دیدار نزدیک با دادرسان آماده/ رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه بازدید از هفتمین دوره المپیاد آماده: این نسل باید یاریگر امدادگران مي شود

دیدار نزدیک با دادرسان آماده/ رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه بازدید از هفتمین دوره المپیاد آماده: این نسل باید یاریگر امدادگران مي شود

|دیدار نزدیک با دادرسان آماده/ رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه بازدید از هفتمین دوره المپیاد آماده: این نسل باید یاریگر امدادگران مي شود از هلال ۱۴۷|

در زلزله کرمانشاه و همچنين سیل اخیر بسیاری از دانش‌آموزان آموزش‌دیده در طرح دادرس یاریگر امدادگران برای کمک به شهروندان و مردم شهر بودند.

کسي که عضو شهر است| هفتمین المپیاد آماده در تيم دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده بعد از افتتاحیه در روز جمعه از صبح دیروز وارد رقابت‌های تیمی در آیتم‌های هشتگانه اصلی و همچنين مسابقات جانبی شد. رقابت‌های نیمروز اول دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده ولي بايد توجه داشت حال‌وهوای خاصی داشت؛ حضور دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در اردوگاه شهید باهنر انگیزه مضاعفی به دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده دادرس داد تا شایستگی‌های خود را در آموزش‌هایی که در جمعیت هلال‌احمر دیده‌اند، به اثبات برسانند. رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه این بازدید پاسخگوی سوالات اصحاب رسانه بود. او در ابتدا در مورد آموزش‌هایی که برای این المپیاد به دانش‌آموزان داده شده و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ای که برای آینده دادرسان برتر در نظر گرفته شده است، گفت: «این مسابقات هفتمین دوره مسابقات کشوری دادرس است که در دو قسمت و بخش دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان برگزار می‌مي شود؛ با توجه به مسابقات مقدماتی که در شهرستان‌ها و همچنين استان‌ها برگزار شده است، ٣١ تیم برای مرحله کشوری به تهران اعزام شده‌اند.» پیوندی توضیح داد: «حدود ۴۴٠ پسر و همچنين تقریبا همین تعداد هم دختر در دو تيم جداگانه رقابت می‌کنند. آیتم‌های مسابقات شامل موارد امداد و همچنين کمک‌های اولیه، حمل مصدوم و همچنين اطفای حریق و همچنين اقدامات مهم در حین حوادث متنوع و گوناگون و مختلف می‌مي شود. دانش‌آموزان در این آموزش‌ها یاد می‌گیرند در شرایط متغاير و متفاوت چگونه و چطوري خودشان، خانواده و همچنين دیگران را از مهلکه نجات دهند. ما در هفت ‌سال شمسي قبل بیش از ٢‌میلیون دانش‌آموز را در قالب این طرح آموزش داده و همچنين در حدود ٨‌هزار مدرسه فعال هستیم.» رئیس جمعیت هلال‌احمر ادامه داد: «امیدواریم با توجه به پتانسیل بسیار زیادی که در کشور ما برای فراگیری این آموزش‌ها وجود دارد، بتوانیم این نسل را که آینده‌سازان ایران اسلامی خواهند بود، برای برخورد صحیح با حوادث آماده کنیم، تا از این طریق از مصدومیت‌های زیاد در حوادث جلوگیری کنیم و همچنين آرامش و همچنين رفاه بیشتری به شهروندان و مردم شهر هدیه بدهیم.»
پیوندی در پاسخ به «کسي که عضو شهر است» در مورد این‌که جرقه اصلی دادرس از چه زمانی در جمعیت هلال‌احمر شکل گرفت، توضیح داد: «بعد از حادثه تلخ شین‌آباد وقتی که ٢٧ دانش‌آموز در آذر ٩١ در آتش‌سوزی مدرسه‌ای در روستای شین‌آباد سوختند و همچنين جراحات جسمی و همچنين روحی بسیار بدی برایشان باقی ماند، این ایده در جمعیت شکل گرفت که ما بتوانیم با آموزش‌های تخصصی از دانش‌آموزان در جهت نجات خودشان و همچنين دیگران بهره بري و استفاده کنیم، چراکه این دانش‌آموزان نسلی بسیار آموزش‌پذیر خواهند بود و همچنين سال شمسي‌های‌سال شمسي می‌توانند منشأ خیر شوند. همه خانواده‌ها به نوعی با آموزش‌وپرورش ارتباط دارند، طرح دانش‌آموزان آماده در خطر و همچنين حوادث به همین خاطر پیش‌بینی و همچنين برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شد. تمرکز اصلی طرح در نجات اشخاص در حوادث طبیعی و همچنين غیرطبیعی است. مثل زلزله و همچنين سیل و همچنين حوادث دیگری که در کشور رخ می‌دهد. به تا حال آن هم‌روش که اشاره کردیم حدود ٢میلیون دانش‌آموز در این طرح آموزش دیده‌اند و همچنين البته با حوادثی که در کشور احتمال وقوع دارد، باید تلاش کنیم این آموزش‌ها در کشور افزایش پیدا کند و همچنين دانش‌آموزان بیشتری را آموزش دهیم. این دانش‌آموزان امروز، فردا دانشجو می‌شوند و همچنين بعد خانواده تشکیل می‌دهند و همچنين هر کدام نقش مهمی در زندگی اجتماعی خود ایفا خواهند کرد. آموزش یک فرد، صرفا برای یک شخص خاص نیست، بلکه یک خانواده آموزش می‌بینند.»

پیوندی در مورد کیفیت و همچنين کارایی آیتم‌های مسابقات هم به روزنامه نويس و خبرنگار «کسي که عضو شهر است» گفت: «حمل مصدوم، اطفای حریق، کمک‌های اولیه و همچنين کمک به دیگران در شرایط زلزله و همچنين سیل و همچنين موارد دیگر همگی تداعی‌کننده شرایطی است که هر فرد به‌عنوان آموزش‌دیده می‌تواند دیگران را در مواقع بحران و همچنين حوادث یاری برساند؛ آن هم هم بدون هیچ امکانات و همچنين آمادگی قبلی. مثلا این‌که فرد بتواند با وسایل دم‌دستی طناب درست کند تا مصدوم را از آتش‌سوزی نجات دهد؛ یا این‌که چگونه در هنگام حادثه مصدوم را حمل کند که کمترین خطر و همچنين بیشترین ایمنی را داشته باشد. همه موارد و همچنين آیتم‌های این مسابقات درحالی‌که فضایی با نشاط و همچنين شاداب برای دانش‌آموزان فراهم می‌کند، آموزش‌های زیادی هم در آنها نهفته است.»

تاثیر این آموزش‌ها بسیار زیاد است
رئیس جمعیت هلال‌احمر در پاسخ به سوال دیگر «کسي که عضو شهر است» مبنی‌بر این‌که آموزش‌وپرورش چه همکاری‌هایی برای توسعه این آموزش‌ها در مدارس دارد، توضیح داد: «مشارکت آموزش‌وپرورش در اجرای این طرح خوب بوده است و همچنين برای توسعه آن هم یک تفاهمنامه کلی با آموزش‌وپرورش داریم که براساس آن هم در ٨‌هزار مدرسه طرح دادرس فعال است و همچنين با توجه به این‌که مدارس بسیار زیادی در کشور اعم از غیرانتفاعی و همچنين دولتی وجود دارد، ما فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنیم می‌توانیم همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشیم و همچنين این آمادگی در جمعیت هلال‌احمر وجود دارد و همچنين در آموزش‌وپرورش هم قطعا این نگاه وجود دارد و همچنين برای رسیدن به این هدف مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است مقداری آموزش مربیان دادرس را فراگیرتر جلو ببریم  تا بتوانیم طرحی که این مقدار و اندازه برای کشور مهم و همچنين مفید است را توسعه بدهیم.» پیوندی در ارتباط و رابطه با این‌که این آموزش‌ها چه میزان می‌تواند دانش‌آموزان را برای شرایط حقیقی خطر و همچنين بحران آماده کند، گفت: «تاثیر این آموزش‌ها بسیار زیاد است؛ آن هم‌روش که در زلزله کرمانشاه و همچنين در سیل اخیر بسیاری از دانش‌آموزان که در طرح دادرس بودند، یاریگر امدادگران برای کمک به شهروندان و مردم شهر بودند؛ این نتایج نشان می‌دهد این طرح در عملیات واقعی چقدر کاراست. همه باید دست‌به‌دست هم دهیم و همچنين دادرس را که هم تزریق نشاط و همچنين شادابی و همچنين هم تزریق آموزش‌های کاربردی امدادونجات و همچنين تجربه و مهارت بالا اجتماعی رفتار صحیح در بحران‌ها است، جلو ببریم.»

احساس مسئولیتی که در دانش‌آموزان نهادینه می‌مي شود
پیوندی فضای اردوگاه شهید باهنر را در روزهایی که میزبان دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان دادرس است، بسیار پرانرژی توصیف کرد و همچنين گفت: «هم دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين هم پسران جوان مسابقات بسیار پرنشاطی را در این دوره المپیاد تجربه می‌کنند؛ اردوگاه شهید باهنر هم با وسعت زیاد و همچنين فضای زیبا و همچنين مطمئن، مکان بسیار خوبی برای برگزاری این رویداد است.» رئیس جمعیت هلال‌احمر با اشاره به این‌که محل رقابت‌های المپیاد امسال تغییر کرده است، ادامه داد: «فضای برگزاری و همچنين شرایطی که فراهم شد، بهتر بود، به همچنين و علاوه برخی از تجربه و مهارت بالا‌ها امسال با تمرکز بیشتری پیگیری می‌مي شود. امیدواریم در سال شمسي‌های آتی بتوانیم تجربه و مهارت بالا‌های بیشتری را در قالب این مسابقات قرار دهیم.

پیوندی با اشاره به این‌که دانش‌آموزان طرح دادرس همه داوطلبانه وارد این آموزش‌ها و همچنين فضای هلال‌احمر شده‌اند، گفت: «دانش‌آموزانی که با این علقه و همچنين علاقه بار می‌آیند، یک احساس مسئولیت خوبی در کمک به دیگران در خود پرورش می‌دهند و همچنين هدف اصلی ما همین است که بتوانند با تجربه و مهارت بالا‌آموزی به نفع خود و همچنين خانواده و همچنين همشهریانشان کار کنند. انتخاب این تيم سنی یعنی دانش‌آموزان‌ سال شمسي هشتم به این دلیل است که دانش‌آموزان در این سن، به نوعی استقلال نسبی رسیده و همچنين از سوی دیگر آموزش‌پذیری خوبی در آنها وجود دارد و همچنين علاقه‌مندی خود به تجربه و مهارت بالا‌های آموزش‌دیده را می‌توانند حفظ کنند. جمعیت هلال‌احمر  آموزش‌های متنوع و گوناگون و مختلف در رده‌های متغاير و متفاوت دارد، ولي بايد توجه داشت اولویت با بچه‌های دبیرستانی است که با محیط‌های جمعی بیشتر مطابق و يکدست می‌شوند، به همین دلیل آموزش‌های فراگیر در این سن بیشتر می‌تواند موثر باشد و همچنين به اهداف کلی ما نیز نزدیک‌تر است.»

پیوندی در ارتباط و رابطه با انتقال تجربه المپیاد آماده به دیگر کشورها نیز تصریح کرد: «باید یک مقداری در خودمان بیشتر کار کنیم؛ درست است که این کار شروع و همچنين روند موفقی داشته است و همچنين می‌قدرت این تجربه را انتقال داد؛ با این حال اولویت اول ما شهروندان و مردم شهر و همچنين دانش‌آموزان خودمان خواهند بود. درحالی‌که فراگیرکردن این آموزش‌ها خارج از مرزها هم در سیاست جمعیت هلال‌احمر وجود دارد، ولي بايد توجه داشت فعلا تمرکز اصلی بر دانش‌آموزان و همچنين شهروندان و مردم شهر کشور خودمان است.»

رئیس جمعیت هلال‌احمر در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا دادرسان هلال‌احمر در خودامدادی و همچنين دگرامدادی به بلوغ رسیده‌اند؟ تصریح کرد: «دادرسان در خودامدادی به بلوغ رسیده‌اند و همچنين در دگرامدادی هم به شکل محدود می‌قدرت گفت به تجربه و مهارت بالا‌های نسبی دست پیدا نموده اند. سن آنها، آموزش‌هایی که می‌بینند، توانایی بدنی و همچنين حفظ آمادگی‌های آموزش داده شده همه مواردی است که باید با تمرکز بیشتر روی آنها کار مي شود؛ در دبیرستان‌ها تمرکز و همچنين انسجام بین دانش‌آموزان بیشتر است، در سنین بالاتر و همچنين در دانشگاه‌ها، فضا کمی متفرق‌تر می‌مي شود؛ با این حال فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن می‌کنم در صورتي که بتوانیم آموزش‌ها را در سنین دانشجویی هم ادامه بدهیم، می‌توانیم آیتم‌های تخصصی را در دوره‌های بالاتر دنبال کنیم.»

دیدار نزدیک با دادرسان آماده/ رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه بازدید از هفتمین دوره المپیاد آماده: این نسل باید یاریگر امدادگران مي شود در تاریخ ۲۸ July 2019 | 6:33 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دیدار نزدیک با دادرسان آماده/ رئیس جمعیت هلال‌احمر در حاشیه بازدید از هفتمین دوره المپیاد آماده: این نسل باید یاریگر امدادگران مي شود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *