فداکاران شهرتان را معرفی کنید

فداکاران شهرتان را معرفی کنید

|فداکاران شهرتان را معرفی کنید از هلال ۱۴۷|

ملیحه محمودخواه؛ سفیدی برف چشم را می‌زد و همچنين خودروهای سفید گرفتار در تونل در این سفیدی گم شده بودند و همچنين کمتر به چشم می‌آمدند، برف جاده امام و پيشوا‌زاده ‌هاشم را مسدود کرده بود و همچنين خودروها پشت سر هم قطار شده بودند، حتی جای یک سر سوزن تکان خوردن هم نداشتند، ولي بايد توجه داشت ناچار بودند برای آنکه از سرما یخ‌نزنند، خودروها را روشن نگه دارند و همچنين همین کافی بود که اکسیژن در داخل تونل ته بکشد. تهدید ایجاد مشکل تنفسی برای شهروندان و مردم شهر در تونل وجود داشت، خیلی‌ها با آنکه دل‌شان نمی‌خواست خودرویشان را ترک کنند، ناچار شدند خودرو را خاموش کنند، خودروها یکی‌یکی قفل می‌شدند و همچنين شهروندان و مردم شهر به سمت خروجی تونل راه می‌افتادند. لباس آرم‌دار قرمزش نشان می‌داد نیروی هلال‌احمر است و همچنين مدام به شهروندان و مردم شهر هشدار می‌داد خودروها را ترک کنند و همچنين خودشان را به بیرون تونل برسانند، ولي بايد توجه داشت در لحظه‌ای چشمش به کودکی افتاد که روی دوش پدرش خوابیده بود. رنگ کودک به سیاهی می‌زد، ولي بايد توجه داشت پدر به گمان اینکه بچه خوابیده است، متوجه تغییر رنگ او نشده بود، جانش در خطر بود، کودک نفس نداشت. او را در آغوش کشید و همچنين شروع به دویدن کرد، هر چه می‌دوید به انتهای تونل ٣ کیلومتری نمی‌رسید؛ پاهایش حس نداشت و همچنين سرما مدام به صورتش سیلی می‌زد، تمام قدرتش را جمع کرد، باید کودک را به آمبولانس می‌رساند. او را محکم‌تر بغل و همچنين گام‌هایش را بلند‌تر کرد تا به انتهای پل برسد. هر چقدر به پایان تونل می‌رفت، صدای نفس‌های بلند خودش را بیشتر می‌شنید، بالاخره نور سفید جاده به چشمش رسید، چند قدم بیشتر نمانده بود، دیگر پاهایش را روی زمین می‌کشید، حالا آمبولانس را می‌دید، ولي بايد توجه داشت چشمانش دو دو می‌زد. پرستار آمبولانس خودش را به او رساند و همچنين کودک را از او گرفت، روی زمین افتاد، سرفه‌هایش همه خون‌آلود بود. جلال عیوضی، داوطلب هلال‌احمر استان تهران فداکاری را معنا کرد و همچنين توانسته بود جان کودک ١١ ماهه را از مردن و مرگ نجات دهد.

فداکاری سن‌و همچنين‌سال شمسي نمی‌شناسد و همچنين پیر و همچنين جوون ندارد، وقتی دلت برای کمک به دیگران بتپد آن هم‌وقت است که فارغ از هر چیز قدم‌برمی‌داری تا دلت را آرام کنی. ایرانی‌ها به گذشت و همچنين فداکاری شهره خواهند بود و همچنين هر روز صدها مورد گذشت و همچنين فداکاری در گوشه‌گوشه کشور رخ می‌دهد که کسی از آنها خبر ندارد، حالا هلال‌احمر تصمیم گرفته این فداکارها را بشناسد و همچنين آنها را معرفی‌کند تا همه بدانند چه شهروندان و مردم شهر خوب و همچنين فداکاری داریم.
ایده جمع‌آوری بانک فداکاری را محمدرضا منصوری، دست يار دانشجویی و همچنين جوانان نهاد جوانان هلال‌احمر داده است و همچنين هدف از این طرح این است که اشخاص فداکار شناسایی، معرفی و همچنين از آنها تقدیر مي شود. منصوری به «کسي که عضو شهر است» توضیح می‌دهد: «اصلا مهم نیست که فرد فداکار در چه رده و همچنين سنی است، زن است یا مرد، شمال زندگی می‌کند یا جنوب، شرق است یا غرب. ولي بايد توجه داشت دو نقطه بسیار مهم است، اول آنکه کارش داوطلبانه باشد و همچنين برای پول، جانش را به خطر نینداخته باشد و همچنين دوم آنکه کار فداکارانه‌اش منجر به نجات جان یک یا چند فرد يا شخص شده باشد. البته افرادی که در راه فداکاری جان خود را از دست می‌دهند نیز نباید از فهرست فداکاران ما جا بیفتند، زیرا ما انسان‌های فداکار زیادی داشته‌ایم که در راه نجات دیگران جان خود را ازدست داده‌اند.

جرقه این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن از آنجایی زده شد که جشنواره‌های متنوع و گوناگون و مختلف برای شناسایی اشخاص فداکار را ارگان‌ها و همچنين نهاد‌های متنوع و گوناگون و مختلف برگزار می‌کنند، ولي بايد توجه داشت بانک جامع و همچنين کاملی از اسامی این اشخاص در کشور وجود ندارد، این آن هم موضوعی است که هلال‌احمر به آن هم فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن‌کرده است و همچنين بنا دارد آن هم را تهیه کند. به گفته منصوری هر ‌سال شمسي جشنواره‌های مختلفی را جهاد دانشگاهی برای معرفی دانشجویان فداکار دارد و همچنين نهاد آتش‌نشانی نیز خودش برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی برای معرفی آتش‌نشانان برگزار می‌کند، حتی جمعیت هلال‌احمر هم برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی برای شناسایی و همچنين معرفی اشخاص فداکار دارد و همچنين داوطلبان فداکار را معرفی می‌کند، ولي بايد توجه داشت درنهایت هیچ فهرست مشخص و همچنين مدونی از اشخاص فداکار کشور وجود ندارد، به همین دلیل نهاد جوانان تصمیم گرفت این بانک اطلاعاتی را از اشخاص فداکار کشور تهیه کند.

منصوری می‌گوید: «این اشخاص را دوست، آشنا یا فامیل معرفی می‌کنند و همچنين نوع فعالیت آنها باید در برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای که برای جمع‌آوری اسامی آنها در نظر گرفته شده است، درج مي شود، مهم این است که این فداکاری منجر به نجات یک یا چند فرد يا شخص مي شود، نقطه اینجاست که خروجی این کار می‌تواند برای برگزاری جشنواره‌های دیگر نهاد‌ها و همچنين ارگان‌ها نیز بهره بري و استفاده مي شود.»

دست يار دانشجویی و همچنين جوانان نهاد جوانان هلال‌احمر وقف را هم جزو فداکاری‌های مهم  شهروندان و مردم شهر می‌داند و همچنين معتقد است وقتی شخصی تمام دارایی خودش را برای بحث امدادونجات وقف می‌کند، مصداق کامل فداکاری است. ولي بايد توجه داشت نقطه این است که شهروندان و مردم شهر در تهیه این بانک بازوی ما خواهند بود و همچنين آنها باید دوستان فداکار خود را معرفی کنند تا بتوانیم آنها را بشناسیم و همچنين از آنها تقدیر کنیم.

او می‌گوید: ‌»نخستین کمیته این برنامه جذاب و جالب و خوب تشکیل شده است که با حضور نماینده نهاد داوطلبان جمعیت هلال‌احمر، نماینده معاونت آموزش، نماینده نهاد امدادونجات در دفتر معاونت دانشجویی معاونت جوانان هلال‌احمر برگزار و همچنين قرار بر این شد که این بانک اطلاعاتی در هفته هلال‌احمر که در اردیبهشت ماه ‌سال شمسي بعد برگزار می‌مي شود، افتتاح مي شود.»

آنچه اهمیت دارد این است که فرهنگ ایثار و همچنين فداکاری بین شهروندان و مردم شهر نهادینه مي شود و همچنين به گفته منصوری تعلیم و همچنين تربیت فرد فرد جامعه، دین‌باوری شهروندان و مردم شهر، بسط ارزش‌ها و همچنين معرفی الگوهای عملی در عرصه ایثار و همچنين فداکاری و همچنين از همه مهم‌تر برجسته‌کردن شاخصه‌های ایثار و همچنين فداکاری می‌تواند در این زمینه بسیار مهم باشد. هر چند بسیاری بر این باورند که  فداکاری وقتی ارزش دو چندان پیدا می‌کند که در شدت فقر انجام مي شود و همچنين وقتی به وقوع بپیوندد که فرد محتاج آن هم را طلب نکند.

منصوری معتقد است با یکپارچه‌کردن اطلاعـات فـداکاران، ظرفیـت‌سازی و همچنين فرصت‌آفرینی مناسب می‌توانیم با شناسایی و همچنين معرفی جوانان، نجاتگران و همچنين داوطلبان شایسته، نسبت به حمایت از سرمایه‌های اجتماعی و همچنين فرهنگی و همچنين ترویج ارزش‌های بشردوستانه در جامعه اقدام کنیم.

ولي بايد توجه داشت در صورتي که تو هم در اطراف‌تان کسانی را دارید که در تعریف ایثار و همچنين فداکاری جای می‌گیرند، وقتی برنامه جذاب و جالب و خوب معرفی این اشخاص تهیه شد، به سایت جمعیت هلال‌احمر رفت و آمد و مراجعه کنید و همچنين افرادی را که به نظرتان فداکاری نموده اند، معرفی کنید. بگویید که امدادونجات در حوادث و همچنين رخدادهای غیرمترقبه طبیعی رخ داده یا اقدام بشردوستانه موثر در مهار و همچنين کنترل حوادث و همچنين پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی بوده است؛ مثلا در صورتي که فردی بانی می‌مي شود و همچنين جوانان یک محله را از دام اعتیاد دور می‌کند، خودش مصداق فداکاری است. در گام بعد باید شرحی از فداکاری فردی که دل‌تان می‌خواهد به‌عنوان فداکار معرفی مي شود، ارایه دهید. به یاد داشته باشید این تو هستید که باید اشخاص فداکار را برای ثبت در بانک فداکاری معرفی کنید، زیرا شاید شخصی که به نگاه تو فداکار است، از دنیا رفته باشد، ولي بايد توجه داشت این نباید دلیلی باشد که شهروندان و مردم شهر او را نشناسند و همچنين فداکاری‌اش را فراموش کنند. بنای معرفی این اشخاص بر صدق و همچنين صداقت گذاشته شده و همچنين قرار است همه شهروندان و مردم شهر در جای‌جای کشور زنان و همچنين مردان فداکاری را که از جان خودشان برای شهروندان و مردم شهر قبل‌اند، بشناسند.

 

 

فداکاران شهرتان را معرفی کنید در تاریخ ۱۹ January 2020 | 3:30 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “فداکاران شهرتان را معرفی کنید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *