داوطلب جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «کسي که عضو شهر است»: ‌ کورسوی امید شهروندان و مردم شهر در روستاهای فراموش‌شده

داوطلب جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «کسي که عضو شهر است»: ‌ کورسوی امید شهروندان و مردم شهر در روستاهای فراموش‌شده

|داوطلب جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «کسي که عضو شهر است»: ‌ کورسوی امید شهروندان و مردم شهر در روستاهای فراموش‌شده از هلال ۱۴۷|

شهروندان و مردم شهر به هلال‌ احمر باور دارند و همچنين به همین دلیل وقتی هلال ‌احمر قرار است کلاس‌های کمک‌های اولیه را در یک روستا برگزار کند، همه می‌آیند و همچنين پهناور و بزرگ و همچنين کوچک در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند حوا خسروی هم در روستاهای کرمان حضور پیدا می‌کند و همچنين هم خراسان جنوبی، با آنکه منزل و خانه و همچنين زندگی‌اش در بافت کرمان است ولي بايد توجه داشت محرومیت‌های شهرستان خودش قائنات سبب شده است که نسبت به شهروندان و مردم شهر آنجا هم احساس مسئولیت کند

[ملیحه محمودخواه ]  هشت سال شمسي می‌مي شود که زندگی حوا تغییر کرده است، خواهرش را به مرکز هلال ‌احمر می‌برد و همچنين ساعت هاي طولاني و زياد پشت در منتظر می‌ماند تا کلاس خواهرش تمام مي شود ولي بايد توجه داشت یک روز کنجکاوی به جانش افتاد تا ببیند کلاس چگونه و چطوري برگزار می‌مي شود. صبح روز بعد به همراه خواهرش به کلاس رسید درهای خودرو را قفل کرد و همچنين دنبال خواهرش وارد مرکز هلال‌ احمر شد با آنکه کلاس‌ها برای معلم‌های استان خراسان جنوبی برگزار می‌شد ولي بايد توجه داشت با روی باز از او استقبال شد. همین رفتار خوب مربیان جمعیت هلال‌ احمر سبب شد زنی که می‌خواست یک بار حضور در کلاس امداد و همچنين نجات را تجربه کند، دیگر نتواند از این کلاس‌ها دل بکند و همچنين  بعد از هشت سال شمسي نیز هنوز هر روز با شوق از خواب بیدار می‌مي شود تا خودش را به کلاس برساند. از آن هم روز دیگر حضور در کلاس همه دغدغه حوا خسروی شده و همچنين زندگی‌اش با کار در هلال ‌احمر گره خورده است؛ گره‌ای که حاضر نیست برای لحظه‌ای هم آن هم را باز کند. زندگی این زن در کار امداد و همچنين نجات رنگ و همچنين بوی دیگری به خود گرفته است. حالا برنامه جذاب و جالب و خوب‌های زندگی‌اش را براساس فعالیت‌هایش در هلال ‌احمر می‌چیند و همچنين همسر و همچنين بچه‌هایش هم می‌دانند که او یک امدادگر داوطلب هلال احمری است.

حوا خسروی از ‌سال شمسي ٩٠ پای ثابت کلاس‌های هلال ‌احمر است و همچنين حالا خودش دیگر مربی کلاس‌های آموزشی هلال احمر در روستاهای دوردست خراسان جنوبی است؛ در حالی ‌که به واسطه کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل شوهر يا همسر خود ساکن بافت کرمان شده است. به خاطر علاقه‌ای که به کار در هلال‌ احمر دارد، ماه‌ها در قائنات می‌ماند تا دوره‌های کلاسش به پایان برسد و همچنين به قول خودش در صورتي که همراهی شوهر و همچنين بچه‌هایش نباشد، نمی‌تواند تا این مقدار و اندازه برای کار در هلال ‌احمر وقت و همچنين انرژی بگذارد.
آشنایی حوا با هلال‌ احمر رنگ و همچنين بوی زندگی او را به کلی تغییر داده است. خودش می‌گوید: «هلال ‌احمر در همه ابعاد  زندگی ما اثر گذاشته است؛ حتی نوع رفتار ما با اعضای خانواده تغییر کرده است. باورتان نمی‌مي شود که صبوری و همچنين گذشت در زندگی ما تعریف شده است و همچنين همه اعضای خانواده این دو خصیصه را امتحان می‌کنند و همچنين اینها از برکت آشنایی با هلال ‌احمر است. حتی بچه‌ها نیز صبور‌تر شده‌اند و همچنين با کار من کنار می‌آیند و همچنين در صورتي که زمانی به خاطر بچه‌ها بخواهم کلاسی را کنسل کنم با مخالفت شدید آنها روبه‌رو می‌شوم.
حوا در روستاهای دوردست خراسان جنوبی کلاس‌های دوره‌ای برگزار می‌کند؛ آنجا که به قول خودش شهروندان و مردم شهر در شرایط سخت مالی به سر می‌برند. او معتقد است که برگزاری این کلاس‌ها در این روستاها بسیار اهمیت دارد؛ زیرا می‌تواند هزینه‌هایی را که شهروندان و مردم شهر گاهی باید برای برخی از کارهای درمانی پرداخت کنند و همچنين قدرت آن هم را ندارند، کم می‌کند. خسروی می‌گوید: «وقتی هلال احمری باشی نگاه شهروندان و مردم شهر به تو تغییر می‌کند؛ نام و همچنين نشان هلال ‌احمر برایشان ارزش دارد. در صورتي که کار و همچنين مشکلی در روستا رخ دهد انتظارها از هلال احمری‌ها بیشتر است؛ زیرا شهروندان و مردم شهر مطمئن خواهند بود در حوادث و همچنين معظلات و مسائل و مشکلات این هلال ‌احمر است که به دادشان می‌رسد. درواقع شهروندان و مردم شهر به هلال‌ احمر باور دارند و همچنين به همین دلیل وقتی قرار است هلال‌ احمر کلاس‌های کمک‌های اولیه را در یک روستا برگزار کند، همه می‌آیند و همچنين پهناور و بزرگ و همچنين کوچک در این کلاس‌ها شرکت می‌کنند؛ ولي بايد توجه داشت نقطه اینجاست که از همه این کمک‌ها بهره بري و استفاده می‌کنند و همچنين آن هم را به کار می‌بندند و همچنين این آموزش‌ها می‌تواند حتی جان برخی از روستاییان را نجات دهد.»
خراسان جنوبی را به عقرب‌های پهناور و بزرگ و همچنين زهردارش می‌شناسند. حوا تعریف می‌کند که ‌در روستاهای قائنات عقرب زیاد است و همچنين هرازچندگاهی عقرب‌گزیدگی برای یکی از اهالی مشکل ایجاد می‌کند و همچنين به همین دلیل نحوه برخورد با عقرب و همچنين مار‌گزیدگی ازجمله درس‌هایی است که در کلاس‌های امداد و همچنين نجات جمعیت هلال‌ احمر تدریس می‌مي شود؛ ولي بايد توجه داشت دقیقا روزی که درس عقرب‌گزیدگی داشتیم عقرب یکی از اهالی را گزید و همچنين همسر او که در کلاس‌ها شرکت می‌کرد با آموزش‌هایی که دیده بود، توانسته بود تا قبل از رسیدن اورژانس زهر عقرب را از پای شوهرش بیرون بیاورد. حتی وقتی تکنیسین‌های اورژانس به محل رسیده بودند از اقدامات به موقع شوهر يا همسر خود تشکر کردند. حالا اهالی روستاهایی که حوا به آنجا می‌رود و همچنين روستاییان را آموزش می‌دهد، برای خودشان یک پا امدادگر شده‌اند. همین چند وقت پیش رگ پای یکی از گاوهای بتول خانم در روستای سرگین وقتی از پرچین عبور می‌کرد، پاره شد و همچنين بتول خانم با آموزش‌های امدادی که دیده بود توانسته بود جلوی خونریزی پای گاو را بگیرد. درواقع این اتفا‌قات کار را برای هلال‌ احمر و همچنين خانم خسروی سخت‌تر و همچنين شیرین‌تر کرده است؛ زیرا شهروندان و مردم شهر می‌دانند هلال‌احمر کورسوی امیدی است که درروستاهای فراموش‌شده آنان می‌درخشد.
حوا  بغض می‌کند و همچنين تعریف می‌کند  که برخی از روستاها در فقر مطلق به سر می‌برند؛ حتی گاهی غذایی برای خوردن ندارند و همچنين آن هم‌جا بغضش می‌ترکد و همچنين با گریه می‌گوید: «‌ماه رمضان ‌سال شمسي قبل وقتی برای برگزاری کلاس به یکی از روستاهای اطراف کرمان رفتم، متوجه شدم که برخی از اهالی روستا حتی مواد غذایی ندارند که برای افطار و همچنين سحر خود درست کنند؛ آن هم شب از شدت ناراحتی نتوانستم بخوابم وقتی موضوع را با شوهرم مطرح کردم، او تمام پس‎اندازش را به من داد و همچنين از من خواست با آن هم مواد غذایی بخرم. با هلال ‌احمر بافت نیز صحبت کردم و همچنين با هزینه‌ای که آنها به من دادند، توانستیم مقداری مواد غذایی تهیه کنیم و همچنين آن هم را برای روستاییان ببرم.»
حوا خسروی هم در روستاهای کرمان حضور پیدا می‌کند و همچنين هم خراسان جنوبی با آنکه منزل و خانه و همچنين زندگی‌اش در بافت کرمان است ولي بايد توجه داشت محرومیت‌های شهرستان خودش قائنات سبب شده است که نسبت به شهروندان و مردم شهر آنجا احساس مسئولیت کند. شوهرش هم پا به پای او می‌آید و همچنين در نبود حوا از بچه‌ها مراقبت می‌کند. اینجاست که معنای صبر و همچنين گذشتی که در هلال ‌احمر آموزش داده می‌مي شود، در زندگی شخصی آنها تبلور پیدا می‌کند. خودش هم تا جایی که قدرت دارد تلاش می‌کند تمام آموخته‌هایش را به شهروندان و مردم شهر در روستاها منتقل کند. آن هم‌قدر روستاییان خوب آموزش می‌بینند که بارها از او خواسته‌اند به صورت داوطلبانه در بیمارستان حاضر شوند و همچنين بتوانند آموزش‌هایی را که دیده‌اند، به صورت عملی اجرایی کنند ولي بايد توجه داشت هیچ وقت این فضا در اختیار آنها قرار نمی‌گیرد. ایده‌های زیادی نیز مطرح می‌مي شود چه از طرف داوطلبان هلال‌ احمر و همچنين چه از طرف شهروندان و مردم شهر روستا ولي بايد توجه داشت این ایده‌ها نیز گاهی اجرایی نمی‌مي شود؛ زیرا با کمبود بودجه روبه‌رو خواهند بود و همچنين این موضوع تنها به استان و همچنين شهرستان آنها مرتبط نمی‌مي شود و همچنين به همین دلیل بسیاری از آرزوهایی که می‌خواهند اجرایی مي شود، بی‌پاسخ می‌ماند.
ولي بايد توجه داشت همین مقدار نیز برای حوا خسروی راضی‌کننده است؛ زیرا به نظر او آن هم‌قدر امکانات در برخی از روستاها کم است که همین میزان آموزش نیز برای آنها بسیار اهمیت دارد و همچنين گاهی به دلیل یک اتفاق کوچک و همچنين نبود مراکز درمانی در این روستاها شهروندان و مردم شهر به‌شدت دچار مشکل می‌شوند و همچنين در صورتي که شهروندان و مردم شهر با اولین اصول درمانی و همچنين امدادی آشنایی داشته باشند، می‌توانند خودشان برخی از معظلات و مسائل و مشکلات را برطرف کنند.

حوا کلاس‌های دوره‌ای در روستاهای دوردست خراسان جنوبی برگزار می‌کند؛ آنجا که به قول خودش شهروندان و مردم شهر در شرایط سخت مالی به سر می‌برند. او معتقد است که برگزاری این کلاس‌ها در این روستاها بسیار مهم است؛ زیرا می‌تواند هزینه‌هایی را که شهروندان و مردم شهر گاهی باید آن هم را پرداخت کنند و همچنين توانش را ندارند، کم کند

داوطلب جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «کسي که عضو شهر است»: ‌ کورسوی امید شهروندان و مردم شهر در روستاهای فراموش‌شده در تاریخ ۳ February 2020 | 10:28 pm منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “داوطلب جمعیت هلال‌احمر در گفت‌وگو با «کسي که عضو شهر است»: ‌ کورسوی امید شهروندان و مردم شهر در روستاهای فراموش‌شده”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *