روایت لذت خلق لحظه‌های شادی‌آفرین در گفت‌وگو با دو عضو تیم سحر نهاد جوانان هلال‌احمر جذاب و جالب و خنده‌های کودکانه‌ات که اندوه سیل شوشتر را بی‌اثر کرد

روایت لذت خلق لحظه‌های شادی‌آفرین در گفت‌وگو با دو عضو تیم سحر نهاد جوانان هلال‌احمر جذاب و جالب و خنده‌های کودکانه‌ات که اندوه سیل شوشتر را بی‌اثر کرد

|روایت لذت خلق لحظه‌های شادی‌آفرین در گفت‌وگو با دو عضو تیم سحر نهاد جوانان هلال‌احمر جذاب و جالب و خنده‌های کودکانه‌ات که اندوه سیل شوشتر را بی‌اثر کرد از هلال ۱۴۷|

همدلی لازمه کار در جمعیت هلال‌احمر است

حسن ابدان| بعد از وقوع حادثه‌ای تلخ مثل سیل که با خیل عظیمی از خسارات مادی و همچنين معنوی همراه است، حضور تیم‌های حمایت روانی و همچنين اجتماعی (سحر) جمعیت هلال‌احمر در منطقه ها و مناطق سیل‌زده می‌تواند کمی از درد و همچنين رنج حاصل از حوادث بکاهد. خدمت داوطلبانه جوانان هلال‌احمر استان فارس در تیم سحر که نشانی از مهرورزی و همچنين تأکید بر اصل بشردوستانه‌بودن فعالیت‌های جوانان در سیل خوزستان است، بهانه‌ای شد تا با دو فرد يا شخص از آنها که به قولی با چهره مهربانشان خالق آرامشی از جنس مهربانی بودند، گفت‌وگویی کوتاه داشته باشیم . سامان جعفرپور و همچنين علی مهرآوران هردو عضو فعال جمعیت هلال‌احمر استان فارس خواهند بود و همچنين به ترتیب به‌عنوان دبیران کانون‌های جوانان در شهرستان‌های استهبان و همچنين نی‌ریز در مرکز استان فارس با جمعیت هلال‌احمر همکاری دارند.  این دو جوون در قالب تیم سحر به منطقه شوشتر استان خوزستان اعزام شده‌اند. خواندن این گفت‌وگو خالی از لطف نیست، چراکه شاید بتوان گفت در صحبت‌های این جوانان فعال در جمعیت هلال‌احمر شاهد معنی کردن سختی‌ها به نحوی دیگر هستیم و همچنين هر کدام جانی جديد و تو و تازه به کلمات می‌بخشند.
هر یک از تو دو فرد يا شخص از چه موقع شروع به فعالیت‌های داوطلبانه در هلال‌احمر کرده‌اید؟
جعفرپور: بنده سامان جعفرپور از ‌سال شمسي ١٣٩٣ به‌عنوان عضو جوون وارد جمعیت هلال‌احمر شدم و همچنين به تا حال با گذراندن دوره‌های متنوع و گوناگون و مختلف آموزشی نجاتگر دوم جمعیت هلال‌احمر شهرستان استهبان هستم. عضو تیم سحر در منطقه کرمانشاه بوده‌ام که از آن هم می‌قدرت به‌عنوان اولین تجربه کاری بعد از بلایا یاد کرد و همچنين در کمک به هموطنان سیل‌زده استان خوزستان نیز مشارکت داشتم.
مهرآوران: من علی مهرآوران از ‌سال شمسي ١٣٩٠ در دانشگاه دولتی جهرم به‌عنوان دبیر دانشجویی به‌روش رسمی وارد هلال‌احمر شدم و همچنين چندین بار در قسمت‌های متنوع و گوناگون و مختلف فعالیت کرده‌ام. دبیر کانون دانشجویی، سرتیم طرح نوروزی و همچنين مربی کمک‌های اولیه بوده‌ام، همچنین عنوان جوون برتر را از نهاد جوانان دریافت کرده‌ام و همچنين تنها به این بسنده می‌کنم که افتخار فعالیت داوطلبی را چندین‌ سال شمسي است که در نهاد جوانان و همچنين شهرستان نی‌ریز دارم.
هدف تو از فعالیت‌های داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر چیست؟ حضور در منطقه ها و مناطق سیل‌زده برای تو دو فرد يا شخص چه حسی داشت؟
جعفرپور: فعالیت‌های داوطلبانه برای تخلیه نیاز هر انسانی که میل به عبودیت دارد، مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است و همچنين کمک‌رسانی به شهروندان و مردم شهر گرفتار، انسان را از نظر روحی در وضع مناسبی قرار می‌دهد و همچنين به زندگی رنگ خوبی می‌بخشد. بعد از وقوع سیل به‌عنوان تیم‌ سحر در این منطقه ها و مناطق حضور یافتیم. فعالیت در تیمی که هدف آن هم ایجاد آرامش خاطر، کم‌کردن مسائل و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات شهروندان و مردم شهر حادثه‌دیده و همچنين کاستن فشارهای روانی حاصل از وقوع بلایاست کمی سخت‌تر از انجام سایر کمک‌رسانی‌هاست، چراکه لازمه‌ انجام تمام این فعالیت‌ها همدلی با حادثه‌دیدگان و همچنين سیل‌زدگان است که سبب پیشبرد کار می‌مي شود.
مهرآوران: تلاش برای تسکین آلام بشری، شعاری بوده و همچنين هست که من را پایبند به جمعیت هلال‌احمر کرده است و همچنين فعالیت‌هایم را با عشق ادامه می‌دهم. سیل واقعه مخرب‌ سال شمسي ٩٨ بود که در کشور عزیزمان، ایران اتفاق افتاد. با حضور در منطقه ها و مناطق آسیب‌دیده به‌خوبی توانستیم عمق فاجعه را درک کنیم. مردمانی بودند که تنها دارایی آنها یک‌دست لباس بود.
حضور و همچنين فعالیت تیم‌های سحر را در منطقه ها و مناطق سیل‌زده چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جعفرپور: لحظه وارد شدن به منطقه سیل‌زده کمی سردرگم بودیم، ولی با مدیریت علمی مهندس تجلی، دست يار مسائل جوانان هلال‌احمر فارس به‌عنوان سرپرست تیم اعزامی و همچنين حضور دلگرم‌کننده ایشان در کنار بچه‌ها کار برای ما آسان‌تر شد. تجربیات گرانبهای تیم حمایت روانی در بلایا (سحر) در منطقه شوشتر باعث شد که در کنار هم، لبخند شادی‌آفرینی در خاطر کودکان سیل‌زده حک کنیم.
مهرآوران: ارزیابی از تیم سحر را می‌قدرت به زمان‌هایی دورتر موکول کرد؛ زمانهایی که ما وارد عمل شدیم، ناراحتی و همچنين اضطراب در کودکان موج می‌زد، با این‌حال توانستیم به اهداف خود برای ایجاد فضای دوستدار عمل کنیم و همچنين با ایجاد آرامش در آن هم شرایط پرفشار برای کودکان حادثه‌دیده سبب خلق و همچنين ثبت لحظه‌ای زیبا در یادشان شدیم.
وضعیت تیم‌های سحر در استان خوزستان در روزهای بعد از سیل چگونه است؟
جعفرپور: تیم‌های سحر با حضور در منطقه ها و مناطق متنوع و گوناگون و مختلف سیل‌زده از تمام ظرفیت‌های علمی و همچنين عملی خود برای ایجاد آرامش در منطقه بهره بري و استفاده نموده اند. اعضای آموزش‌دیده و همچنين باتجربه که از زلزله کرمانشاه در کنار اعضای جدید بودند، تلاش کردند.
مهرآوران: تیم‌های سحر اشخاص آموزش‌دیده‌ای خواهند بود که به‌عنوان مربی و همچنين تسهیل‌گر فعالیت می‌کنند. این اشخاص با حضور در منطقه ها و مناطق آسیب‌دیده سعی می‌کنند از تاثيرات و همچنين اثرات روانی حادثه در انظار و افکار و همچنين اذهان شهروندان و مردم شهر و همچنين به‌ویژه کودکان بکاهند. تیم سحر استان فارس هم با حضور چندین کارشناس خبره در حوزه روانشناسی در زمینه حمایت روانی و همچنين با توانمندی دست يار مسائل جوانان به‌عنوان سرپرست تیم در منطقه، فعالیت‌های اثربخشی داشته ‌است. در ادامه هم تمامی تیم‌های حاضر با رویکرد ایجاد آرامش بعد از بلایا و همچنين حمایت روانی وارد منطقه می‌شوند.
فعالیت‌های انجام‌شده توسط تیم سحر استان فارس چگونه بوده است؟
جعفرپور: سامانه حرکت بشردوستانه هلال‌احمر استان فارس در منطقه شوش و همچنين شوشتر فعالیت خود را درحالی آغاز کرده بود که برای ایجاد حمایت روانی بعد از بلایا با رویکرد تمرکز بر کودکان در منطقه حضور یافته بود و همچنين تیم‌های سحر برنامه جذاب و جالب و خوب‌های روانشناسی خود را براساس تفکیک سنی انجام می‌دادند.
مهرآوران: تیم سحر حاضر در استان خوزستان اعزامی از فارس بود. بیشتر تمرکز فعالیت‌های تیم سحر با محوریت کودکان است. برنامه جذاب و جالب و خوب‌های کتابخوانی و همچنين جُنگ شادی، بازی گروهی و همچنين هدف‌دار و همچنين ‏دیگر فعالیت‌هایی که کودکان را حتی برای یک ساعت هم از فضای پرتلاطمی که در آن هم خواهند بود، دور کند، اجرا می‌مي شود. ‏
تیم‌های سحر استان فارس در چه مناطقی فعالیت می‌کنند؟
مهرآوران: تیم سحر استان فارس در منطقه شوشتر وارد عمل شد و همچنين براساس نقشه‌های تخریب که از منطقه ها و مناطق داشتیم و همچنين اطلاعاتی که از قبل در جلسات هماهنگی رد و همچنين بدل شده بود، نقاطی که بیشترین آسیب را دیده ‌بود، مشخص کردیم، بنابراین اولویت رسیدگی و همچنين حضور را به این ‏منطقه ها و مناطق دادیم، ولي بايد توجه داشت در مرحله بعدی فعالیت تیم‌های سحر در تمامی شهرها و روستاها و همچنين روستاهای سیل‌زده را پوشش می‌دهند. ‏
جعفرپور: تیم سحر در اردوگاه‌های سرويس ها و خدمات در منطقه شوشتر را به ترتیب به‌صورت بیشترین میزان خسارت واردشده بر آن هم منطقه اعمال می‌کرد.
تأثیرات فعالیت‌های تیم‌های سحر را در منطقه ها و مناطق حادثه‌دیده چگونه ارزیابی می‌کنید؟
جعفرپور: قطعا حضور تیم‌های حمایت روانی بعد از بلایا در کاهش آلام ایجادشده خیلی موثر است و همچنين ما به چشم خودمان شادی را در چهره بچه‌ها دیده‌ایم و همچنين احساسی که از حضور در کنار ما داشتند را با جان و همچنين دل درک می‌کردیم.
مهرآوران: بنده و همچنين بیشتر افرادی که در تیم سحر استان فارس بودیم، جزو کسانی بودیم که برای دومین‌بار به‌عنوان تیم سحر در منطقه حضور داشتیم و همچنين مسلماً اعضای جوانان با تلاش موثر خود در تیم‌های سحر حضورشان را در منطقه توجیه می‌کنند.
از تجربه حضور در استان خوزستان به‌عنوان تیم‌های سحر چه خاطراتی در ذهن دارید؟
جعفرپور: هر لحظه فعالیت در آن هم‌جا برایم خاطره است؛ برای مثال در منطقه شوشتر با کودکی در ارتباط بودیم که خیلی با من ارتباط موثری گرفت و همچنين بعد از این‌که به استان برگشتم، متوجه شدم کودکی به نام محمدتقی عکسی از من در کنار خود گرفته است که با دیدن آن هم عکس تمام خاطرات برای من زنده شد و همچنين جذاب و جالب‌تر این‌که من خودم نفهمیدم که کی این عکس از من گرفته ‌شده بود.
مهرآوران: بچه‌های تیم سحر باتجربه بودند و همچنين با علم و همچنين آگاهی و همچنين مهربانی با کودکان ‏کار می‌کردند. در تمامی لحظات تلاش ما برای برگرداندن آرامش خاطر آنهاست و همچنين حضور رئیس نهاد جوانان در کنار اعضا و همچنين کار کردن در کنار ایشان برایم خاطره‌انگیز شد.
کلام آخر.
جعفرپور: با جان و همچنين دل آماده‌ام برای ثبت لبخندی از جنس مهربانی و همچنين در صورتي که دوباره نیاز باشد حاضرم در منطقه خوزستان تا هر زمان که باشد حضور یابم.
مهرآوران: در کنار زندگی مشترکی که آغاز کرده‌ام، رمز پیروزی‌ام را انجام خدمت داوطلبانه قرار داده‌ام و همچنين تا آخر در کنار هلال‌احمر می‌مانم.

روایت لذت خلق لحظه‌های شادی‌آفرین در گفت‌وگو با دو عضو تیم سحر نهاد جوانان هلال‌احمر جذاب و جالب و خنده‌های کودکانه‌ات که اندوه سیل شوشتر را بی‌اثر کرد در تاریخ ۱۳ May 2019 | 2:41 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “روایت لذت خلق لحظه‌های شادی‌آفرین در گفت‌وگو با دو عضو تیم سحر نهاد جوانان هلال‌احمر جذاب و جالب و خنده‌های کودکانه‌ات که اندوه سیل شوشتر را بی‌اثر کرد”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *