نذر آب یعنی نجات زندگی در سیستان و همچنين بلوچستان

نذر آب یعنی نجات زندگی در سیستان و همچنين بلوچستان

|نذر آب یعنی نجات زندگی در سیستان و همچنين بلوچستان از هلال ۱۴۷|

پویش ملی نذرآب شامل طرح های بشر دوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است که با نیت کمک به استان محروم سیستان و همچنين بلوچستان در کنار تمام طرح های فرهنگی حکومت تدبیر و همچنين امید در سطح کشور در حال اجراست. در این طرح تلاش شده اهمیت موضوع آب به عنوان مایه حیات و همچنين صرفه جویی در مصرف آن هم مورد توجه قرار گیرد.پویش ملی نذرآب به عنوان یک سیاست راهبردی مورد توجه مدیران ارشد کشور قرار گرفته است، از این رو جمعیت هلال احمر نیز تلاش کرده تا در تمام دوره های آموزشی فرهنگی خود این طرح اجرا کند. برنامه جذاب و جالب و خوب ریزان این پویش معتقدند هر فردی در سراسر کشور ضمن صرفه جویی در مصرف آب و همچنين با نذر هزینه یک بطری آب معدنی برای آسیب دیدگان خشکسالی جنوب شرق کشور تلاش کند، عضوی از این پویش محسوب می مي شود. در اردوی ملی نشاط و همچنين امید ویژه دبیران کانون های روستایی نیز پویش ملی نذرآب مورد توجه ویژه برنامه جذاب و جالب و خوب ریزان این اردو قرار گرفته است. در این اردو جوانان عضو کانون های روستایی استان سیستان و همچنين بلوچستان نیز حضور دارند و همچنين از ثمرات این پویش ملی در این استان می گویند.

سیستان و همچنين بلوچستان تشنه آب است

صادق میرگلی عضو کانون جوانان روستایی دشت توک سیستان و همچنين بلوچستان گفت: استان ما با خشکسالی های زیادی در سال شمسي های اخیر روبه رو بوده و همچنين همین موضوع روی اقتصاد جوانان این استان تاثیر گذاشته است.

وی با بیان اینکه سیستان و همچنين بلوچستان از قدمت تاریخی چند هزار ساله برخوردار است، تصریح کرد: این استان قطب گردشگری شرق کشور محسوب می مي شود، ولي بايد توجه داشت کاهش منابع آب و همچنين نبود این مایه حیات در قسمت و بخش های از استان و همچنين از طرفی خشکسالی های پیاپی رونق اشتغال این قسمت و بخش را نیز با مشکل روبه رو کرده است.

میرگلی افزود: کمپین نذر آب که توسط هلال احمر به نیت کمک به کمک به تسریع طرح های آبرسانی و همچنين کاهش خشکسالی در این استان تشکیل شده است، ادامه داد: تشکیل این پویش باعث شده تا توجه مسئولان و همچنين شهروندان و مردم شهر نسبت به محرومیت های سیستان و همچنين بلوچستان بیش از پیش جلب مي شود وبار دیگر امید در دل مردمان مظلوم زنده مي شود.

 نذرآب پویشی موثر ولي بايد توجه داشت دیرهنگام

جاسم مراد زهی از اعضاء جوانان روستایی استان سیستان و همچنين بلوچستان نیز گفت: پویش ملی نذرآب حرکت فرهنگی مناسبی برای کمک به این استان محسوب می مي شود، ولي بايد توجه داشت تشکیل این پویش کمی دیر هنگام است.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۰ قسمت و بخش از آب های استان در حوزه مصارف کشاورزی مورد بهره بري و استفاده قرار می گیرد، ادامه داد: این میزان نیز به صورت سنتی در اراضی کشاورزی و همچنين باغات استان مورد بهره بري و استفاده قرار می گیرد که میزان هدر رفت آب را چند برابر می کند.

مراد زهی خاطرنشان کرد: به نظر من پویش ملی نذرآب بایستی سال شمسي ها پیش از این برای ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب و همچنين کمک به توسعه آب رسانی به استان سیستان و همچنين بلوچستان تشکیل می شد. اگرچه پویش ملی نذر آب دیر هنگام تشکیل شده ولي بايد توجه داشت امیدواریم که در حوزه کمک به استان موثر و همچنين نجات‌قسمت و بخش زندگی شهروندان و مردم شهر محروم باشد.

توجه به آموزش کشاورزان در پویش ملی نذرآب

هلال نیاز زهی از دیگر اعضاء جوون عضو کانون های روستایی استان سیستان و همچنين بلوچستان است. او نیز با اشاره به اهمیت تشکیل کمیپن نذرآب عنوان کرد: سیستاو بلوچستان روزی از دست های پرآب ایران بود که امروز خشک شده است.

وی با بیان اینکه قسمت و بخش مهمی از روستاهای استان سیستان و همچنين بلوچستان مانند دشت توک و همچنين کرایکور با جمعیت های حدود ۸۰۰ و همچنين ۵۰۰ فرد يا شخص عضو در جمعیت هلال احمر خواهند بود، تصریح کرد: با وجود عضویت این اشخاص و همچنين تشکیل پویش نذرآب ولي بايد توجه داشت هنوز اهمیت این پویش در منطقه به خوبی احساس نمی مي شود.

نیازدهی یادآورشد: در کنار تشکیل این پویش ما نیاز به همدلی نهاد ها و همچنين دستگاه های دولتی برای آموزش کشاورزان نیز داریم تا مصرف در استان نیز بهینه مي شود. قطعا توجه به آموزش کشاورزان در کنار ترویج پویش نذر ملی آب کمک بزرگی به استان سیستان و همچنين بلوچستان برای کاهش خکسالی در منطقه خواهد بود.

شرکت کنندگان در اردوی نشاط و همچنين امید روستایی سفیران پویش ملی نذر آب

مسئول فرهنگی اردوی ملی نشاط و همچنين امید ویژه کانون های روستایی جمعیت هلال احمر کشور اظهارداشت: خشکسالی های اخیر صدمات جبران ناپذیری به استان های شرقی کشور بخصوص سیستان و همچنين بلوچستان وارد کرده است.

سید محمد بیدار تصریح کرد: موضوع فرهنگ سازی در حوزه مصرف بهینه آب در استان های شرقی یکی از مهمترین ضرورت ها  نیازهای روز کشور ماست که در این راستا پویش ملی نذرآب در سطح کشور با هدف کمک به استان های شرقی بخصوص سیستان و همچنين بلوچستان تشکیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: باتوجه  به اهمیت این پویش و همچنين حضور اعضاء کانون های استانی در این اردو، موضوع فرهنگ سازی پویش ملی نذرآب مورد توجه قرار گرفت و همچنين تلاش شد در دو برنامه جذاب و جالب و خوب شامل یک بازدید عمومی از آرامگاه خیام در شهرستان نیشابور و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب فرهنگی که در محل اردوگاه برگزار شد، این پویش ملی با شعار “زندگی ما در دست آب زندگی آب در دست ما” شهروندان و مردم شهر معرفی مي شود.

بیدار باییان اینکه کارگاه های آموزشی ویژه آشنایی با پویش نذرآب در این اردو نیز برگزار شد، تاکید کرد: تشکیل این پویش و همچنين ترویج آن هم  تاثیر بسزایی در درک بهتر جامعه از وضعیت مصرف آب در کشور دارد.

نوشته های مرتبط:

  • نقل از// رنگ و همچنين بوی نشاط و همچنين معنویت در نخستین اردوی کشوری…
  • آلبوم تصویری//پسران جوان منتخب کانون‌های روستایی در اردوی کشوری نشاط و همچنين…
  • نقل از تصویری// آغاز دور دوم اردوهای نشاط و همچنين امید ویژه…

نذر آب یعنی نجات زندگی در سیستان و همچنين بلوچستان در تاریخ ۲۲ August 2018 | 3:33 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “نذر آب یعنی نجات زندگی در سیستان و همچنين بلوچستان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *