نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم

دانلود فیلم ایرانی

من سالوادور نیستم —- — کمدی —۹۰ دقیقه

کارگردان : منوچهر هادی

بازیگـران : رضا عطاران, یکتا ناصر, مهدی محرابی, با حضـور ریوالدو فوتبالیست مشهور برزیلی

خلاصه جریان : ناصر خانواده‌اش به واسطه آژانس تعطيلات رويايي جهت مسافرت ی سياحتی به برزيل دعوت مي‌شوند، آنجل یک دختر ی برزيلی، او را با نامزد سابق خود غلط گرفته است …
منتقد: روزبه جعفری

من سالوادور نیستم در مسیر همان کلیشه های دائمی و قدیمی فیلم زیبا فارسی حرکت می نماید . خانواده ای از طبقه متوسط ، کاری خیرخواهانه پس قرار گرفتن در موقعیت غریب انبوه غلط ات سوتفاهماتی که به سبب فرق های فرهنگی به وجود می آید و قرار است از مخاطب خنده بگیرد. اولین نکته در مواجهه با چنین فیلم دیدنی هایی این است که به شدت سهل الوصول اند به سبب قرار گرفتن در کشوری دیگر، انواع شوخی های جنسی و مبتذل را در نهایت با نوعی از اخلاق مداری جمع می کنند تا بتوانند مجوز اکران بگیرند. ابتذال یعنی چیزی که به درستی در جای خودش به کار نرفته باشد. شوخی های جنسی بخش مهمی از شوخی ها در فیلم جذاب های کمدی است. اما جای معین اندازه ای ویِژگزینشه دارد. فیلم زیبا ابدا خودش را جدی نمی گیرد. و وقت ی فیلم جذاب ساز کار خود را جدی نگیرد، معین است که در اولین قدم به تماشاگر خود بی احترامی کرده . از طرفی دیگر اگر فیلم زیبا فارسی زمان پیش از انقلاب، به سبب خصوصیات ی فرهنگی و اجتماعی ویِژگزینشه آن زمان ، دارای خاستگاه و پایگاه با اهمیت زیاد اجتماعی بود، فیلم دیدنی فارسی های مدرن شده امروزی،یا در حال نوستالژی بازی با قدیم اند، یا با دست گذاشتن بر روی سطحی ترین غرایض حس ات آدم ی، او را وارد بازی ای می کنند که بدون ذره ای زحمت می تواند وقتش را تلف نماید . در واقع مخاطب تبدیل به ابژه میل می شود. به همین دلیل است که در ذات این نوع فیلم جذاب ها، مخاطب در نهایت احساس تحقیر می نماید . این در حالی است که فیلم زیبا فارسی پیش از انقلاب، به دنبال عقده ها اندیشه ات توده های پایین مردمی بود که آرزوهایشان را در پرده سینما دنبال می کردند. در کل می توان می گفت منوچهر هادی همه عناصر گول زننده را به خوب ی می شناسد می تواند مخاطب خودش را پس نزند. و زمانی نزدیک به نود دقیقه از عمر مخاطب را تلف نماید بدون آنکه درگیرش کرده باشد یا محتوای فکری به او بیان کرد ه باشد. ناصر به پاس برگردان پولی که پیدایش کرده ، از طرف یک آژانس هواپیمایی به مسافرت برزیل دعوت می شود. ناصر را در برزیل با فردی به نام سالوادور غلط می گیرند. سالوادور نامزد کارول بوده که به او خیانت کرده . ناصر هم که زیاد از این تشابه ظاهری اش با سالوادور بدش نیامده نقش سالوادور را جهت کارول بازی می نماید . تا کارول دل مادر بزرگش را شاد نماید از او چک پولی را به عنوان هديه همسرداری بگیرد تا تعرفه ی مدرسه ی شبانه روزی کودکان بی بضاعت مستمند بکندمهدی محرابی ایفاگر نقش فردی است که ناصر خانواده اش را به برزیل آورده، او خودش را به ناصر نماینده ی آژانس مسافرتی معرفی کرده که به خاطر کار خداپسندانه ناصر، آژانس، او و خانواده اش را میهمان مسافرت برزیل کرده است.

او عاشق کارول است و تمام ی این ها دسیسه های ذهن اوست تا با آوردن ناصر به برزیل از تشابه اش با سالوادور استفاده نماید تا دل معشوقه را بدست بیاورد معشوقه بتواند کار خداپسندانه اش، حفظ مدرسه را انجام دهد. برای مادر بزرگ میهمانی به خاطر کارهای خداپسندانه اش ترتیب داده اند. مادر بزرگ، مادربزرگ واقعی کارول نیست، سرپرستی اش را به عهده گرفته بوده است ناصر کارول در میهمانی می باشند که دست بر قضا مجری میهمانی ایرانی است. ناصر کارول روی استیج میهمانی می روند. ریوالدو بازیکن مشهور فوتبال برزیل در مدرسه حاضر می شود. ریوالدو اظهار می نماید تحت تاثیر حرف های ناصر قرار گرفته جهت کمک به بچه ها آمده است توپی را به ناصر این آدم نمونه جايزه می دهد. می بینید؟ احتمال دارد خواندن پلات مهم فیلم جالب به جای نوشتن هر نوع نقد یادداشتی کارگشا تر باشد. کارگردان نویسنده سر در گم این تمام نیکی سرشت الهی کاراکترهایشان شده اند. یا این سردرگمی باعث فراموشی اشان شده یا راضی به زحمت نشده اند برای این اتفاقات دم دستی اشان کمی منطق و دلیل دست پا کنند. انگار تمام ی این رویداد ها فقط برای دور هم تجمیع منوچهر هادی و همکارانش جهت رفتن به برزیل دور همی فیلم جذاب ساختن حادث شده است. این تمام کار خداپسندانه، این تمام آدم نیک سرشت و پاک در برزیل و ایران اول از همه خود عوامل سازنده را مبهوت ساخـته وگرنه مخاطب از همان اول تکلیف اش با خودش معین است که آمده کمی بخندد و وقتش را تلف نماید . اما نمی بایست فراموش کرد که کارگردان هم تکلیف معین ی دارد بنا را بر گول زدن مخاطبش گذاشته جهت چه که بهتر می داند فیلم زیبا ش بایستی ظاهری خوش رنگ لعاب داشته باشد وتصاویر شارپ باشند برای همین توفیر چندانی بین مسافرت به برزیل جزیره جزیره کیش نیست. ولی علی الظاهر سفر برزیل بهتر است چون نیز فال دارد و هم تماشا از تمام مهمتر بازیگر مو بور و چشـم آبی.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد و بررسی فیلم من سالوادور نیستم”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *