دکتر صابونچی در گفت و همچنين گو با روزنامه وطن امروز: کار داوطلبانه ارزش است

دکتر صابونچی در گفت و همچنين گو با روزنامه وطن امروز: کار داوطلبانه ارزش است

|دکتر صابونچی در گفت و همچنين گو با روزنامه وطن امروز: کار داوطلبانه ارزش است از هلال ۱۴۷|

علی البرزی – وطن امروز: نهاد جوانان هلال‌احمر یکی از نهاد‌هایی است که نه‌تنها نام جوانان را همواره در کنار خود دارد، بلکه ماهیت اصلی شکل‌گیری آن هم برای جذب، سازماندهی و همچنين ساماندهی جوانان داوطلب برای فعالیت‌های امدادی و همچنين خیرخواهانه است و همچنين این موضوع در اساسنامه این نهاد هم آمده است.

یکی از فعالیت‌های اصلی اعضای این نهاد در بحث آموزش و همچنين امداد و همچنين نجات است که توسط جوانان عضو انجام می‌مي شود. هر چند در سال شمسي‌های قبل به باور برخی کارشناسان و همچنين صاحب‌نظران حوزه جوانان، فعالیت این نهاد آنطور که باید چشم‌گیر نبوده است یا در صورت فعالیت آنطور که باید به شهروندان و مردم شهر و همچنين جامعه معرفی نشده است ولي بايد توجه داشت پتانسیل فعال جوانان، زمینه توجه بیشتر به فعالیت‌های این نهاد مهم را بیشتر از قبل مورد توجه قرار داده است.

برای آشنایی بیشتر با فعالیت‌های این نهاد مهم در زیرمجموعه جمعیت هلال‌احمر، گفت‌وگویی با «شهاب‌الدین صابونچی» رئیس نهاد جوانان هلال‌احمر انجام داده‌ایم. حاصل این گفت‌وگو مباحث و مطالب مهمی در مورد فعالیت امدادگران جوون در زمان بحران و همچنين بویژه زلزله کرمانشاه و همچنين همچنین چگونگی آموزش‌های امداد و همچنين نجات در مدارس و همچنين موضوعات دیگری بوده است.

آقای صابونچی! برخی کارشناسان و همچنين صاحب‌نظران بر این باورند که نهاد مهمی به نام نهاد جوانان هلال‌احمر مدتی است آنطور که باید نتوانسته در جامعه بروز و همچنين ظهور داشته باشد و همچنين بخشی از بدنه جامعه با فعالیت‌های این نهاد آنطور که باید آشنا نیست، نظر تو در این باره چیست؟
بله! موضوعی که اشاره کردید درست است، من نيت و اراده معرفی مقصر در این موضوع را ندارم و همچنين تنها دلایل آن هم را تشریح خواهم کرد. بخشی از آن هم به ماهیت کار مرتبط می‌مي شود، نه‌تنها در هلال‌احمر بلکه در بسیاری از نهاد‌های اجرایی دیگر، آن هم بخشی از نهاد که با موضوعات خبرساز مانند حوادث که انظار و افکار عمومی را بیشتر جلب می‌کند، درگیر است، به روش طبیعی از لحاظ رسانه‌ای جذابیت بیشتری داشته و همچنين معرفی و همچنين ديدن بیشتری را در پی دارد.

در صورتي که از انظار و افکار عمومی بپرسید، قسمت و بخش عمده‌ای از شهروندان و مردم شهر نخستین تصویری که بعد از شنیدن کلمه هلال‌احمر به ذهن‌شان خطور می‌کند حوادثی همچون سیل و همچنين زلزله و همچنين امداد و همچنين نجات است، تعداد اندکی از شهروندان و مردم شهر خواهند بود که هلال‌احمر را با داروهای تک‌ورژن و نسخه‌ای و همچنين نایاب شناخته‌اند، تعداد کم دیگری هم هلال‌احمر را با سرويس ها و خدمات پزشکی در حج و همچنين عتبات عالیات به یاد می‌آورند و همچنين قسمت و بخش زیاد تصویر انظار و افکار عمومی مربوطه به این ۳ قسمت و بخش است. یکی از عواملی که باعث شده شهروندان و مردم شهر هلال‌احمر را با امداد و همچنين نجات بشناسند ماهیت این نوع حوادث و همچنين نزدیک بودن به زندگی روزمره است و همچنين قسمت و بخش دیگر هم ناشی از ضعف در اطلاع‌رسانی نهاد هلال‌احمر است، این موضوع نیز وابسته به عواملی در نهاد جوانان و همچنين مناسبات هلال‌احمر بوده که نتوانسته سرويس ها و خدمات را بخوبی اطلاع‌رسانی کند. یکی از برنامه جذاب و جالب و خوب‌هایی که در دستور کار قرار گرفته این است که فعالیت‌های خوب را معرفی کنیم، بسیاری از اشخاص قبل از ما در این نهاد خدمت کرده و همچنين زحمات بسیاری داشته‌اند که برخی از آنان سرويس ها و خدمات در حال حاضر نیز در جریان بوده و همچنين فعالیت‌های قابل دفاعی هم است، باید با تمام ظرفیت‌ها اعم از رسانه‌های رسمی، فضای مجازی، سایت‌ها و همچنين شبکه‌های اجتماعی به معرفی سرويس ها و خدمات و همچنين دستاوردهای هلال‌احمر بپردازیم، چرا که بسیاری از جوانان از سرويس ها و خدمات این نهاد بی‌اطلاع خواهند بود.

با این اوصاف و همچنين با توجه به اینکه مبنای کار هلال‌احمر فعالیت‌های داوطلبانه است، میزان استقبال جوانان از فعالیت‌های داوطلبانه در این چند سال شمسي چگونه بوده است؟
فلسفه ایجاد سازمانی به نام جوانان این است که دروازه ورودی هلال‌احمر مي شود و همچنين نیروها را جذب و همچنين تربیت کرده تا در اختیار ماموریت‌های هلال‌احمر قرار گیرند. هلال‌احمر و همچنين صلیب سرخ جهانی اصلی بر مبنای بشردوستی (که بحث‌های بی‌غرض و همچنين بی‌طرفی هم در کنار آن هم معنا می‌شوند) دارند. در صورتي که امداد و همچنين نجاتی در هلال‌احمر وجود دارد مصداق آن هم بشردوستی بوده و همچنين فعالیت‌های اجتماعی و همچنين سلامت‌محور مصادیقی از بشردوستی خواهند بود. ماموریت ما در نهاد جوانان این است که اشخاص را از سنین کودکی، نوجوانی و همچنين جوانی جذب کنیم (این جذب به معنای استخدام نیست، چرا که تمام این اشخاص به صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند)، ابتدا مفاهیم پایه را به آنان آموزش داده، فلسفه هلال‌احمر را به این اشخاص آموخته و همچنين سپس تجربه و مهارت بالا‌ها را به آنان بیاموزیم. بیشتر آموزش تجربه و مهارت بالا در قالب طرح امداد و همچنين نجات است، برای مثال فردی دانشجوی پزشکی است و همچنين می‌خواهد در این قالب در یک روستای دورافتاده به شهروندان و مردم شهر خدماتی بدهد یا فرد دیگری می‌خواهد آموزش‌هایی را به شهروندان و مردم شهر ارائه دهد.

ولي بايد توجه داشت پرسش من در مورد میزان استقبال از فعالیت‌های نهاد جوانان بود.
اینکه به چه میزان اقبال عمومی وجود داشته به ۲ عامل بستگی دارد که یکی از آنها معرفی و همچنين بسترسازی است. در این بحث ضعف داشته و همچنين نتوانسته‌ایم در موارد بسیاری اطلاع‌رسانی خوبی داشته باشیم که این موضوع ناشی از عوامل گوناگونی مانند کمبود اعتبارات تا تغییرات سازمانی بوده است. نقطه دیگر نیز به نشاط اجتماعی مرتبط می‌مي شود، مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهد انگیزه کار داوطلبانه ارتباط عمیقی با نشاط اجتماعی دارد، کمبود نشاط اجتماعی نیز دلایل گوناگونی اعم از معظلات و مسائل و مشکلات معیشتی و همچنين اقتصادی، استرس‌ها و همچنين دغدغه‌های متنوع و گوناگون و مختلف را شامل می‌مي شود که در جامعه وجود دارد، شاید برخی دغدغه‌های اشخاص جامعه نیز درست و همچنين بجا نباشد ولي بايد توجه داشت در جامعه تسری پیدا کرده است.

یعنی بر این باور هستید که سبک زندگی ارتباط و رابطه‌ای مستقیم با فعالیت‌های داوطلبانه دارد؟
سبک زندگی مهم است، در کشورهای توسعه‌یافته اعم از غرب و همچنين شرق، کار داوطلبانه یک ارزش است که در قالب‌های گوناگون نظیر NGO انجام می‌مي شود و همچنين یک امتیاز اجتماعی برای فرد به حساب می‌آید و همچنين شاید آن هم کار منفعت مالی هم برای فرد نداشته باشد ولي بايد توجه داشت در رزومه فرد امتیاز ویژه‌ای به حساب می‌آید؛ متاسفانه این نقطه در کشور ما به‌درستی تبیین نشده است. بحث انگیزش اشخاص برای حضور در هلال‌احمر باید وجود داشته باشد، باید برای هر داوطلب احترام ویژه‌ای قائل شد تا ببیند که فعالیت وی دیده می‌مي شود و همچنين احساس تلف کردن وقت به وی دست ندهد و همچنين فعالیت‌ها خروجی قابل ملاحظه‌ای داشته است. یکی از رویکردهای جدید نهاد همین مسائل انگیزشی است که در حال انجام آن هم هستیم.

در حال حاضر بیشترین جذب از چه طریقی انجام می‌مي شود؟
در مدارس و همچنين دانشگاه‌ها به صورت داوطلبانه است، در دانشگاه‌ها پروسه عضو شدن در تشکل‌ها آزادتر بوده و همچنين اشخاص متقاضی خود دبیر انتخاب و همچنين فعالیت می‌کنند، پیشنهاد فعالیت نیز می‌دهند که ما در آن هم مسائل هم به متقاضیان کمک می‌کنیم. همچنين و علاوه بر دانشجویان، کانون جوانان را در تمام استان‌ها داریم که اشخاص می‌توانند با رفت و آمد و مراجعه به هلال‌احمر شهرشان عضو این کانون‌ها شوند. پیوستن به این کانون‌ها هیچ پیچیدگی و همچنين گزینش خاصی ندارد که دست و همچنين پا گیر باشد. این اشخاص در صورتي که در آموزش‌های قبلی شرکت کرده باشند می‌توانند تجربه و مهارت بالا‌های بیشتری را فرا بگیرند و همچنين در صورتي که به تا حال عضو هلال‌احمر نبوده‌اند آموزش‌های پایه‌ای را دریافت می‌کنند، طرح‌های گوناگونی وجود دارد که اشخاص متقاضی می‌توانند در آنان مشارکت کنند. این نوع طرح‌ها مشوقی است که به توسعه طرح کمک می‌کند، برای مثال شاید فردی به واسطه تحصیلات دانشگاهی بخواهد در فعالیت‌های امدادی وارد مي شود یا فرد دیگری در بحث‌های اجتماعی یا حمایت روانی و همچنين تیم‌های سحر یا فعالیت‌های ترویجی شرکت کند.

ما روز ۱۶ آذر مانور زلزله را در خوابگاه‌های دانشجویی انجام خواهیم داد، در تمام این فعالیت‌ها هم آموزش و همچنين هم جذب نهفته است، در مناسبت‌ها و همچنين ایام گوناگون نیز در سطح جامعه حضور مستمر داریم، بسیاری از اشخاص بعد از دیدن این فعالیت‌ها به عضویت در هلال‌احمر علاقه‌مند می‌شوند. یکی از مواردی که تلاش در رونق آن هم داریم، بحث اردو است، حجم اردوهای برگزار شده در سال شمسي جاری بیشتر شده و همچنين نزدیک به ۱۰ هزار فرد يا شخص در اردوهای کشوری و همچنين منطقه‌ای شرکت نموده اند و همچنين استان‌ها و همچنين محل‌های گوناگونی برای این اردوها برنامه جذاب و جالب و خوب‌ریزی شده بود.

بیشترین استقبال از فعالیت‌های نهاد جوانان از طرف دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده شکل می‌گیرد یا پسران جوان و همچنين از چه سن و همچنين از چه گروهی بیشتر متقاضی حضور در هلال‌احمر خواهند بود؟
در ایام گوناگون سال شمسي این آمار متغاير و متفاوت است، برای مثال در ابتدای سال شمسي تحصیلی دانش‌آموزان و همچنين دانشجویان جدیدالورود بیشتر متقاضی خواهند بود، در تابستان که دانشگاه‌ها و همچنين مدارس فعالیت کمتری دارند مسیر جذب تغییر کرده و همچنين از طریق کلاس‌های تابستانی در شعب هلال‌احمر انجام می‌مي شود. این نوسان در طول سال شمسي یکسان نیست، هر تفاهمنامه جدیدی که با نهاد‌هایی نظیر دانشگاه آزاد شکل می‌گیرد متقاضیان جدیدی را به هلال‌احمر اضافه و همچنين ظرفیت‌ها را بیشتر می‌کند.

متقاضیان بیشتر خانم‌ها خواهند بود یا آقایان؟
به روش تقریبی تعداد متقاضیان زن و همچنين مرد یکسان است و همچنين هلال‌احمر هیچ محدودیت جنسیتی ندارد، در برخی مسائل مانند امداد و همچنين نجات بیشتر متقاضیان آقایان خواهند بود ولي بايد توجه داشت در مجموع تفاوت معناداری بین آقایان و همچنين خانم‌ها نیست. در مدارس این طرح را هم در مدارس دخترانه و همچنين هم در مدارس پسرانه اجرا می‌کنیم. در مسابقات هم رقابت‌های مجزایی برای دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده و همچنين پسران جوان وجود دارد که شرکت‌کنندکان آن هم یکسان خواهند بود، برای مثال در برنامه جذاب و جالب و خوب کویرنوردی در یزد هم دخترک هاي جوان و ازدواج نکرده حضور دارند، هم پسران جوان.

از ابتدای سال شمسي ۹۷ چه میزان جذب متقاضی داشته‌اید؟
براساس بررسي ها در نیمه اول سال شمسي ۹۷ در کانون دانش‌آموزی ۱۱۴ هزار و همچنين ۴۱۵ دختر و همچنين ۹۹ هزار و همچنين ۲۶۰ پسر و همچنين در کانون دانشجویی ۲۷ هزار و همچنين ۷۵۹ دختر و همچنين ۲۱ هزار و همچنين ۶۷۷ پسر جذب شده‌اند. در کانون‌های آزاد هم ۸۷ هزار و همچنين ۵۹۰ دختر و همچنين ۸۶ هزار و همچنين ۵۹ پسر در این مدت جذب شده‌اند.

خبرهایی در مورد طراحی یک اپلیکیشن برای فعالیت‌های نهاد جوانان داشتیم.
بله! در حال طراحی یک اپلیکیشن کاربردی هستیم، این اپلیکیشن قابلیت عضو شدن سریع و همچنين بارگذاری رزومه و همچنين سوابق کاری فرد متقاضی را داشته و همچنين اشخاص می‌توانند آموزش‌های آنلاین را دریافت کنندهمچنین، ارتباط متقاضی با مجموعه را تسهیل کرده و همچنين می‌تواند برای اشخاص متقاضی تسهیلاتی ارائه دهد. با بسیاری از نهاد‌ها و همچنين مراکز در حال رایزنی هستیم، یک نمونه از آن هم تفاهمنامه‌ها با نهاد فنی و همچنين حرفه‌ای است که در سطح کشور برخی اشخاص عضو نهاد بتوانند به صورت رایگان آموزش‌های فنی و همچنين حرفه‌ای را ببینند. امکان حضور در دوره‌های آموزشی بین‌المللی و همچنين فضاهای دیگری که برای هر فرد با توجه به رزومه و همچنين شرایطش تعریف می‌مي شود نیز وجود دارد.

مدتی است فعالیت‌های نهاد جوانان در مدارس پررنگ‌تر است، آیا برنامه جذاب و جالب و خوب خاصی برای مدارس دارید؟
هر سال شمسي تعدادی از دانش‌آموزان ۸ هزار مدرسه را آموزش می‌دهیم. در صورتي که به روش متوسط هر مدرسه را ۳۰ تا۴۰ فرد يا شخص در نظر بگیریم هرساله در حال آموزش ۳۰۰ هزار فرد يا شخص هستیم. این تنها یک خدمت است که در حال انجام آن هم هستیم. در بحث آسیب‌های اجتماعی به عنوان یکی از اعضای شورای اجتماعی کشور در بحث‌های پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی هم از نوع سلبی و همچنين هم از نوع ایجابی در حال فعالیت مستمر هستیم و همچنين در همین راستا بیش از ۵۰هزار فرد يا شخص به صورت مدون با دوره‌های استاندارد آموزش پیشگیری از اعتیاد شرکت نموده اند. قسمت و بخش دیگر سرويس ها و خدمات ما در بحث‌های تجربه و مهارت بالا‌آموزی و همچنين کارآفرینی بوده که شهروندان و مردم شهر از آن هم اطلاعی ندارند و همچنين باید به شهروندان و مردم شهر معرفی مي شود. حضور ما در مدارس نهاد‌یافته‌تر و همچنين بهتر شکل گرفته است، زیرا تفاهمنامه‌های خوبی را در این زمینه با وزارت آموزش‌وپرورش امضا و همچنين اجرایی کرده‌ایم، یکی از تشکل‌های تصويب شده و مصوب قانون دانش‌آموزی طبق تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی هلال‌احمر بوده که فعالیت مستمری دارد.
تلاش در بالا بردن تنوع و همچنين جذابیت فعالیت در مدارس بوده و همچنين طرح دادرس، طرحی است که موضوعات امیدوار‌کننده در آن هم در حال انجام است و همچنين نشانه‌های خوبی را از آن هم ديدن می‌کنیم. برای مثال در طرح المپیاد نمونه که در طرح دادرس طراحی شده است، تیم‌های دادرس در سطح شهرستان تشکیل شده و همچنين سپس منتخبان در سطح استان و همچنين سپس در سطح کشور با هم رقابت می‌کنند، این دانش‌آموزان از مدارس گوناگون نظیر نمونه، دولتی، غیرانتفاعی، استعدادهای درخشان و همچنين از شهرهای گوناگون با هم رقابت می‌کنند و همچنين افرادی از آنان جزو منتخبان کشوری می‌شوند. این طرح توانسته نفوذ خوبی را در بین مدارس داشته باشد و همچنين در حال توسعه کمیت و همچنين کیفیت طرح دادرس هستیم. در دانشگاه‌ها نیز تفاهمنامه‌هایی با وزارت علوم و همچنين وزارت بهداشت امضا کرده و همچنين مجوز وارد شدن در تمام دانشگاه‌های کشور را داریم ولي بايد توجه داشت حضورمان در برخی نقاط پررنگ و همچنين در برخی نقاط کمرنگ است، زیرا در برخی نقاط سرمایه‌گذاری بیشتری را انجام داده‌ایم. برای مثال تفاهمنامه‌ای را با دانشگاه فرهنگیان امضا کرده‌ایم، یکی از ویژگی‌های این دانشگاه دانشجویان این دانشگاه خواهند بود که معلمان آینده خواهند بود و همچنين این مفاهیم می‌تواند از طریق آنان در مدارس کل کشور فراگیر مي شود.

فعالیت‌های داوطلبانه اعضای نهاد جوانان در زلزله کرمانشاه چگونه بود و همچنين این روزها در چه مرحله‌ای قرار دارد؟
در زلزله کرمانشاه امدادگران به چند صورت فعالیت کردند، تیم‌های امداد و همچنين نجات که عضو کانون جوانان بودند فعالیت‌های ارزشمندی را انجام دادند. خدمت دیگر خدمت در پشت صحنه و همچنين لجستیک بود. این خدمت از تهیه چادرهای امدادی تا مهیا کردن مسائل زیرساختی دیگر فراگیر بود. یکی دیگر از سرويس ها و خدمات هلال‌احمر خدمت تیم سحر بود که سرويس ها و خدمات اجتماعی و همچنين روان‌درمانی را به زلزله‌زدگان ارائه دادند. چند روز بعد از وقوع زلزله و همچنين بعد از سپری کردن فاز اولیه امداد و همچنين نجات که ۷۲ ساعت بعد از زلزله بود، تیم سحر از استان‌های گوناگون با حضور در منطقه ها و مناطق زلزله‌زده نسبت به رفع آسیب‌های روحی و همچنين روانی زلزله‌زدگان بویژه کودکان مشاوره دادند. اعضای کانون جوانان در برخی مسائل در کنار مربی به کمک کودکان زلزله‌زده می‌پرداختند و همچنين بازی‌درمانی و همچنين نقاشی‌درمانی را برای سرگرمی و همچنين تغییر روحیه این کودکان آسیب‌ دیده انجام می‌دادند. برای سایر اعضای خانواده نیز این همراهی توسط اعضای هلال‌احمر انجام شد.

اعضای هلال‌احمر تا شهریور ۹۷ یعنی ۱۱ ماه بعد از وقوع زلزله در منطقه ها و مناطق حضور داشتند و همچنين به شهروندان و مردم شهر حتی در فعالیت‌های اولیه مانند نگارش نامه کمک می‌کردند تا بار روانی زلزله تا حد امکان از این اشخاص برداشته مي شود به طوری که یونیسف نیز از این فعالیت تقدیر کرد و همچنين این موضوع باعث شد حمایت‌های روانی برجسته‌تر از مسائل دیگر در کمک‌ به زلزله‌زدگان مطرح مي شود. در بازنگری نهاد جوانان در آینده، این موضوع هم بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. برگزاری ۱۰۰ اردوی تفریحی برای دانش‌آموزان سرپل ذهاب و همچنين ثلاث باباجانی و همچنين اعزام آنان به سفر مشهد از فعالیت‌های دیگری بود که در آستانه سال شمسي تحصیلی برای دانش‌آموزان انجام شد و همچنين ۹۰ قسمت و بخش کودکان از استان خارج شده و همچنين به اردو رفته و همچنين به تفریح پرداخته‌اند. این اردوها نخستین اردوهایی بود که برای این دانش‌آموزان برگزار شد. در سالگرد زلزله نیز ۱۷ هزار بسته لوازم‌التحریر با کیفیت مناسب برای بچه‌های زلزله‌زده ارسال شد، یک سری اقلام کمکی شهروندان و مردم شهر کره‌جنوبی و همچنين هدایای ویژه شهروندان و مردم شهر تهران نیز برای شهروندان و مردم شهر کرمانشاه جمع‌آوری شده که توزیع آن هم برای شهروندان و مردم شهر شروع شده است. بعد از خروج اکیپ‌های اعضای هلال‌احمر از منطقه ها و مناطق زلزله‌زده در شهریور ۹۷، اعضای کانون جوانان استان کرمانشاه مسؤولیت کمک به زلزله‌زدگان را به عهده گرفتند. طرح سحر هم بعد از زلزله کرمانشاه در منطقه ها و مناطق زلزله‌زده اجرا شد که در بحث سرويس ها و خدمات مشاوره‌ای و همچنين روانی فعالیت‌های خوبی انجام شد.

دکتر صابونچی در گفت و همچنين گو با روزنامه وطن امروز: کار داوطلبانه ارزش است در تاریخ ۵ December 2018 | 12:51 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “دکتر صابونچی در گفت و همچنين گو با روزنامه وطن امروز: کار داوطلبانه ارزش است”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *