یاداشت // چهل سال شمسي انقلاب؛ چهل سال شمسي بشردوستی وصلح

یاداشت // چهل سال شمسي انقلاب؛ چهل سال شمسي بشردوستی وصلح

|یاداشت // چهل سال شمسي انقلاب؛ چهل سال شمسي بشردوستی وصلح از هلال ۱۴۷|

جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصول راهبردی خود همواره به دنبال صلح و همچنين امنیت جهانی در همه ابعاد آن هم بوده است.

تا پیش از انقلاب اسلامی، نظریه های انقلاب برای سرنگونی نظام حکومتی بیشتر بر روش های خشونت آمیز تاکید داشتند، درحالی که انقلاب اسلامی، انقلابی متکی بر وحدت و همچنين حضور ملت می باشد.
 انقلاب اسلامی ایران به عنوان انقلابی تمدن ساز، ضمن شناساندن حوزه معرفتی اسلامی به جهانیان و همچنين معرفی منطق فکری خود که مبتنی بر خردباوری است، توانسته است با ویژگی هایی زيرا و به درستي که استعمارستیزی، حمایت از مظلومین و همچنين خوداتکایی، نقش ها و همچنين رسالت هایی را در قبال صلح جهانی برای خود طراحی کند.
این انقلاب، همچنين و علاوه بر ارایه فراروایت و همچنين فراگفتمان مبتنی بر آرمان های عدالت و همچنين استقلال و همچنين آزادی که ریشه در رویکرد هستی شناسانه نظام فکری و همچنين اعتقادی اسلامی دارند، صلح مثبت را که به معنی استقرار نظام اجتماعی – انسانی است و همچنين دربردارنده سه مشخصه اصلی فقدان اعمال زور، آزادی فردی و همچنين برابری اجتماعی می باشد، در ایران مستقر ساخت. در این راستا، این سوال مطرح می مي شود که انقلاب اسلامی چگونه به گسترش صلح مثبت منجر می مي شود  انقلاب اسلامی به دلیل ویژگی های ذاتی خود  به گسترش صلح مثبت منتج می گردد.
یکی از نهاد های مردمی که بدنبال صلح و همچنين بشردوستی می باشد جمعیت هلال احمر است جمعیتی که بعد از پیروزی انقلاب نام او از شیر و همچنين خورشید به جمعیت هلال‌احمر تغییر یافت و همچنين در عین حال فعالیت‌های آن هم نیز متحول شد.
هلال احمر یک نهاد مردمی، غیرانتفاعی با هدف بشر دوستانه و همچنين عضوی از نهضت بین‌المللی صلیب سرخ  است که در داخل و همچنين خارج از کشور  فعالیت دارد. طبق وظایف بین‌المللی صلیب سرخ، امدادرسانی به اشخاص آسیب‌دیده در حین وقوع حوادث طبیعی و همچنين غیر طبیعی  بر عهده هلال احمر است. هلال احمر در دوران پیش از انقلاب اسلامی از ۸ قسمت و بخش امداد و همچنين نجات، تبلیغات، ازدیاد درآﻣﺪ و همچنين اﻋﻀﺎ و همچنين آﻣﺎر، جوانان، بهداشت، سرويس ها و خدمات عمومی و همچنين مسائل شهرستان‌ها با وظایف گوناگون تشکیل شده بود.
 نهاد جوانان هم در تاریخ ۱۳۶۷ برای اداره مسائل جوانان جمعیت تشکیل شد. این نهاد از طریق فعالیت‌های بشردوستانه، آموزشی، امدادی و همچنين فرهنگی به عنوان درگاه ورودی اشخاص به جمعیت هلال احمر، توانمندی‌های امدادی و همچنين شاخص‌های سلامت جسمی، معنوی و همچنين اجتماعی اعضای خود را برای تربیت جوانانی توانمند با روحیه بشردوستی و همچنين نوع دوستی به کار می‌گیرد.
جوانان قسمت و بخش مهمی از اشخاص جامعه خواهند بود که نزد دوستان و همچنين دشمنان هر ملت جایگاه و همچنين اهمیتی ویژه دارند زیرا این قشر، به ویژه مهندسين و متخصصين و همچنين شایستگان آنها عامل تحولات پهناور و بزرگ فرهنگی، سیاسی و همچنين اقتصادی یک کشور خواهند بود از همین رو، باید با ادراکی صحیح نسبت به جایگاه جوانان، حساسیت‌ها و همچنين نیازهای آنها در راستای رشد معنوی و همچنين علمی، این قشر را یاری رساند تا از این طریق، سلامت و همچنين رشد جامعه فراهم مي شود.
علی (ع) می فرماید: «هرگاه در امری که برایت پیش آمده نیازمند مشورت بودی ابتدا با جوانان مشورت کن، زیرا آنان تیزهوش‌ترند و همچنين سریع‌تر حدس می‌زنند. سپس آن هم را به اندیشه پیران و همچنين بزرگان واگذار تا فرجام آن هم را شناسایی و همچنين انتخاب نیکو کنند، زیرا تجربه آنان بیشتر است.
جوانان در رویداد پهناور و بزرگ انقلاب پرچمداران واقعی انقلاب بودند و همچنين به نوعی انقلاب با جوشش و همچنين کوشش جوانان پیرو خط امام و پيشوا تحقق یافت.
صلح در جامعه یک امر ضروری و همچنين حیاتی است ، راه یافتن به این آرزوی با ارزش از طریق متنوع و گوناگون و مختلف منجمله بهره بري و استفاده از نقش وجایگاه جوانان حاصل میشود.
جمعیت هلال احمر این نهاد مردمی در کشور عزیزمان ایران سرويس ها و خدمات متعدد، متنوع و همچنين عام المنفعهای ارائه می کند که بهره برداران این سرويس ها و خدمات نیازمندان، محرومان، مصیبت دیدگان و همچنين اقشار ضعیف جامعه خواهند بود.
کوشش در برابر دوستی و همچنين تفاهم میان ملت ها از بارزترین اهداف و همچنين مأموریت های جمعیت هلال احمرجمهوری اسلامی ایران است
 نهاد جوانان جمعیت هلال احمر با توجه به حضورپرشور و همچنين میلیونی جوانان وظیفه تربیت آنها به عنوان جوانانی مومن، معتقد، فداکار، ایثارگر، پرنشاط و همچنين امیدوار به آینده را به دست دارد که خود سرمایه ای عظیم برای کشور محسوب می مي شود.
با توجه به اینکه جوانان در برقراری صلح می تواند نقش آفرینی نمایند به کار گیری از این قدرت و همچنين ظرفیت در برقراری صلح ودوستی می تواند نقش بسزا و همچنين تاثیرگذاری را ایفا نماید
نهاد جوانان بعنوان یکی از ارکان جمعیت هلال احمر با تربیت جوانان صلح دوست ایران زمین می کوشد جوانان را بعنوان سفیران صلح و همچنين دوستی تربیت و همچنين از نیروی پر قدرت آنان برای ایجاد صلح ودوستی میان انسان ها بهره گیرد
ما جوانان هلال احمرمعتقدیم جمعیت هلال احمر با دارا بودن سرمایه های اجتماعی و همچنين ظرفیت های عظیم انسانی همچون وجود
نیروهای پرتلاش جوون می تواند در سایه اهداف پهناور و بزرگ خود همچون حفاظت از کرامت انسان ها و همچنين تلاش در جهت تسکین آلام بشری نقش موثری داشته باشد و همچنين جوانان صلح دوست ایرانی می توانند سفیران صلح ودوستی باشند و همچنين بعد از چهل سال شمسي از پیروز شکوهمند انقلاب اسلامی که برای برقراری صلح ودوستی بود برای ترویج این فرهنگ تلاش نمایند.
مهرداداحمدی

یاداشت // چهل سال شمسي انقلاب؛ چهل سال شمسي بشردوستی وصلح در تاریخ ۲۶ January 2019 | 6:31 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “یاداشت // چهل سال شمسي انقلاب؛ چهل سال شمسي بشردوستی وصلح”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *