گزارشی از برگزاری کارگاه ملی امداد و همچنين نجات ویژه نهاد‎های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان به میزبانی استان اصفهان

گزارشی از برگزاری کارگاه ملی امداد و همچنين نجات ویژه نهاد‎های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان به میزبانی استان اصفهان

|گزارشی از برگزاری کارگاه ملی امداد و همچنين نجات ویژه نهاد‎های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان به میزبانی استان اصفهان از هلال ۱۴۷|

 

مرضیه باغستـانـی// “سمن” یا نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان نهاد‌هایی خواهند بود، برای انجام فعالیت و همچنين ارائه سرويس ها و خدمات داوطلبانه در عرصه‌های تربیتی جوانان با مشارکت جوانان، تا به توسعه فرهنگی، اجتماعی، علمی و همچنين… کشور کمک کنند.

در حقیقت، سمن‌ها شکل می‌گیرند تا از ایده و همچنين طرح‌های جوانانی که فکورانه، دغدغه فعالیت اجتماعی دارند به پشتوانه وزارت ورزش و همچنين جوانان حمایت مي شود.

سیل اخیر که قسمت و بخش عظیمی از استان‌های کشور را درگیر خود کرد، باعث شد تا بار دیگر عضوی بدرد آید و همچنين دیگر عضوهای جامعه را قرار نماند…

همه پای کار آمدند تا کمک کنند به شهروندان و مردم شهر سیل‌زده استان‌های کشور…

حال در این میان سمن‌های فعال نیز دست از کوشش نکشیده و همچنين وارد میدان شدند، ولي بايد توجه داشت عدم وجود انسجام و همچنين هماهنگی میان آنها باعث شد تا هر کدام به صورت جزیره‌ای فعالیت کرده و همچنين تاثیر اقداماتشان کاهش یابد.

همین موضوع وزارت ورزش و همچنين جوانان را به فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن فرو برد تا با برگزاری یک دوره تخصصی آموزش امداد و همچنين نجات با همکاری متولی این موضوع یعنی جمعیت هلال احمر، در راستای هماهنگی و همچنين شبکه‌سازی سمن‌ها، کارگاه ملی امداد و همچنين نجات به میزبانی استان اصفهان را ویژه دبیران و همچنين نایب دبیران منتخب سراسر کشور برگزار کنند و همچنين در پایان از سمن‌های فعال در سیل اخیر قدردانی نماید.

آنچه در ادامه می‌خوانید گزارشی از برگزاری این کارگاه و همچنين تجربه دبیران فعال سمن‌هاست…

 

کارگاه ملی امداد و همچنين نجات؛ نماد یک تعامل موفق درون و همچنين برون سازمانی!

لیلی امین‌پور کارشناس ستادی جمعیت هلال احمر استان اصفهان است. ۲۵سال سابقه فعالیت در حوزه جوانان دارد و همچنين به خوبی با خلق و همچنين خوی جوانان آشنا است. صبور و همچنين با اخلاق است و همچنين در این کارگاه همچنين و علاوه بر تدریس کمک‌های اولیه روانشناختی، مسئول مطابق و يکدست این برنامه جذاب و جالب و خوب در جمعیت هلال احمر است.

او با اشاره به سال شمسي‌ها تعامل اداره ورزش و همچنين جوانان با معاونت جوانان جمعیت هلال احمر در برنامه جذاب و جالب و خوب‌های زمان بيکاري و اوقات تفريح و همچنين… می‌گوید: این تعامل، عاملی است تا بستری برای فعالیت جوانان بررسي کننده و پروهشگر مي شود و همچنين این برنامه جذاب و جالب و خوب ملی نیز با دستور وزارت ورزش و همچنين جوانان به اصفهان و همچنين تایید اساتید خبره توسط وزارت ورزش و همچنين جوانان، کارگاه‌هایی برای دبیران و همچنين نایب دبیران استان‌ها برگزار شد.

وی با اشاره به محتوای آموزشی دوره تبیین کرد: کارگاه‌هایی با موضوعات آشنایی با مباحث امداد و همچنين کمک‌های اولیه، حمایت‌های روانی بعد از بلایا، اهمیت امداد و همچنين نقش سمن‌ها در کاهش پیامد حوادث و همچنين بلایا، کمک‌های اولیه روانشناختی و همچنين… برگزار شد.

امین‌پور اضافه کرد: در روز پایانی برنامه جذاب و جالب و خوب نیز با طراحی یک سناریوی امدادی فرضی، حمل مصدوم و همچنين اسکان اضطراری به اعضای شرکت کنند آموزش داده شد.

وی در پایان ضمن قدردانی از قسمت و بخش‌های متنوع و گوناگون و مختلف جمعیت هلال احمر استان اصفهان همچنین تعاملات درون و همچنين برون نهاد تصریح کرد: امید است این کارگاه‌‌ها که منشا اثر است به توانمندی  هرچه بیشتر جوانان کمک کند.

 

آموزش هزینه نیست؛ سرمایه‌گذاری است!

مجید نعمتی؛ مسئول عملیات امداد و همچنين نجات شهرستان نجف آباد است و همچنين از سال شمسي ۸۰ با عضویت در جمعیت هلال احمر، به این خانواده پهناور و بزرگ پیوسته است. تا امروز مسئولیت‌های متنوع و گوناگون و مختلف همچون آموزش سگ‌های تجسس، کارشناس آموزش و همچنين دیگر قسمت و بخش‌های جمعیت هلال احمر را تجربه کرده تا بتواند به شهروندان و مردم شهر خدمت کند.

او که ۴هزار ساعت دوره آموزشی در رزومه خود دارد، تنها مربی ایثار جمعیت هلال احمر استان اصفهان است همچنین مربیگری جاده، آوار، سیلاب، امداد و همچنين کمک‌های اولیه و همچنين… را دارد.

او با یک دنیا تجربه در عملیات‌های مختلفی همچون زلزله بم، زلزله خرم آباد، سقوط هواپیما، و همچنين حوادث دیگری که استان و همچنين کشور با آن هم روبرو شده است حضور داشته، این بار نیز با ایده‌ای خلاقانه و همچنين با طراحی یک سناریوی آموزشی عملیاتی، به همراه نجاتگرانش در شهرستان نجف‌آباد، مباحث و مطالب خود را به شرکت‌کنندگان در این دوره ارائه کرد.

نعمتی در مورد این سناریو می‌گوید: سناریو با زلزله آغاز می‌شد و همچنين وظیفه هلال احمر در قبل، حین و همچنين بعد از زلزله را به تصویر ‌کشیدیم. از

پناهگیری در بیرون و همچنين داخل ساختمان همچنین آموزش نقاط امن و همچنين خروج ایمن از سازه‌های آواری و همچنين فضای باز آموزش داده شد.

وی افزود: تریاژ و همچنين اقدامات اولیه برای مصدومین انبوه، ایمن شدن منطقه توسط مسئولین ایمنی و همچنين جلوگیری از وارد شدن اشخاص متفرقه با نوار خطر کشیدن برای جلوگیری از اختلال در کارهای امدادی، ایمنی اشخاص تیم امدادی، انتقال مصدومین به چادر تریاژ، انجام اقدامات اولیه روی مصدومین و همچنين بعد از آن هم انتقال به درمانگاه از دیگر موارد و نکات این سناریوی آموزشی بود.

نعمتی که خود تجربه برپایی اردوگاه در منطقه ها و مناطق حادثه دیده را دارد تصریح کرد: اقدامات بعد از حوادث همچون برپایی چادر و همچنين اسکان اضطراری حادثه دیدگان و همچنين با رعایت موارد و نکات مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري در انتخاب محل و همچنين نحوه برپایی چادر از نظر موقعیت جغرافیایی منطقه نیز به متربیان آموزش داده شد.

وی پشتیبانی در عملیات را از دیگر وظایف جمعیت هلال احمر در زمان حادثه دانست و همچنين تبیین کرد: جمعیت هلال احمر وظیفه پشتیبانی و همچنين توزیع اقلام را دارد که بهتر است به جای اجناسی که ممکن است در منطقه کاربردی نداشته باشد، پول نقد به جمعیت هلال احمر داده مي شود تا اقلام مورد نظر تهیه مي شود.

نعمتی تبیین کرد: آموزش مخاطرات بعد از حوادث، پناهگیری و همچنين پیدا کردن خانواده‌ها و همچنين دریافت سرويس ها و خدمات بهتر از جمعیت هلال احمر دیگر موارد و نکات آموزشی این کارگاه عملیاتی بود.

او معتقد است آموزش یک سرمایه‌گذاری است و همچنين با آموزش می‌قدرت به شکل صحیح زیرساخت کشور را اصلاح کرد تا با آگاهی به شهروندان و مردم شهر، بهترین سرويس ها و خدمات ارائه مي شود و همچنين می‌گوید: آموزش عملی و همچنين فراتر از مباحث تئوری از سنین پایین همچون طرح ملی دادرس و همچنين آموزش به غنچه‌های هلال احمر به صورت چشمگیر، از بروز بحران در حوادث جلوگیری می‌کند و همچنين عاملی می‌مي شود تا افرد آموزش ببینند، پرچم‌دار و همچنين مبلغ اهداف امدادی و همچنين بشردوستانه جمعیت هلال احمر در سراسر جامعه باشند.

 

اصفهانی‌ها رسم مهمان‌نوازی را بجا آوردند!

شمسی اسدی کارشناس آموزش نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان وزارت ورزش و همچنين جوانان است و همچنين به عنوان نماینده این وزارت خانه در کارگاه حضور دارد.

او می‌گوید: در زمان بحران‌ها و همچنين حوادث کشور، همه شهروندان و مردم شهر و همچنين جوانان باید بتوانند به کمک همنوعان خود بشتابند و همچنين آمادگی مواجه با آن هم را داشته باشند.

اسدی افزود: برگزاری کارگاه آموزشی امداد و همچنين نجات برای افرادی که دغدغه کمک به همنوع را دارند، باعث می‌مي شود تا آموزش مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري برای مدیریت بحران و همچنين کمک‌های اولیه و همچنين امدادرسانی به هموطنان خود را داشته باشند.

اسدی با اشاره به اجرای این کارگاه ملی در اصفهان تبیین کرد: با توجه به ظرفیت‌های استان اصفهان در جمعیت هلال احمر و همچنين اداره ورزش و همچنين جوانان همچنین سمن‌های فعال آن هم، آموزش به هلال احمر واگذار شد و همچنين اساتید با تجربه برنامه جذاب و جالب و خوب خوبی با حضور نمایندگان کل کشور برگزار کردند.

وی با اشاره برگزاری کارگاه‌های آموزشی ویژه اعضا سمن‌ها در طول سال شمسي تبیین کرد: بعد از نیازسنجی استان‌ها و همچنين موقعیت‌های جغرافیایی و همچنين نیازهای آموزشی سمن‌ها و همچنين اعلام فراخوان، کارگاه‌هایی برگزار می‌مي شود که در سال شمسي قبل بیش از ۷۰۰ کارگاه استانی و همچنين چندین کارگاه ملی برگزار شد.

وی در پایان با اشاره به همکاری جمعیت هلال احمر و همچنين اداره ورزش و همچنين جوانان استان اصفهان تشریح کرد: این دو ارگان در تهیه محتوای آموزشی و همچنين میزبانی، اصفهانی رسم مهمان‌نوازی را بجا آوردند و همچنين خاطرات خوب و همچنين خوشی برای اعضای فعال سمن‌های کشور ساختند.

 

سمن‌ها؛ راه نجات توسعه کشور!

نور‌اله پاشا رییس اداره نظارت و همچنين ارزیابی نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد وزارت ورزش و همچنين جوانان است. و همچنين در خصوص فعالیت‌های خود و همچنين همکارانش می‌گوید: اداره کل مشارکت‌های اجتماعی توانمندسازی سمن‌ها، در ابعاد متنوع و گوناگون و مختلف فعالیت می‌کند و همچنين طرح‌ها و همچنين ایده‌های جوانان حمایت مالی می‌مي شود و همچنين در راستای شفافیت مالی در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و همچنين جوانان اطلاع‌رسانی می‌مي شود.

وی با اشاره به شکل‌گیری مجامع در ساختار نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد تصریح کرد: با توجه به تعداد سمن‌های هر استان، مجمع استانی تشکیل شده و همچنين مجمع ملی نیز با حضور ۹عضو اصلی و همچنين ۲عضو علی‌البدل با حضور مجمع عمومی تشکیل می‌مي شود و همچنين جایگاه مجامع در حال یافتن جایگاه اصلی خود خواهند بود.

وی با اشاره به دیگر فعالیت‌های این قسمت و بخش تشریح کرد: شبکه‌های تخصصی سمن‌های جوانان نیز در راستای شبکه‌سازی و همچنين تشکیل دبیرخانه آن هم در حال شکل‌گیری است تا سمن‌های هر حوزه با یکدیگر مرتبط شده و همچنين فعالیت تخصصی داشته باشند.

پاشا در مورد این کارگاه نیز اضافه کرد: ایده برگزاری این کارگاه بعد از سیل اخیر در کشور، و همچنين فعالیت تعداد زیادی از سمن‌ها به صورت جزیره‌ای و همچنين انجام اقدامات پهناور و بزرگ شکل گرفت.

وی افزود: با توجه به اینکه جمعیت هلال احمر متخصص حوزه امداد و همچنين نجات است و همچنين استان اصفهان اساتید عالی و همچنين متخصصی دارد، مقدمات این میزبانی با استقبال عالی مسئولین این استان برگزار شد و همچنين مسئولین اصفهانی پای کار جوانان خواهند بود و همچنين برای بهتر شدن فعالیت‌های جوانان اقدامات خوبی انجام می‌دهند.

وی سمن‌ها را پیشتازان توسعه کشور و همچنين جهان دانست و همچنين اضافه کرد: امید است شهروندان و مردم شهر به این حد از رشد برسند تا سطح فرهنگ ارتقا پیدا کند و همچنين بسترسازی مناسب در راستای آگاهی وفرهنگ‌سازی انجا مي شود چرا که تجربه جهانی نیز تایید می‌کند که راه نجات توسعه کشور، نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد خواهند بود.

 

سمن‌ها؛ فرصت شکوفایی هر استعداد!

جمیله طهماسبی؛ جوون با اخلاق ۳۲ساله، کارشناس آتش‌نشانی است و همچنين سمن “قهرمانان خطه سبز” را مدیریت می‌کند. اهل خطه سبز فریدونکنار و همچنين نایب رییس مجمع استان مازندران است. حوزه فعالیت سمن او نیز ورزشی، تندرستی و همچنين سلامتی است و همچنين در زمینه آسیب‌های اجتماعی و همچنين مشکلاتی که مکمل‌های ورزشی برای ورزشکاران حرفه‌ای و همچنين آماتور ایجاد می‌کند و همچنين ورزشکاران را تحت تاثیر قرار داده همچنین اعتیاد در بین ورزشکاران فعالیت می‌کند.

او که حدود ۶ سال شمسي عضو تیم ملی قایق‌رانی کشور بوده و همچنين ۳مدال طلای آسیا و همچنين رتبه ششم مسابقات جهانی را در رزومه خود دارد، در سیل آق قلا به همراه اعضای سمن خود و همچنين دیگر دوستانش ۱۱ روزی با تجهیزات شخصی خود به یاری شهروندان و مردم شهر شتافتند البته با هماهنگی و همچنين همکاری جمعیت هلال احمر!

او معتقد است سمن‌هایی که زیر نظر اداره ورزش و همچنين جوانان فعالیت دارند، می‌توانند کارهای پهناور و بزرگ و همچنين خارق العاده انجام دهند و همچنين در حقیقت این حوزه می‌تواند پتانسیل و همچنين توانانی نهفته جوانان که نتوانستند شکوفا کنند و همچنين زمانی آرزو بوده است، در قالب سمن‌ها می‌توانند شکوفا کنند.

او که چند سالی است عضو افتخاری جمعیت هلال احمر است با دوستان متخصص خود در زمینه‌های موج‌سواری و همچنين سیلاب و همچنين با اقدامی مشارکتی میان ورزشکاران و همچنين سمن‌ها همچنین ارگان‌های دولتی نظیر جمعیت هلال احمر و همچنين… در روزهای ابتدایی بعد از سیل آق قلا توانستند خانواده‌ی را از سیل نجات دهند و همچنين داروهای تخصصی را نیز با قایق‌های کوچک خود که دسترسی با قایق‌های پهناور و بزرگ سخت بود با حمایت و همچنين مدیریت هلال احمر به شهروندان و مردم شهر گرفتار در سیل برسانند.

او در این باره می‌گوید: پایگاه امدادی هلال احمر در ورودی شهرستان آق‌قلا مستقر شدیم که از ما استقبال شد و همچنين در امدادرسانی به شهروندان و مردم شهر مشارکت داشتیم.

او در پایان با اشاره به کارگاه ملی آموزش امداد و همچنين نجات افزود: این کارگاه، ویژه سمن‌هایی که به صورت میدانی و همچنين یا در قالب تیم‌های پشتیبان اقلامی تهیه کردند و همچنين در سیل اخیر مشارکت داشتند با کارگاه‌های پربار با کیفیت و همچنين کمیت بالا برگزاری شد و همچنين مباحث و مطالب مفیدی فراگرفتیم.

 

خانواده‌ای به رنگ مشارکت اجتماعی!

امیرحسین سلاخ ۳۴ساله و همچنين ایثارگر و همچنين بازرس شورای اجرایی جمعیت هلال احمر استان سمنان است. به همراه شوهر يا همسر خود که پرستار است و همچنين فرزند ۳ساله‌اش سوگند که او نیز علاقه زیادی به فعالیت‌های اجتماعی دارد در این کارگاه حاضر شده است.

او از سال شمسي ۸۲ موسسه فرهنگی و همچنين مذهبی خود را تاسیس کرده و همچنين در حال حاضر سمن “آینده‌سازان جوانان قومس” را با رویکرد جدیدی مدیریت می‌کند تا بتواند آینده‌سازی برای جوانان استان سمنان در حوزه سلامت، آموزش و همچنين آسیب‌های اجتماعی باشد.

او که سالانه بیش از ده کارگاه مدیریت زمان، مدیریت کسب و همچنين کار، مدیریت ارتباطات، مدیریت خشم و همچنين… برگزار می‌کند، کمک می‌کند تا جوانان با آمادگی بیشتری وارد عرصه کار شوند.

او و همچنين اعضای سمن با برپایی ایستگاه سلامت به صورت هفتگی، همچنين و علاوه بر مشاوره سلامتی و همچنين کنترل نشانه ها و علائم حیاتی و همچنين… در صورت نیاز اطلاعات مراجعین خود را در سامانه وزارت بهداشت ثبت می‌کنند تا بتوانند به مددجویان کمک کنند.

او در مورد این کارگاه می‌گوید: کارگاه ملی امداد و همچنين نجات، ویژه سمن‌های موثر در امر خطیر امدادرسانی با توجه به پتانسیل‌های عالی جمعیت هلال احمر استان اصفهان، با برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی عالی برگزار شد و همچنين مدرسین توانستند در قالب کارگاه‌های متنوع، طلاعات خود را به خوبی منتقل کنند.

گزارشی از برگزاری کارگاه ملی امداد و همچنين نجات ویژه نهاد‎های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان به میزبانی استان اصفهان در تاریخ ۱۶ September 2019 | 6:31 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “گزارشی از برگزاری کارگاه ملی امداد و همچنين نجات ویژه نهاد‎های شهروندان و مردم شهر نهاد جوانان به میزبانی استان اصفهان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *