معنی و مفهوم طراحی وب سایت چیست

طراحی سایت

طراحی وب چیست؟

اکثر مردم تصور نسبتا یافرادی از این جمله در سر دارند اما در ذهن هر از آنها بخشی در طراحی وب وب سایت پررنگ تر است. مولفه های گوناگونی در طراحی وب وب سایت نقش دارند. مانند طراحی گرافیکی ظاهری وب سایت ، پروگرام نویسی و یا غیره. گاهي افراد نوع معماری وب وب سایت یا همان نوع طبقه بندی دسترسی اطلاعات وبسایت را با اهمیت میدانند برخي دیگر راحتی مصرف از وب سایت را با اهمیت میدانند. در واقع میتوان طراحی وب سایت را ترکیبی از علم کتابداری ، طراحی گرافیک پروگرام نویسی شبکه طراحی واسط فرد ی و زیاد ی موارد متنوع دیگر دانست. در واقع طراحی وب سایت دامنه ای وسیع و چند بعدی است.

تعریف طراحی وب سایت

پنج بخش مهم در طراحی وب وجود دارد:

محتوا – این بخش حاوی اطلاعات و نوع دسته بندی آنهاست. محتوای هر وب وبسایت بوسیله ساختار کلی مانند HTML گسترش پیدا می نماید .

دید بصری – این قسمت از وب وب سایت اکثرا ٌ توسط HTML , CSS یا حتی Flash یا عناصر گرافیکی دیگر ایجاد و گسترش داده می شود . این جنبه یکی از بارزترین بخش های هر وب وب سایت است اما مهمترین بخش نیست.

فناوری – درست است که میتوان محتوای وب وبسایت را بوسیله HTML یا CSS گسترش داد اما معین ا میتواند بوسیله بقیه زبان ها و استانداردهای برنامـه نویسی وب هم گسترش یابد.

جابجایی اطلاعات – سرعت و قابلیت اطمینان و امنیت از جابجایی اطلاعات در بستر اینترنت خیلی با اهمیت است به صورت مستقیم با سخت افزار/برنامـه و معماری شبکه رابطه دارد.

هدف – وجود وب سایت. اکثرا به این مورد از جنبه اقتصادی نگاه می شود یکی از عناصر خیلی مهم در طراحی هر وب سایت است. این عنصر با توجه به تصمیمات مدیران سایت جهت داده می شود .

همه طراحان وب سایت سعی میکنند تا وب سایت را با دقت طراحی کنند ولی عملیات تولید و ساخت وب امری مساله و تا حدودی پیچیده است. ریزه کاری های زیادی در این کار وجود دارد و در واقع این کار نیاز به تیم متشکل از انواع تخصص ها است. حتی چنانچه در طراحی ظاهری زیاد پیشرفته باشیم ولی از ساختار چیدمان اطلاعات در وبسایت چیزی ندانیم ، مطمئن باشید فرد ان این تهیه و تولید زیبا را به هیچ شکلی درک نخواهند کرد. با توجه به این مورد طراحان و مدیران وب سایت بیشتر زمان خود را صرف تشخیص نیازها خواسته های بینندگان وب وب سایت میکنند.

در واقع طراحی وب وبسایت خوب خوشایند برای کاربر ان که در عرصه فعلی بتواند در اینترنت دوام بیاورد کار راحتی نیست.
وب وبسایت های امروزی در اصل همگی از مدل پروگرام نویسی شبکه که به صورت دو طرفه سرویس دهنده/سرویس گیرنده مصرف می نماید ایجاد شده اند.

الف. سمت سرویس دهنده Server Side – حاوی سخت افزار و برنامـه های وب و همچنین عناصر برنامـه نویسی گوناگون است. این برنامـه میتواند یک CGI ساده یا برنامـه پیچیده چند لایه جاوا باشد.

ب. سمت سرویس گیرنده Client Side – سمت سرویس گیرنده در واقع همان مرورگر وب و فناوری های مشابه است. در واقع پروگرام ی که قادر به نمایش آنالیز اطلاعات سمت سرور جهت فرد ان باشد. یکی از معروف ترین این برنامـه ها Internet Explorer است.

ج. شبکه – شبکه در واقع مجموعه ای از اتصالات گوناگون است که برای تحویل وب وبسایت به فرد مجهز شده است.
درک کامل عناصر جنبه های فنی محیط وب ارزش خیلی ی جهت تبدیل شدن به یک طراح خوب وب وب سایت است.

انواع گوناگون وب سایت
وب وب سایت های اطلاعاتی – این سایت ها اکثرا اطلاعاتی را درمورد موضوع یا سازمان خاصی در اختیار کاربر ان قرار میدهند. این سایت ها در واقع رایجترین نوع سایت در اینترنت هستند .

• وب سایت های تراکنشی – این نوع وب سایت ها در واقع جهت هدایت تراکنشها و یا وظایف دیگر استفاده میشوند. وبسایت های تجارت الکترونیکی E-Commerce در این دسته قرار میگیرند.
• وب سایت های اجتماعی Community – این وب سایت ها تسهیلات و امکانات لازم جهت ایجاد رابطه بین کاربر ان وبسایت را در اختیار آنها قرار میدهند. این وبسایت ها برای رفیق یابی یا پیدا کردن علایق مشترک نیز استفاده میشوند.
• سایت های سرگرمی – این وب سایت ها بر روی بازی و یابقیه امور سرگرم کننده تمرکز دارند. این وب سایت ها ممکن است به وبسایت های اجتماعی متصل باشند.
• وب سایت های تجاری – افراد و یا سازمان ها برای کسب سود بیشتر اقدام به ایجاد این نوع سایت ها میکنند. این وبسایت ها خدمات را از طریق تجارت الکترونیک به کاربر ان عرضه میکنند.
• سایت های دولتی – ایجاد کننده این وب سایت ها سازمان های دولتی هستند و هدف آنها برآورد کردن نیاز های قانونی و یا اجتماعی سازمان است.
• وبسایت های روش ی – برخي موسسات روش ی جهت راحتی کار كار به راه اندازی وب سایت های آموزش آنلاین میکنند. در این نوع وب وبسایت ها روش یا برگزاری امتحانات به صورت آنلاین و از راه دور صورت میگیرد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معنی و مفهوم طراحی وب سایت چیست”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *