نقد تحلیل فیلم جذاب The Huntsman: Winter’s War (شکارچی: جنگ زمستان)

دانلود فیلم خارجی


کارگردان : Cedric Nicolas-Troyan

نویسندگان : Evan Spiliotopoulos, Craig Mazin

بازیگـران : Chris Hemsworth, Jessica Chastain, Charlize Theron

خلاصه جریان :آیینه جادویی دزدیده شده است و شکارچی بایستی آن را پس بگیرد قبل از این که آیینه به ملکه یخی برسد . در این راه گروه چهارنفره از دورف ها حاوی “نیون” سارای از مرگ برگشته او را همراهی می کنند. شکارچی در این راه سه هدف دارد …

منتقد: جیمز براردینلی (امتیاز ۵ از ۱۰)

وقت ی که چهار سال پیش فیلم دیدنی “سفید برفی شکارچی” اکران شد توانست تا حدودی این داستان پری گونه قدیمی را ( که یادآور انیمیشن زیبا کلاسیک دیزنی است ) به یک فیلم زیبا فانتزی ماجراجویانه تبدیل نماید . فیلم جذاب “شکارچی : جنگ زمستان” ، که می توان آن را هم یک دنباله هم یک پیش درآمد نامید ریسک می نماید به قلمرو فیلم جذاب های چندگانه “ارباب حلقه ها” “هری پاتر” وارد می شود بدون این که اصل با اهمیت زیاد فیلم دیدنی های حماسی- فانتزی را رعایت نماید : “مدت زمان کافی” یک شرط ضروری برای روایت این گونه آثار است . شرح پیچ و خم شخصیت ها و گره های داستانی چندین ساعت کار لارم دارد نه چندین دقیقه! به همین اقتباس “پیتر جکسون” از سه گانه “جی.آر.آر تالکین” ۹ ساعت طول کشید و حاوی هشت فیلم دیدنی شد تا جهان ی تالکین را به روی پرده سینماها بیاورد. اما اگر چه فیلم دیدنی سعی کرده در وقت ۱۱۴ دقیقه ای اش جزییات بسياري را در داستانش به زور جا نماید اما با این وجود “شکارچی : جنگ زمستان” باز نیز شتاب زده ناقص است. لازم نیست یادآوری کنم که فیلم جالب نامـه برخي وقتها اوقات بسیار زیاد بد است، به شکلی که بازیگـران را مجبور می نماید به آموزش شگفت انگیزی و با چهره هایی بی حس دیالوگ های بد را بازخوانی کنند .

منصفانه قضاوت کنیم، فیلم جالب بسیار زیاد بد نیست. معیارهای زیاد ی که یک تاثیر فانتزی ماجراجویی تاثیر گذار را شکل می دهند در این فیلم جذاب خوب به کار رفته اند ، اما به اجرای بد تاثیرشان را از دست داده اند . تک صحنه های درخشانی در فیلم زیبا وجود دارند اما به شتاب زدگی در ارائه داستان، این صحنه ها پتانسیل جهت هیجان انگیز بودن را از دست داده اند . انتخاب گاهي بازیگران هم در نوع عجیب است. تصمیم مصرف نکردن مجدد از “کریستن استوارت” به عنوان نقش سفید برفی، ( غیر از صحنه مختصر که چهره اش معین نیست ) وجور تنها دورف “نیون” (نیک فراست) در فیلم جالب بحث برانگیز است .

یک سوم ابتدایی “شکارچی : جنگ زمستان” در مورد فیلم جذاب قبلی و ارائه توضیح مختصری از قدیم شکارچی که چطور تبدیل به شکارچی شد و چگونه ملکه “رِوِنا” (شارلیز ترون) تاج تخت را تمالک کرد و خواهر مهربان و نجیب “فریا” ( امیلی بلانت ) را به ملکه یخی شمال تبدیل کرد . همين طور “سارا” (جسیکا چستین) همسر شکارچی در این فیلم جذاب معرفی می شود ؛ او در زمانی که فیلم زیبا قبلی “سفید برفی و شکارچی” رخ می دهد مرده است . حدود ۴۰ دقیقه در “شکارچی : جنگ زمستان” اتفاقات، هفت سال جلو می رود ما به سری نو جریان می رسیم . آیینه جادویی دزدیده شده است شکارچی بایستی آن را پس بگیرد قبل از این که آیینه به “فریا” برسد . در این راه گروه چهارنفره از دورف ها حاوی “نیون” و سارای از مرگ برگشته او را همراهی می کنند. شکارچی سه هدف دارد : ۱) پس گرفتن آیینه ۲) شکست دادن “فریا” قبل از این که قدرت را کاملا به دست بگیرد منطقه سفیدبرفی را تسخیر نماید ۳) به دست آوردن عشق دوباره “سارا” .

بازیگـران زن این تاثیر حضـور چندان موفق ی ندارند . “شارلیز ترون” “امیلی بلانت” “جسیکا چستین” جمعا ۴ نامزدی اسکار ، ۱۲ نامزدی گلدن گلوب ۴ نامزدی جایزه بفتا را در کارنامـه دارند . فیلم دیدنی “شکارچی : جنگ زمستان” نمی تواند جایزه ای به این تعداد افتخارات بازیگـران بیفزاید . “ترون” در “سفیدبرفی و شکارچی” توانسته بود با نقشش همموسیقی شود . “بلانت” توانسته حداقل یک درجه بهتر بامهارت تر عمل نماید شخصیت غـم انگیز “فریا” را به تصویر بکشد . “چستین” تلاش می نماید خسته کننده به نظر نرسد . “کریس همسوورث” نیاز دارد بین فیلم جالب های “ثور” توقفی داشته باشد در نقش های دیگر خودی نشان دهد .

به نظر می رسد که طراحی تولید تحت تاثیر فیلم جذاب های “ارباب حلقه ها” و “مالفیسنت” بوده است. بحث و اختلاف هایی که بین دورف ها وجود دارد به خلق لحظه های کمدی که فیلم جالب به آن نیاز دارد یاری می نماید چون به اندازه کافی تم جریان به علت نقشه های آخرالزمانی “فریا” تاریک و تیره است . اما اگر شوخی های تا میزانی پوچ بی مغزشان هدف دارتر و زیرکانه تر می بود احتمالا می توانست بیشتر مفید باشد.

فیلم زیبا به طور غیر مستقیم به کارتون جالب “یخ زده” اشاره دارد و “عشق حقیقی” را به عنوان پیش زمینه مهمی در فیلـم بیان می سازد ، و امید دارد بتواند دل خانوم های جوان را به دست بیاورد . البته اگر چه این هدف جزو ساختار اصلی فیلم زیبا است ولی به نظرم چندان خوب نبوده. راه های دیگری هم برای نشان دادن عشق غیر از نشان دادن فرد هایی که دائما از آن حرف می کنند، وجود دارد . بی انصافی است اگر بگوییم فیلـم “سفیدبرفی و شکارچی” قابلیت داشتن فیلم جذاب ی به عنوان دنباله را نداشت. مساله “شکارچی : جنگ زمستان” نبود ایده های نو نیست بلکه عدم توانایی اجرای این ایده ها در این جریان قدیمی که قبلی ه ای قوی دارد به فیلـم ضربه می زند و ترکیب کردن استعارات خیلی فانتزی- ماجراجویی به جریان در این فیلم دیدنی کمکی نکرده است .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نقد تحلیل فیلم جذاب The Huntsman: Winter’s War (شکارچی: جنگ زمستان)”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *