سال شمسي‌های شیرین دور از منزل و خانه؛ افزایش مجتمع‌های دانش‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان

سال شمسي‌های شیرین دور از منزل و خانه؛ افزایش مجتمع‌های دانش‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان

|سال شمسي‌های شیرین دور از منزل و خانه؛ افزایش مجتمع‌های دانش‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان از هلال ۱۴۷|

کم نیست تعداد دانش‌‌آموزان سیستان و همچنين بلوچستانی که به دلیل نبود مدرسه در روستایشان، قید ادامه تحصیل را می‌‌زنند و همچنين مدرسه را در مقطع ابتدایی یا متوسطه اول رها می‌‌کنند. هزینه سنگین ایاب و همچنين ذهاب به روستاهای اطراف و همچنين تامین هزینه‌‌های اولیه تحصیل بهانه‌‌هایی است که این کودکان را زودتر از زمان موعود از درس جدا و همچنين به بازار کسب و همچنين کارهای کاذب می‌‌کشاند. همین‌‌ها بهانه‌‌ای شد برای گسترش مجتمع‌‌های دانش‌‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان. حالا ۵‌مجتمع در شهرستان‌‌های این استان از دانش‌‌آموزان حمایت می‌‌کند و همچنين آن هم‌‌ها را که از منزل و خانه و همچنين محل زندگی خود دور شده‌‌اند اسکان می‌‌دهد.

به نقل از روابط عمومی نهاد جوانان هلال احمر  به نقل از پیام هلال، دی ماه امسال ۲ مجتمع دانش‌‌آموزی با ظرفیت ۱۵۰ فرد يا شخص در هیرمند و همچنين سیب وسوران راه‌‌اندازی شد. این مجتمع‌‌ها در حال حاضر تنها از دانش‌‌آموزان پسر میزبانی می‌‌کنند و همچنين دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده بسیاری از روستاهای استان هنوز شانسی برای ادامه تحصیل ندارند.

۵۰۰ کیلومتر دور از منزل و خانه

ایرانشهر، سراوان، زابل شهرستان‌‌هایی خواهند بود که از سال شمسي‌‌های قبل مجتمع‌‌های دانش‌‌آموزی هلال احمر در آن هم راه اندازی شده بود و همچنين دانش‌‌آموزان مستعد و همچنين نیازمند را برای ادامه تحصیل پذیرش می‌‌کرد. سه ماه است که در سیب‌‌وسوران و همچنين هیرمند هم دو مجتمع دیگر راه اندازی شده تا از دانش‌‌آموزان روستاهای این شهرستان‌‌ها هم برای ادامه تحصیل حمایت مي شود. «علی فهرجی» مسئول مجتمع دانش‌‌آموزی شهرستان سراوان می‌‌گوید :«روستاهای زیادی خواهند بود که امکان ادامه تحصیل در مقاطع متوسطه اول و همچنين دوم برای دانش‌‌آموزان وجود ندارد و همچنين در صورتي که کسی می‌‌خواهد در این مقاطع تحصیل کند باید به روستاهای اطراف و همچنين یا مرکز شهرستان برود. تامین هزینه‌‌های تحصیل برای بسیاری از خانواده‌‌ها دشوار است و همچنين ایاب و همچنين ذهاب این بچه‌‌ها به روستاهای دیگر هم هزینه زیادی روی دست خانواده‌‌ها می‌‌گذارد. برای همین دانش‌‌آموزان خیلی زود تحصیل را رها می‌‌کنند. ایجاد مجتمع‌‌های دانش‌‌آموزی در شهرستان‌‌ها برای پذیرش دانش‌‌آموزان مستعد کمک زیادی به ادامه تحصیل آن هم‌‌ها کرده است و همچنين فرصت خوبی برایشان فراهم کرده. در این مجتمع‌‌ها همچنين و علاوه بر اسکان شبانه روزی دانش‌‌آموزان، غذای آن هم‌‌ها را هم تامین می‌‌کنیم و همچنين از طرف دیگر امکاناتی مثل کتابخانه و همچنين برگزاری دوره‌‌های متنوع و گوناگون و مختلف آموزشی را در احتیارشان می‌‌گذاریم. گاهی به کمک خیران نوشت افزار دانش‌‌آموزان را هم تامین می‌‌کنیم.» دور بودن روستای محل سکونت از اولین مدرسه و همچنين داشتن معدل بالا از اولویت‌‌های پذیرش دانش‌‌آموزان در مجتمع‌‌های هلال احمر است. فهرجی می‌‌گوید :«دانش‌‌آموزان مجتمع معمولا از راه‌‌های بسیار دوری به سراوان می‌‌آیند. برای مثال منزل و خانه یکی از این دانش‌‌آموزان ۵۰۰ کیلومتر با مجتمع فاصله دارد و همچنين در صورتي که این فرد می‌‌خواست بدون حمایت هلال احمر در سراوان تحصیل کند باید هزینه زیادی بابت تامین منزل و خانه و همچنين محل زندگی پرداخت می‌‌کرد؛ هزینه‌‌ای که عملا خانواده‌‌ها از پرداختن آن هم ناتوانند. این دانش‌‌آموزان با همکاری ما و همچنين آموزش و همچنين پرورش شناسایی می‌‌شوند و همچنين هر سال شمسي آموزش و همچنين پرورش تعدادی از دانش‌‌آموزان مستعد روستایی که امکان ادامه تحصیل در روستای خود را ندارند به ما معرفی می‌‌کند. گاهی هم خود دانش‌‌آموزان که تعریف این مراکز شبانه روزی را شنیده‌‌اند برای ثبت نام به اینجا می‌‌آیند و همچنين ما بعد از بررسی شرایط، آن هم‌‌ها را ثبت نام می‌‌کنیم.» این مجتمع هر سال شمسي دانش‌‌آموزانی را روانه دانشگاه می‌‌کند و همچنين دانش‌‌آموزان قدیمی مجتمع حالا مشاغلی مثل معلمی، دکتر داروساز، عضو هیات علمی دانشگاه و همچنين … را از آن هم خود کرده‌‌اند.

فرصتی برای دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده نیست

دانش آموزان ساکن در مجتمع‌های هلال‌احمر اغلب در مقطع متوسطه اول و همچنين دوم تحصیل می‌کنند و همچنين تمام مجتمع‌های سیستان و همچنين بلوچستان مختص پسران جوان است. مجتمع دانش‌آموزی علی بن ابی طالب(ع) در شهرستان ایرانشهر از سال شمسي ۷۱ راه اندازی شده و همچنين یکی از قدیمی‌ترین مجتمع‌های استان به شمار می‌رود. «محمدرضا کرد» مسئول مجتمع دانش‌آموزی و همچنين رییس شعبه ایرانشهر می‌گوید :«دانش‌آموزان از مسافت‌های دوری مثل نیک شهرستان و همچنين سرباز و همچنين روستاهایی با بیش از ۹۰ کیلومتر فاصله به اینجا می‌آیند تا بتوانند از امکانات تحصیلی بهره بري و استفاده کنند. در بسیاری از روستاها به دلیل نبود مدرسه و همچنين کلاس درس کافی دانش‌آموزان مجبور به ترک تحصیل در مقاطع ابتدایی می‌شوند و همچنين این موضوع آسیب‌های زیادی به بافت اجتماعی منطقه وارد می‌کند. همه ما در شهرستان و همچنين روستاهای اطراف دانش‌آموزانی را می‌شناسیم که بعد از ترک تحصیل در سن پایین وارد کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل‌های کاذب و همچنين خلاف قانوی مثل قاچاق سوخت و همچنين چیزهای دیگر شده‌اند. دور شدن از تحصیل برای این دانش‌آموزان تنها نداشتن سواد خواندن و همچنين نوشتن نیست بلکه تمام زندگی آن هم‌ها را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. متاسفانه به دلیل محرومیت زیاد در استان‏، نبود مدرسه و همچنين کلاس درس و همچنين معلم باعث شده تا امکان تحصیل در بسیاری از روستاها برای کودکان وجود نداشته باشد.» از تعصبات فرهنگی در روستاهای استان می‌گوید که باعث شده تا دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده از تحصیل در مراکز شهرستان محروم شوند و همچنين شانس کمتری برای گذراندن مقاطع متوسطه داشته باشند‌:«مجتمع‌های دانش‌آموزی استان همگی مختص پسران جوان خواهند بود. دلیلش هم این است که تقاضا برای تحصیل پسران جوان در مراکز شهرستان‌ها وجود دارد ولي بايد توجه داشت برای دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده وجود ندارد. خانواده‌ها کمتر راضی به دور شدن دخترانشان از خانواده می‌شوند و همچنين ادامه تحصیل را برای آن هم‌ها ضروری نمی‌دانند. ولي بايد توجه داشت تاکید بیشتری به تحصیل پسران جوان دارند. با این حال مدت کوتاهی است که برخی از خانواده‌ها برای ایجاد امکان و همچنين فرصت تحصیل دخترانشان در مراکز شهرستان هم به مجتمع‌های دانش‌آموزی رفت و آمد و مراجعه می‌کنند و همچنين سراغ شبانه‌روزی‌های امنی برای آن هم‌ها می‌گردند.» مجتمع دانش آموزی همچنين و علاوه بر تامین جای خواب و همچنين استراحت دانش‌آموزان و همچنين وعده‌های غذایی‌شان‏، کلاس‌های آموزشی هم برای بچه‌ها برگزار می‌کند‎؛ از کمک‌های اولیه گرفته تا آمادگی در حوادث و همچنين … . همین دانش‌آموزان در روزهای سیل و همچنين حوادث دیگر کمک حال امدادگران و همچنين داوطلبان هلال احمر بودند و همچنين در بسته بندی مواد غذایی و همچنين اقلام ضروری به جمعیت کمک می‌کردند.

جنوب تا شمال استان نیازمند مجتمع‌های دانش‌آموزی است

«امسال متوجه شدیم تعداد زیادی از دانش‌آموزان استان به دلیل نداشتن دسترسی به مدرسه در حال ترک تحصیل خواهند بود. برای همین دو مجتمع دانش‌آموزی در دی ماه راه‌اندازی کردیم تا تعداد مراکز شبانه روزی هلال‌احمر برای کمک به دانش‌آموزان بی بضاعت و همچنين محروم در استان به ۵ مرکز برسد.» «علیرضا میری» دست يار جوانان هلال احمر سیستان و همچنين بلوچستان این را می‌گوید و همچنين به ظرفیت ۲۵۰‌نفری مجتمع‌های دانش‌آموزی اشاره می‌کند که فرصت تحصیل دانش‌آموزان روستایی را در شهرستان‌های هیرمند‏، سیب و همچنين سوران، ایرانشهر، سراوان و همچنين زابل فراهم می‌کند. او می‌گوید :«برای راه اندازی این مجتمع‌ها همچنين و علاوه بر تامین جا و همچنين ساختن ساختمان به تامین کادر مجتمع هم نیاز داریم. برای مثال مجتمع‌ها نیاز به آشپز و همچنين مدیر و همچنين سرپرست دارد و همچنين همچنين و علاوه بر آن هم باید برای هزینه‌های عادی این مجتمع‌ها هم تامین اعتبار مي شود. انچه مسلم است این است که از جنوب تا شمال استان نیاز به دایر کردن این مجتمع‌ها داریم تا امکان تحصیل برای دانش‌آموزان مستعد استان فراهم مي شود. دانش‌آموزانی که از تحصیل جا می‌مانند به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات مالی خیلی زود به سمت مشاغل کاذب رو می‌آورند و همچنين راه‌هایی برای کسب دخل و درآمد پیش می‌گیرند که استان را هرچه بیشتر با چالش و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات مواجه می‌کند.» همچنين و علاوه بر هلال احمر نهادهایی مثل آموزش و همچنين پرورش هم در استان سیستان و همچنين بلوچستان مجتمع‌های شبانه روزی برای تحصیل دانش‌آموزان محروم دایر کرده است. میری می‌گوید :«برای حل معظلات و مسائل و مشکلات تحصیلی دانش‌آموزان در روستاهای سیستان و همچنين بلوچستان به عزمی ملی نیاز داریم. فاصله جغرافیایی روستاها در استان از یکدیگر زیاد است و همچنين از طرف دیگر به دلیل جمعیت پایین هر روستا و همچنين کمبود معلم و همچنين کلاس درس‏، بسیاری از روستاها از مقاطع تحصیلی متوسطه را پوشش نمی‌دهند. برای همین دانش‌آموزان فرصت تحصیل در روستای خود را ندارند و همچنين از طرفی تامین هزینه برای درس خواندن دانش‌آموز در روستا و همچنين یا شهرستان دیگر هم برای خانواده‌ها ممکن نیست. کافیست هزینه تحصیل و همچنين اقامت دانش‌آموزان و همچنين یا ایاب و همچنين ذهاب هر روزه برای رسیدن به مدرسه را در تعداد فرزندان هر خانواده ضرب کنید تا ببینید پرداخت چنین رقمی از قدرت شهروندان و مردم شهر روستاهای محروم خارج است. کمک‌های خیران و همچنين تامین بودجه برای این مراکز می‌تواند تا حدی از بار هزینه‌ برای خانواده‌های محروم کم کند.»

سال شمسي‌های شیرین دور از منزل و خانه؛ افزایش مجتمع‌های دانش‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان در تاریخ ۲۵ February 2020 | 10:51 am منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سال شمسي‌های شیرین دور از منزل و خانه؛ افزایش مجتمع‌های دانش‌آموزی در سیستان و همچنين بلوچستان”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *