اهالی جا افتاده است.»