یک‌میلیون ارتش امدادی

یک‌میلیون ارتش امدادی

|یک‌میلیون ارتش امدادی از هلال ۱۴۷|

ارایه آموزش‌های امدادی به یک‌میلیون دانش‌آموز در ۶‌سال شمسي قبل بررسی نحوه عضویت دانش‌آموزان در جمعیت‌هلال احمر به بهانه آغاز ‌سال شمسي تحصیلی

یادگیری تقریبا ۴٠٠‌هزار دانش‌آموز در ٨‌‌هزار مدرسه، یعنی ایجاد یک گردان برای یک ارتش امدادی؛ یعنی حالا بعد از ۶ ‌سال شمسي، آموزش دانش‌آموزان، کشور یک ارتش امدادی یک‌میلیونی دارد، یک‌میلیون سرباز برای یک ارتش بشردوست، یک‌میلیون سرباز برای برقراری صلح پایدار، برای تسکین آلام بشری. ارتشی که در تمام کشور سرباز دارد، یعنی در هر نقطه‌ای که حادثه رخ دهد، یک دانش‌‌آموز که تجربه و مهارت بالا‌های امدادی را آموخته حاضر است. در مورد طرح دادرس صحبت‌ می‌کنم، طرحی که مخفف عبارت «دانش آموز آماده در روزهای سخت» است. در طرح دادرس تیم‌های ١۴ نفره دانش‌آموزی در مرحله نخست در مدرسه و همچنين در مرحله بعد در شهرستان و همچنين استان با هم به رقابت می‌پردازند و همچنين در آخرین مرحله نیز به‌صورت کشوری در رقابتی به‌ عنوان «المپیاد آماده» آموخته‌ها و همچنين دانسته‌های خود را در زمینه امدادی به مقایسه و همچنين ارزیابی نهایی می‌گذارند. حالا با شروع ‌سال شمسي تحصیلی هفتمین دوره المپیاد آماده با حضور دادرسان برگزار خواهد شد.

طرحی با قدمت ٧٠ساله!
تشکیل کانون‌های دانش‌آموزی از ٧٠‌سال شمسي پیش در جمعیت هلال‌احمر آغاز شده است. با اجرای طرح دادرس در مدارس طی ۶‌سال شمسي قبل، یک‌میلیون دانش‌آموز، آموزش‌های پایه برای تعامل و همچنين پیشگیری از مخاطرات را فراگرفته‌اند. فعالیت کانون‌های دانش‌آموزی از ۷۰‌سال شمسي پیش آغاز شده و همچنين هدف ما این است که در جمع دانش‌آموزان وارد شدن کنیم و همچنين به آنها آموزش‌های امدادی و همچنين آموزش‌های پایه برای تعامل و همچنين گفت‌وگو و همچنين پیشگیری از مخاطرات را بدهیم، همچنین از ظرفیت‌های مدارس آموزش‌وپرورش در مواقع خطر برای کمک به شهروندان و مردم شهر بهره می‌بریم. این کانون به منظور جذب و همچنين آماده‌‌سازی دانش‌آموزان علاقه‌مند به انجام داوطلبانه سرويس ها و خدمات امدادی و همچنين عام‌المنفعه براساس توافقنامه منعقدشده با وزارت آموزش‌وپرورش و همچنين همچنین نهاد دانش‌آموزی در مدارس تحت پوشش (براساس سهمیه مورد توافق) ایجاد می‌مي شود. در این کانون‌ها با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی جهت ثبت‌نام و همچنين آموزش و همچنين سازماندهی دانش‌آموزان علاقه‌مند ضمن فرهنگ‌سازی در انجام سرويس ها و خدمات داوطلبانه و همچنين امدادی، زمینه‌ای مناسب جهت شناخت عینی دانش‌آموزان از نوعدوستی و همچنين مصادیق آن هم به وجود می‌آید. ‌سال۹۳ با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که با وزارت آموزش‌وپرورش منعقد شد، کانون‌های دانش‌آموزی که پیش از این منحل شده بودند و همچنين فعالیتی نداشتند دوباره در مدارس شروع به کار کردند و همچنين در قدم نخست ۸‌هزار کانون در مدارس سراسر کشور افتتاح شد و همچنين قرار است این تعداد به ۲۰‌هزار کانون افزایش پیدا کند.

«دادرس» گره‌خورده با حادثه «شین‌آباد»

داستان طرح دادرس با داستان چهارشنبه سیاه شین‌آباد گره خورده است. چهارشنبه‌ای که در آن هم به دلیل نقص تجهیزات گرمایشی ٢٩ دانش‌آموز دچار جراحت شدید سوختگی شدند. درست ١۵ آذرماه ١٣٩١ بود که مدرسه دخترانه انقلاب اسلامی شین‌آباد در شهرستان پیرانشهر به دلیل بهره بري و استفاده از بخاری نفتی غیراستاندارد، دچار حادثه آتش‌سوزی شد و همچنين آتش به جان دانش‌آموزان این مدرسه کوچک انداخت؛ آن هم روز چهارشنبه بود؛ شش سال شمسي قبل که ساعت ٨ و همچنين ٢٠ دقیقه، بخاری دانش‌آموزان کلاس چهارم مدرسه روستای شین‌آباد آتش گرفت و همچنين مسئولان مدرسه با وجود کپسول آتش‌نشانی که پشت در کلاس در راهرو نصب بود، نتوانستند آتش را مهار کنند. ارزیابی انجام‌شده در حادثه شین‌آباد از میزان پایین آگاهی امدادی در مدارس کشور، چه در میان دانش‌آموزان و همچنين چه در میان مربیان خبر می‌داد. طرح دادرس هم به همین دلیل یک‌سال شمسي بعد از حادثه شین‌آباد با تعریف ٨ تجربه و مهارت بالا امدادی شامل اطفای حریق، اسکان اضطراری، حمایت‌های حیاتی، پناه‌گیری و همچنين تخلیه اضطراری، ارزیابی و همچنين کنترل علایم حیاتی، شکستگی و همچنين آتل‌بندی، خونریزی، پانسمان و همچنين بانداژ اجرایی شد. از برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که در هفت دوره این طرح دنبال شده است، رشد و همچنين شکوفایی استعدادهای امدادی، افزایش روحیه کار جمعی دانش‌آموزان نهاد جوانان، افزایش سطح ایمنی و همچنين کاهش خطرپذیری در مواجهه با حوادث و همچنين آموزش خودامدادی بین دانش‌آموزان بوده است.

کانون دانش‌آموزی؛ هلال پاتوق بشردوستی
کانون دانش‌آموزی نهاد جوانان جمعیت هلال‌احمر را می‌قدرت محفل و همچنين پاتوق بشروستی معرفی کرد. تشکلی که دانش‌آموز به دور از هر نگاه سیاسی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها و همچنين فعالیت‌های خود را در جهت اهداف جمعیت هلال‌احمر که آن هم تسکین آلام بشری، صلح و همچنين دوستی و همچنين تفاهم، حمایت از زندگی و همچنين سلامت انسان‌ها و همچنين تامین احترام انسان‌هاست، دنبال می‌کند. از مهمترین اهداف تشکیل کانون هلال‌احمر در مدارس ایجاد ارتباط صحیح و همچنين سالم بین اعضای کانون دانش‌آموزی، تعامل اعضا برای انجام فعالیت‌ها و همچنين مشارکت اعضا در تصمیم‌گیری‌ها و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی‌ها منطبق بر نیازهای آنان، جذب و همچنين تربیت دانش‌آموزان به منظور آماده ساختن آنان برای انجام سرويس ها و خدمات امدادی، اجتماعی و همچنين عام‌المنفعه است. از دیگر اهداف این کانون‌‌ها می‌قدرت به تقویت حس مشارکت‌جویی و همچنين نیکوکاری بین دانش‌آموزان و همچنين کمک به وفاق و همچنين همدلی بین آنان و همچنين همچنین ایجاد فضای مناسب در جهت تحکیم دوستی، صلح و همچنين تفاهم در جامعه اشاره کرد.

چگونه و چطوري عضو شویم؟
نحوه و همچنين شرایط عضویت دانش‌آموزان در هر پایه تحصیلی این گونه است که با رفت و آمد و مراجعه به (مربی هلال‌احمر) اعضای شورای اجرایی یا دبیر کانون در مدرسه فرم ثبت‌نام را تکمیل و همچنين ظرف یک هفته نسبت به ارایه مدارک مورد نیاز اقدام کرده و همچنين بعد از آموزش و همچنين قبولی در آزمون به عضویت کانون دانش‌آموزی نهاد جوانان هلال‌احمر در‌آیند. نحوه تشکیل کانون در مدارس هم به این شیوه است که با درخواست کتبی مدیر مدرسه یا مراکز آموزشی بوده و همچنين حداقل ۱۰ فرد يا شخص از دانش‌آموزان مدرسه باید داوطلب عضویت در کانون باشند. مدارس درخواست‌کننده باید مکانی مستقل را برای انجام فعالیت‌های کانون در نظر گرفته باشند. وظایف این کانون‌ها هم عبارت از عضوگیری از بین دانش‌آموزان داوطلب، تشکیل مجمع عمومی اعضا و همچنين برگزاری انتخابات به منظور انتخاب اعضای شورای اجرایی، آموزش اعضا به منظور ایجاد آمادگی در آنان جهت ارایه سرويس ها و خدمات امدادی و همچنين عام‌المنفعه، جلب همکاری شهروندان و مردم شهر و همچنين نهاد‌ها، ارایه سرويس ها و خدمات اجتماعی به اعضای آسیب‌پذیر در چارچوب اهداف و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های نهاد جوانان است.

منبع روزنامه کسي که عضو شهر است

یک‌میلیون ارتش امدادی در تاریخ ۶ October 2018 | 12:55 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “یک‌میلیون ارتش امدادی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *