روشهای فراگیری لغات

utranslateI

به خاطر سپردن لغتهای یک زبان خارجی می تواند یکی از بخشهای خسته کننده در فراگیری زبان باشد. خوشبختانه روشهای مختلف ی جهت سرعت بخشیدن نیز لذت بخش کردن آن وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم:

کارتهای نمایش (Flash cards)

استفاده از کارتهای نمایش سریعترینشیوه برای مرور لغاتی است که نیاز به دوباره تکرار دارند. اینآموزش زیاد موثر در عین حال کم تعرفه است.

روش کار بدین صورت است که دسته کارت مقوایی، در اندازه‌ای که در جیب جا شوند، تهیه می‌کنید، در یک روی آن لغتانگلیسی را می‌نویسید و در سمت دیگر کارت مفهوم آن را به فارسی وارد می‌کنید. همان گونه که کارتها را مرور می‌کنید، لغتها را به دو دسته تقسیم می‌کنید: آنهایی که مفهوم آن را فوراً به خاطر می‌آورید و آنهایی که به راحتی نمی‌توانید مفهوم آن را به خاطر آورید. به مرور لغتهایی که هنوز به آنها تسلط پیدا نکرده ‌اید آنقدر ادامه می‌دهید تا اینکه مطمئن شوید آنها را ببهتر ی یاد گرفته‌اید.

دفتر لغت

سعی بکنید قطعا ً یک دفتر لغت مناسب تهیه بکنید هر موقع که به لغت جدید ی برخوردید آن را در دفترتان یادداشت بکنید . تنها به نوشتن لغت مفهوم آن اکتفا نکنید. بعضی از موارد ی که می‌توانید در دفترتان ثبت بکنید عبارتند از: توضیح انگلیسی مفهوم لغت، مترادف ها، متضادها، تصاویر، عبارات نمونه (به انگلیسی)، علائم فونتیک، نوع کلمه (اسم، فعل و …)، نکات گرامری (قابل شمارش، غیرقابل شمارش و …)، کلمات نیز خانواده و ….

کارهای جالبتری هم می توانید انجام دهید: مثلاً می‌توانید خودتان با لغت جدید عبارت بسازید یادداشت بکنید . و یا صفحاتی را به موضوعات خاصی اختصاص دهید؛ مثلاً حیوانات، رنگها و شکلها، پول، مسافرت، غذاها و میوه ها و ….

عکس سازی ذهنی

در اینروش شما لغت انگلیسی را با لغت فارسی که تلفظ یا املای مشابهی دارد، به نحوی مرتبط می بکنید که الزاماً از لحاظ معنایی با هم ارتباطی ندارند. بعنوان مثال اگر شما برای اولین بار به لغت tongue (تانگ: به مفهوم زبان) برخوردید، متوجه می‌شوید که تلفظ آن شبیه تانک در فارسی است. پس می‌توانید در ذهنتان مجسم بکنید که بجای زبان، یک تانک از دهان فردی در حال خارج شدن است!

مثال دوم: فرض بکنید شما به لغت در valorous به مفهوم شجاع بر می‌خورید. در این حال می‌توانید در ذهن خود چنین مجسم بکنید که در کنار دریا ایستاده‌اید و مشغول تماشای وال‌ها هستید. والها یکی یکی به سطح آب می‌آیند ولی به محض اینکه شما را می‌بینند می‌ترس ند و فرار می‌کنند، تا اینکه یک وال روس (یک وال از کشور روسیه) به سطح آب می‌آید و بجای اینکه از شما فرار نماید ، به سمت شما می‌آید. شما با خود می‌گویید: وال روس، شجاعاست! (مثال دوم از rezalotfian.blogfa.com)

این تکنیک به شما یاری می‌کند تا هر چه خوبتر معانی لغات را بخاطر بسپارید. همچنین گفته می‌شود که هر‌چقدر تصویر ساخته شده عجیب‌تر باشد، به خاطر آوردن آن هم آسانتر خواهد بود.

دوباره تکرار ، دوباره تکرار و تکرار !

مطالعات نشان می‌دهند که اقطعا ل فراگیری لغاتی که بیش از ۸ بار به بررسي متنهای مختلف دیده می‌شوند، بسیار زیاد بیشتر از لغاتی است که کمتر تکرار شده‌اند. همچنین زبان‌شناسان به اتفاق معتقد هستند که دوباره تکرار لغات با ولوم بلند به از بر کردن آنها یاری خیلی ی می‌کند. پس گاهي وقتها همین تکرار کردن آسان حافظه شما را جهت بخاطر سپردن لغات دشوار یاری می‌کند. همچنین توصیه می‌شود که عبارت جامعی را که لغت مورد نظر را در خود دارد، از بر بکنید و یا چند بار با ولوم بلند تکرار نمایید.

جعبه لایتنر

جعبه لایتنر (همان جی ۵)روش خیلی تاثیر گذار ی برای حفظ کردن لغات است که در آن به یاری یک سری کارتهای نمایش و تکرار آنها به یادگیری لغات می پردازید. در اینآموزش لغاتی که یاد گرفتن آنها دشوار است با دوباره تکرار زیاد به حافظه بلند مدت شما منتقل می شوند. توضیح ات بیشتر…

بررسي آزاد

شما می‌توانید دایره لغات را با تحقيق آزاد بیشتر شدن دهید، اگر چه بسياري از زبان‌شناسان ادعا می‌کنند که در ابتدا باید بین ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ لغت و هم خانواده‌های آنها را فرا بگیریم تا این توانایی را پیدا کنیم که مفهوم دقیق لغات را با تذکر به متن آن پیدا کنیم. پس تا آنجا که می‌توانید زمان آزاد خود را برای مطالعه متن‌های انگلیسی (داستانهای کوتاه، اخبار و مقالات و …) اختصاص دهید. زمان ی به لغت ی بر می‌خورید، ابتدا سعی بکنید مفهوم آن را از روی بقیه متن حدس بزنید پس با مراجعه به دیکشنری مفهوم دقیق آن را پیدا بکنید .

شما همچنین می‌توانید لغاتی را که از لحاظ دستوری، ریشه‌ای، معنایی و … با ارتباط هستند ، یکجا یاد بگیرید:

child بچه, childhood بچگی, childish بچگانه, childless بی‌بچه (بی‌اولاد)

و سخن انتها اینکه هیچ یک از روشهای فراگیری لغات کامل نیستند هر کدام نقاط ضعف قوت ویِژگزینشه خود را دارند. بهترین راه این است که تمام این روشها را با تلفیق بکنید .

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روشهای فراگیری لغات”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *