نقل از // نگاهی به تحولات نهاد جوانان هلال‌احمر که با تمرکز بر نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم همراه است سیستان‌وبلوچستان بیشترین استعدادها، کمترین امکانات

نقل از // نگاهی به تحولات نهاد جوانان هلال‌احمر که با تمرکز بر نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم همراه است سیستان‌وبلوچستان بیشترین استعدادها، کمترین امکانات

|نقل از // نگاهی به تحولات نهاد جوانان هلال‌احمر که با تمرکز بر نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم همراه است سیستان‌وبلوچستان بیشترین استعدادها، کمترین امکانات از هلال ۱۴۷|

توجه به نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم در اولویت کاری نهاد جوانان قرار دارد

نامش با محرومیت گره خورده است یا بهتر است بگوییم کم برخوردار. ولي بايد توجه داشت هر کسی فرصت سفر به این استان را داشته و همچنين از نزدیک همه چیز را دیده و همچنين کم و همچنين بیش حس کرده است، نمی‌تواند معادل دیگری برای همه کمبودهایی که شهروندان و مردم شهر سیستان‌وبلوچستان با آن هم مواجه خواهند بود، انتخاب کند. سیستان‌وبلوچستان از نظر جغرافیایی بعد از کرمان، پهناورترین استان کشور است، ولی از نظر تخصیص اعتبارات و همچنين امکانات کمترین سهم را دارد. سیستان‌وبلوچستان که با افغانستان و همچنين پاکستان هم مرز است از نظر جغرافیای سیاسی موقعیت حساسی دارد. هلال احمری‌ها به‌واسطه طرح نذر آب و همچنين رفع محرومیت‌های ناشی از خشکسالی سال شمسي‌های اخیر، یکی دو سالی می‌مي شود به منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف این استان پهناور اعزام می‌شوند چه در قالب کاروان‌های درمانی سلامت و همچنين چه در قالب تیم‌های فرهنگی و همچنين آموزشی برای رسیدگی به مردمی که در زندگی از بسیاری از بدیهیات تصور دیگران هم برخوردار نیستند.

از شمال تا جنوب سیستان‌وبلوچستان تقریبا‌ هزار و همچنين ٣٠٠ کیلومتر مرز وجود دارد. جوانان، جوانان و نوجوانان و همچنين کودکان بلوچ و همچنين سیستانی در میان بیش از دومیلیون ساکن این استان، کسانی خواهند بود که آینده این خاک پهناور در دست‌شان است؛ اتفاقا بسیار هم بااستعدادند و همچنين هر جایی فرصت و همچنين امکان فراگیری و همچنين رقابتی داشته‌اند، خودشان را خیلی خوب اثبات نموده اند. یکی از نهادهایی که متولی توجه به جوانان و همچنين پاسخگویی به نیازهای آنها محسوب می‌مي شود، نهاد جوانان جمعیت هلال‌احمر است که هفته قبل تغییر مدیریتی را تجربه کرده و همچنين سرپرست جدیدش در سومین روز کاری خود به سیستان‌وبلوچستان سفر کرد تا نشان دهد توجه به نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم در اولویت کاری نهاد جوانان هلال‌احمر قرار دارد. رضا بامداد اصل، هدف خود از سفر به این استان را کم کردن فاصله شهرستان‌های بی‌بضاعت و همچنين تهران عنوان کرد و همچنين گفت: «توجه به نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم در اولویت کاری نهاد جوانان  است و همچنين سفر به زاهدان آغازگر سفرهای استانی نهاد جوانان برای رفع محرومیت در استان‌های محروم است.» بامداد اصل، مدیری جوون است و همچنين سفرش به سیستان همزمان با برگزاری همایش یاریگران زندگی برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شد که این همایش در حوزه همکاری شورای هماهنگی مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر و همچنين با حضور سردار مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر در دانشگاه سیستان برگزار شد. قطعا این برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی اتفاقی نبوده است؛ مواد اعتياد آور و مخدر و همچنين موضوع قاچاق، یکی از مهم‌ترین معظلات و مسائل و مشکلات و همچنين بدترین تهدیدهایی است که نوجوان و همچنين جوون سیستانی با آن هم مواجه است؛ جوانی که امکان تحصیل درخوری برایش فراهم است، ناگزیر به سمت مواد اعتياد آور و مخدر کشیده می‌مي شود یا قاچاق را سهل‌ترین راه برای پول درآوردن انتخاب می‌کند.
سرپرست جديد و تو و تازه وارد نهاد جوانان همچنين و علاوه بر حضور در این همایش پهناور و بزرگ، با سردار مومنی و همچنين مسئولان استانی دیدار کرد و همچنين در حاشیه این برنامه جذاب و جالب و خوب با دبیران کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر هم جلسه داشت؛ کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر سیستان در این نشست صمیمی میزبان دبیر ستاد مبارزه با مواد اعتياد آور و مخدر و همچنين استاندار سیستان‌وبلوچستان هم بودند تا جوانان استان فرصتی پیدا و همچنين رودررو دغدغه‌هایشان را عنوان کنند. سرپرست نهاد جوانان جمعیت هلال احمر، استان سیستان‌وبلوچستان را بزرگترین و همچنين جوون‌ترین استان کشور معرفی و همچنين عنوان کرد: «برنامه جذاب و جالب و خوب کاری من تحقق منویات مقام معظم رهبری در مورد گام دوم انقلاب اسلامی و همچنين اجرای اساسنامه جمعیت هلال‌احمر است و همچنين   با توجه به شرایط کنونی اجتماعی و همچنين فرهنگی جامعه زمان زیادی را برای انجام کار تخصصی با کمک جوانان فعال نهاد جوانان در این حوزه صرف خواهم کرد.» به گفته بامداد اصل برقراری صلح، تفاهم و همچنين دوستی میان ملت‌ها و همچنين مذاهب، تسکین آلام بشری، تأمین احترام، حمایت از زندگی و همچنين سلامت انسان‌ها، هدف اصلی نهاد جوانان هلال‌احمر است.
جوانان باید ایده‌هایشان را ارایه داده و همچنين فرصت کار گروهی و همچنين ارتباطات اجتماعی داشته باشند
از کم برخوردار بودن این استان همین را می‌قدرت گفت که سیستان‌وبلوچستان با این وسعت یک اردوگاه ورزشی یا یک ورزشگاه مجهز یا حتی یک زمین چمن ورزشی ندارد. امکانات روستایی برای تحصیل کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان حداقلی است و همچنين بیشتر روستانشینان امکان ادامه تحصیل تا دیپلم را هم ندارند. در این میان نهاد جوانان هلال‌احمر در صورت داشتن اعتبار و همچنين حمایت کافی می‌تواند تا حدودی این کمبودها را جبران کند؛ به گفته رضا بامداداصل، کانون‌های دانشجویی و همچنين جوانان برای جوانان فضایی دوستانه فراهم می‌کنند تا بتوانند ایده‌هایشان را به اجرا درآورند و همچنين کار گروهی، ارتباطات اجتماعی، همکاری و همچنين مدیریت را تجربه کنند، خودشان را محک بزنند، نقاط نيرو و همچنين ضعف‌شان را بشناسند و همچنين توانایی‌های اجتماعی‌هایشان را ارتقا بدهند. سرپرست این نهاد در این سفر که نخستین سفر کاری‌اش در نهاد جوانان محسوب می‌مي شود، به صحبت‌ها و همچنين دغدغه‌های جوانان به دقت گوش داد؛ جوانانی که خواستار توجه ویژه جمعیت به سیستان‌وبلوچستان بودند. یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مهم نهاد جوانان برگزاری اردوها برای دانش‌آموزان و همچنين دانشجویان است که متاسفانه خود استان از این امکان برخوردار نیست. این درحالی است که چابهار با ویژگی آب و همچنين هوایی بسیار مطبوع، زیرساخت خوبی برای ساخت اردوگاه هلال احمر دارد.
«نهاد جوانان نباید منتظر ابلاغ بودجه و همچنين اعتبارات بماند؛ ما نباید خودمان دست روی دست بگذاریم تا چیزی برایمان فراهم مي شود.» بامداداصل خطاب به جوانان کانون‌های استان سیستان‌وبلوچستان این صحبت‌ها را می‌کند و همچنين ادامه می‌دهد:   «نباید دنبال کارمندی باشید، سعی کنید با امکانات و همچنين تجربه و مهارت بالا‌هایی که در اختیار دارید، ایده‌سازی کنید و همچنين طرح و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب برای کارآفرینی داشته باشید.» او حتی پیشنهاد راه‌اندازی پویشی با عنوان «در صورتي که من رئیس نهاد جوانان هلال‌احمر بودم» را به جوانان استان می‌دهد تا ایده‌هایشان را برای توسعه حمایت‌ها و همچنين حل معظلات و مسائل و مشکلات سد راه جوانان استان بنویسند و همچنين ارایه دهند. بامداداصل تاکید می‌کند در کنار همه اینها کانون‌ها با نگاه بشردوستانه و همچنين کار داوطلبانه نقش مهمی در حل معظلات و مسائل و مشکلات دانشجویی، روستایی و همچنين تيم‌های دیگر دارند.
ضرورت توسعه فضاهای فرهنگی و همچنين آموزشی
نهاد جوانان هلال‌احمر در سیستان‌وبلوچستان ١٩ شعبه فعال‌دارد؛ پنج شعبه در شمال، دو شعبه در مرکز و همچنين مابقی شعب در جنوب استان قرار گرفته و همچنين فعالیت می‌کنند. دست يار جوانان هلال‌احمر استان در مورد قابلیت‌ها، فعالیت‌ها و همچنين کمبودهای جوانان استان به «کسي که عضو شهر است» می‌گوید: «بیشتر تمرکز ما در حوزه دانش‌آموزی و همچنين دانشجویی است، البته کانون‌های روستایی و همچنين جوانان هم فعال خواهند بود که هر کدام در حوزه‌های خود برنامه جذاب و جالب و خوب‌های مختلفی دارند؛ در کل سیستان‌وبلوچستان ۶٢٠ کانون دارد که در دو قسمت و بخش برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ابلاغی هلال‌احمر و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌های بومی و همچنين خاص منطقه فعالیت می‌کنند.» علیرضا میری به وسعت استان اشاره‌می‌کند و همچنين می‌گوید: «ما به آن هم مقدار و اندازه که استان پهناوری هستیم، معظلات و مسائل و مشکلات‌مان هم بیشتر است؛ نزدیکترین شهرستان به مرکز استان ٢٠٠ کیلومتر فاصله دارد؛ شاید در استان‌های دیگر همکاران ما در طول یک روز بتوانند به همه شعب استان سربزنند، ولی ما وقتی می‌خواهیم از زاهدان به چابهار برویم، مسافتی حدود ٧٠٠کیلومتر را باید طی کنیم. به همین نسبت هزینه‌ برنامه جذاب و جالب و خوب‌های استانی هم بیشتر می‌مي شود.»
تصور کنید جوانان یا جوانان و نوجوانان استان سیستان برای حضور در اردویی قرار است به استان دیگری سفر کنند؛ هزینه‌ای که در نظر گرفته‌شده با احتساب رفت‌وآمد در این مسافت‌های طولانی چندبرابر می‌مي شود. آن هم‌روش که میری توضیح می‌دهد: «برگزاری یک اردو برای ما معادل دو اردو هزینه دربر ‌‌دارد؛ بر همین اساس هم خواستار توجه ویژه به امکانات و همچنين اعتبارات استان هستیم. یکی از مهم‌ترین طرح‌های نهاد جوانان هلال‌احمر طرح دادرس است که براساس ابلاغیه ‌سال شمسي ٩۵ استان سیستان باید ۵‌هزار دانش‌آموز را برای مقابله با مخاطرات آموزش می‌داد که ما ١٢‌هزار دانش‌آموز را در قالب این طرح در سراسر استان آموزش دادیم. این رقم در‌ سال شمسي ٩۶ به ١۵‌هزار فرد يا شخص رسید که سیستان‌وبلوچستان در این ‌سال شمسي مقام اول کشوری را کسب کرد. همچنین ‌سال٩٧ موفق شدیم ٢٣‌هزار دانش‌آموز پایه هشتم را در طرح دانش‌آموز آماده در بلایا و همچنين مخاطرات آموزش بدهیم.»
سال شمسي ٩٧ سیستم آموزش‌وپرورش استان و همچنين دانش‌آموزان سیستان‌وبلوچستانی به قدری از طرح دادرس استقبال کردند که آموزش‌ها وارد فاز دوم در بخشی از پایه دهم و همچنين یازدهم شد، در همین‌ سال شمسي سیستان‌وبلوچستان میزبان مرحله کشوری این مسابقات در اردوگاه مهر در شهرستان انزلی بود و همچنين سال شمسي ٩٨ دادرسان سیستان‌وبلوچستان موفق شدند در المپیاد آماده (مرحله کشوری) کشوری مقام دوم را کسب کنند. همین رتبه‌ها و همچنين رقم‌های درخشان نشان می‌دهد این خاک پهناور چه استعدادهایی دارد که با کمترین امکانات و همچنين شاید سخت‌ترین شرایط می‌توانند بهترین عملکرد را داشته و همچنين یک سروگردن از استان‌های دیگر بالاتر باشند.
میری با بیان این‌که نهاد جوانان استان با وجود همه محدودیت‌ها، در دیگر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های ابلاغی جمعیت هم عملکرد خوبی داشته است، عنوان می‌کند: «سیستان‌وبلوچستان از هر نظر به صورت ویژه نیاز به توجه دارد؛ هم‌مرزی با دو کشور، معظلات و مسائل و مشکلات مرتبط به موادمخدر، آسیب‌های اجتماعی و همچنين محدودیت‌های دیگر، این استان را در موقعیت حساسی قرار داده است که امیدواریم با توجه و همچنين حمایت‌های بیشتر بتوانیم برای جوانان لایق سیستان‌وبلوچستان مفید باشیم.»
دست يار جوانان هلال‌احمر سیستان‌وبلوچستان سفر بامداداصل به این استان را به تفعل و فال نیک گرفته و همچنين می‌گوید:  «فعالیت‌های فرهنگی زیادی در استان در حوزه آسیب‌های اجتماعی انجام شده و همچنين مدیرعامل هلال‌احمر استان براساس این همکاری‌ها به‌عنوان دبیر فرهنگی ستاد مبارزه با موادمخدر استان انتخاب شده است که این یک امتیاز محسوب می‌مي شود. حضور مسئول جوانان هلال‌احمر در همایش مبارزه با موادمخدر فرصتی بود تا سردار مومنی با فعالیت‌های حوزه جوانان استان آشنا مي شود و همچنين شاهد فعالیت‌های فرهنگی هلال‌احمر برای کاستن آسیب‌های اجتماعی باشد.»  میری با بیان این‌که نشست‌های تخصصی در حوزه جوانان و همچنين مبارزه با موادمخدر می‌تواند منشأ ارتباطات، بحث‌ها و همچنين تصمیم‌های جدید برای جوانان استان سیستان باشد، یادآور می‌مي شود: «از رسانه‌ها و همچنين فعالان رسانه‌ای می‌خواهیم بیشتر بیایند و همچنين ما را ببینند؛ منظورم کل استان است که فضا برای پردازش بسیار زیاد دارد. هلال‌احمر استان‌های دیگر درآمدهای زیادی دارند، ولی سیستان‌وبلوچستان زیرساخت چندانی برای درآمدزایی در اختیار ندارد و همچنين پرداختن به محدودیت‌ها می‌تواند برای توسعه فضای فرهنگی و همچنين آموزشی در این استان راهگشا باشد.»

تهیه و همچنين تنظیم :  راضیه برزگری روزنامه کسي که عضو شهر است

نقل از // نگاهی به تحولات نهاد جوانان هلال‌احمر که با تمرکز بر نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم همراه است سیستان‌وبلوچستان بیشترین استعدادها، کمترین امکانات در تاریخ ۱۴ November 2019 | 2:28 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقل از // نگاهی به تحولات نهاد جوانان هلال‌احمر که با تمرکز بر نیازهای جوانان منطقه ها و مناطق محروم همراه است سیستان‌وبلوچستان بیشترین استعدادها، کمترین امکانات”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *