هدف اصلی هلال احمر بشردوستی است، امداد و همچنين نجات یکی از مصادیق آن هم است

هدف اصلی هلال احمر بشردوستی است، امداد و همچنين نجات یکی از مصادیق آن هم است

|هدف اصلی هلال احمر بشردوستی است، امداد و همچنين نجات یکی از مصادیق آن هم است از هلال ۱۴۷|

طرح سحر، دادرس، پیمان، کمیپن نذر آب از فعالیت‌هایی خواهند بود که نهاد جوانان هلال احمر در جهت قدرت‌افزایی کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان وحتی خانواده‌های ایرانی به‌کار گرفته است. شهاب‌الدین صابونچی، رئیس نهاد جوانان هلال‌ احمر با حضور در خبرگزاری پانا مهم‌ترین برنامه جذاب و جالب و خوب‌های این نهاد را تشریح کرده است که در ادامه می‌خوانید.

جوانان و نوجوانان بهترین تيم برای سرمایه‌گذاری در موضوع بشردوستی خواهند بود و همچنين نهاد جوانان هلال احمر، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های زیادی را در حوزه دانش‌آموزی اجرا می‌کند. این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ها را توضیح دهید.

کانون‌های دانش‌آموزی هلال‌احمر یکی از چهار کانون تصويب شده و مصوب قانون شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه دانش‌آموزی است که از سال شمسي‌ها پیش فعالیت می‌کنند. ارتباط خوبی بین هلال‌احمر و همچنين آموزش وپرورش در این باره وجود دارد. هم‌اکنون در بیش از هشت هزار مدرسه کانون‌های دانش‌آموزی هلال‌احمر تشکیل شده‌اند و همچنين فعالیت می‌کنند. فلسفه شکل‌گیری کانون‌ها این بوده است که مفاهیم پایه داوطلبی از سنین کودکی و همچنين نوجوانی آموزش داده و همچنين در راستای آن هم توانمندسازی انجام مي شود.

یکی از طرح‌های ویژه دانش‌آموزی، طرح دادرس است. در این برنامه جذاب و جالب و خوب چه هدفی دنبال می‌مي شود؟

طرح دادرس به‌روش مشخص از سال شمسي ۹۱ آغاز شد. به تا حال شش دوره از این طرح برگزار شده است و همچنين دهه اول مهرماه امسال نیز هفتیمن دوره آن هم کلید خورده است. این طرح بعد از حادثه آتش‌سوزی در مدرسه دخترانه در روستای شین‌آباد شکل گرفت. بعد از این حادثه خلأ آموزش‌های امدادی به دانش‌آموزان احساس شد و همچنين تصمیم گرفته شد آموزش‌های مدون به دانش‌آموزان در حوزه امداد و همچنين نجات ارائه مي شود و همچنين دانش‌‌آموزان در این زمینه توانمند شوند تا بتوانند همچنين و علاوه بر خود امدادی در محیط‌های پیرامونشان نیز موثر باشند.

طرح دادرس هم‌اکنون تکامل پیدا کرده است و همچنين به انسجام قابل قبولی رسیده است. طرح درس مدونی برای این طرح در نظر گرفته شده است و همچنين مربیانی برای این طرح آموزش دیده‌اند. البته به تعداد کافی مربی نداریم و همچنين یکی از علت‌هایی که نتوانستیم بیش از هشت هزار مدرسه را پوشش بدهیم، همین کمبود مربی است. هدف ما این بود که این آموزش‌ها از سوی خود معلمان ارائه مي شود ولي بايد توجه داشت هنوز این هدف عملیاتی نشده است و همچنين کماکان مربیان هلال‌احمر آموزش‌ها را ارائه می‌دهند. در تلاش هستیم که با دانشگاه فرهنگیان رایزنی کنیم تا در نهایت مربیان بیشتری در اختیار طرح دادرس قرار بگیرد. هم‌اکنون حدود هزار فرد يا شخص مربی در سراسر کشور در اختیار طرح دادرس است و همچنين مایل هستیم که مربیان آموزش و همچنين پرورش نیز بتوانند این آموزش‌ها را ارائه بدهن که سعی می‌کنیم این کار در قالب تفاهم‌نامه‌ای با دانشگاه فرهنگیان دنبال مي شود.

بازخوردهای طرح دادرس چگونه بود؟

بعد از اینکه تیم‌های دادرس تشکیل شد، مسابقات ابتدا در سطح شهرستان، سپس در سطح استان و همچنين در نهایت در قالب المپیاد آماده در سطح کشوری برگزار می‌مي شود. یکی از ویژگی‌هایی که طرح دادرس دارد این است که مرزها برداشته شده است. بازخوردهایی که از دانش‌آموزان دریافت می‌کنیم این طرح موفق بوده است. پروتکل‌های هلال احمر این اجازه را نمی‌دهد که دانش‌آموزان وارد بحران شوند ولي بايد توجه داشت همین که دانش‌آموزان خودمراقبتی را فرا بگیرند، بسیار اهمیت دارد و همچنين تجاربی داشتیم که دانش‌آموزان در حوادثی که در مدرسه رخ می‌دهد تا وقتی نیروی اورژانس برسد از پیشرفت حادثه جلوگیری نموده اند. در واقع یکی از علت‌هایی که ما در طرح دادرس به سراغ دانش‌‌آموزان رفتیم، اثربخش بودن جوانان و نوجوانان در حوزه امداد و همچنين نجات است. این تيم سنی همچنين و علاوه بر اینکه آماده آموختن خواهند بود از انگیزه مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري نیز برخوردار خواهند بود و همچنين می‌توانند در محیط پیرامون اثرگذار باشند.

نهاد جوانان هلال احمر هم‌اکنون چه تعداد عضو دارد و همچنين آیا با توجه به کاهش جمعیت جوانان، عضوگیری در مقایسه با سال شمسي‌های قبل کاهش پیدا نکرده است؟

مخاطب ما همه جوانان کشور خواهند بود ولي بايد توجه داشت کسانی که در سامانه عضویت نهاد جوانان ثبت نام کردند به عنوان اعضا محسوب می‌شوند. قریب به ۵۰۰ هزار نفرند البته متقاضیان بیشتر از این تعداد است و همچنين سعی می‌کنیم عضویت اولیه را تسهیل کنیم. سنی که برای عضویت تعریف شده است ۱۵ تا ۲۹ سال شمسي است که البته این بازه سنی در حال تغییر است. ستاد ملی ساماندهی جوانان تغییر سقف سن جوانان را تصویب کرده است و همچنين به عنوان دستور جلسه برای شورای عالی جوانان ارسال نموده اند که سن پیشنهادی ستاد ۱۸ تا ۳۵ سال شمسي است. البته از سن ۵ سالگی عضوگیری را در کانون غنچه‌های هلال آغاز می‌کنیم. کودکان در کانون‌ها در قالب نقاشی، سرود، بازی و همچنين موسیقی مفاهیم امدادی را فرا می‌گیرند و همچنين سپس در کانون‌های دانش‌آموزی در قالب جشنواره‌های متنوع و گوناگون و مختلف آموزش‌های امدادی را فرا می‌گیرند. بعد از آن هم اعضا در قالب کانون‌های دانشجویی فعالیت‌ها را دنبال می‌کنند.

نهاد جوانان هلال احمر همچنين و علاوه بر طرح‌های امدادی، طرح‌هایی نیز در حوزه‌های اجتماعی اجرا می‌کند. این طرح‌ها را توضیح دهید.

طرح «سحر» یکی از این طرح‌هاست. این طرح مخفف «ساماندهی حمایت‌ روانی – اجتماعی» است که هم‌اکنون در حال بازنگری آن هم هستیم. این طرح به منظور ساماندهی حمایت روانی و همچنين اجتماعی از آسیب‌دیدگان بعد از وقوع حادثه اجرا می‌مي شود و همچنين در دوره جدید برای اولین بار بعد از وقوع زلزله کرمانشاه در دو مرحله اجرا شد و همچنين بازتاب خوبی داشت. در مرحله اول که دو ماه ابتدایی بعد از حادثه بود از استان‌های مختلفی حضور داستند و همچنين یکسری کارهای اولیه اجرا شد. تیم‌های سحر در چندین روستای کرمانشاه و همچنين شهرستان سرپل ذهاب به عنوان تسهیل‌گر در کنار سایر دستگاه‌ها حضور داشتند. مهم‌ترین نقش این اشخاص تهیه فهرستی از معظلات و مسائل و مشکلات زلزله‌زدگان بود تا شهروندان و مردم شهر بدانند به کدام مراکز رفت و آمد و مراجعه کنند. در واقع تیم‌های سحر نقش حامی را اجرا کردند. همچنین در حال بازنگری سرفصل‌های آموزشی و همچنين تقسیم کار برای هلال احمر هستیم که بر اساس آن هم تیم‌های سحر دوره بازآموزی بگذرانند و همچنين در مواقع بحرانی از این سرفصل‌ها بهره بري و استفاده مي شود.

همچنين و علاوه بر این طرح دیگری هم تحت عنوان «پیمان» اجرا می‌مي شود که از سه سال شمسي پیش با همکاری ستاد مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر آغاز شده است. این طرح در راستای ارتقای سلامت و همچنين تکریم انسان‌هاست و همچنين در حوزه پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه اعتیاد اجرا می‌مي شود. کار ما در این طرح، آگاه‌سازی است. برای اجرای آن هم، طرح درسی تهیه شده است، روش اجرایی برای آن هم در نظر گرفته شد، وزارت بهداشت نیز آن هم را تایید کرد و همچنين شهرستان تبریز به عنوان پایلوت اجرای طرح انتخاب شده است. سرگروه‌هایی از کانون‌های دانشجویی انتخاب کرده‌ایم و همچنين به آنها آموزش دادیم که این اشخاص به صورت آبشاری تيم‌های دیگری را آموزش می‌دهند و همچنين تا کنون ۵۰ هزار فرد يا شخص در این طرح آموزش دیده‌اند.

بخشی از مخاطبان تو، دانشجویان خواهند بود، برای این دسته از مخاطبان چه برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای دارید؟

برنامه جذاب و جالب و خوب‌های دانشجویان در قالب کانون‌های دانشجویی دنبال می‌مي شود. در این قسمت و بخش مسابقات «رفاقت مهر» برگزار می‌مي شود و همچنين امسال بیست‌ونهمین دوره از این مسابقات اجرا می‌مي شود. یکی از مهم‌ترین کارهایی که آغاز شده است تشکیل مجامع کانون‌های دانشجویی است. در این قسمت و بخش با وزارت خانه‌های بهداشت و همچنين علوم همکاری داریم. اکنون ۱۲۰۰ کانون دانشجویی در ۱۲۰۰ مرکز آموزش عالی فعال است. هم‌اکنون در حال رایزنی هستیم تا ۲۱ آبان ماه و همچنين همزمان با سالگرد زلزله کرمانشاه مانوری در خوابگاه‌های چند شهرستان کشور با هدف کسب آمادگی در برابر زلزله برگزار کنیم.

یکی از طرح‌هایی که امسال از سوی نهاد جوانان هلال احمر دنبال شد، نذر آب بود. خیلی از اشخاص و همچنين کارشناسان به این طرح انتقاد داشتند؛چرا؟

در تابستان امسال طرح نذر آب اجرا شد. وظیفه ما مبارزه با خشکسالی نیست. وظیفه ما کمک به شهروندان و مردم شهر است. برای این طرح از روستاهای زابل، زاهدان و همچنين ایرانشهر بازدید کردیم. ديدن کردیم که سلامت شهروندان و مردم شهر به خطر افتاده است. ما به این موضوع وارد شدن کردیم. تیم‌های پزشکی هلال احمر با هماهنگی وزارت بهداشت برای سلامت شهروندان و مردم شهر وارد شدن کردند. در موارد معیشتی هم بسته‌های غذایی تهیه شد و همچنين با همکاری آبفا برای آبرسانی اقدام کردیم. نذر آب با هیچ سازمانی تداخل ندارد. تصور خیلی‌ها این بود که موازی‌کاری است ولي بايد توجه داشت بخشی از کار مطالبه‌گری بود که شهروندان و مردم شهر متوجه شوند. هلال احمر با آن هم اهداف ارتقای سلامت، تکریم و همچنين حفظ کرامت و همچنين کاهش آلام بشر و همچنين صلح اقدامات خود را انجام داد و همچنين کاری خارج از این اهداف انجام نشده است.

فاز اولیه کار انجام شده است و همچنين تانکرهای آب در خیلی از روستاها نصب شده است. مهم‌ترین کاری که باید انجام مي شود جلب توجه شهروندان و مردم شهر، رسانه و همچنين مسئولان است. غفلت‌ها موجب شده است که اکنون بسیاری از روستاهای مرزی خالی از سکنه مي شود. اکنون در هزار روستا آبرسانی به صورت سیار انجام مي شود.

هدف اصلی هلال احمر بشردوستی است، امداد و همچنين نجات یکی از مصادیق آن هم است در تاریخ ۱۴ October 2018 | 2:02 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “هدف اصلی هلال احمر بشردوستی است، امداد و همچنين نجات یکی از مصادیق آن هم است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *