دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی و همچنين حرفه‌ای عصاریان دزفول و همچنين دبیر مجمع کانون‌های دانشجویی استان خوزستان

مطالعه علیه آسیب‌های اجتماعی

سید ابراهیم موسویان-  در ۸ کیلومتری جنوب دزفول، جایی که جاده خاکی پیش رو به باغ‌های مرکبات و همچنين مزارع کشاورزی می‌رسد، منزل و خانه‌های روستای انجیرک در  حصار باغ مرکبات، خودی نشان می‌دهند. از مقابل منزل و خانه‌های یک طبقه‌ با نمای آجری و همچنين سیمانی که انگار در دو سوی کوچه‌های خاکی انجیرک به  یکدیگر تکیه نموده اند می‌گذریم و همچنين به حسینیه قدیمی روستا می‌رسیم. بچه‌های روستا، دانش‌آموزان مشتاق و همچنين نوجوان‌هایی که امروز شوق ملاقات با یار مهربان آنها را به اینجا کشانده، محوطه حسینیه روستا را قرق نموده اند.

دانشجویان کانون‌های دانشجویی دزفول، با کمک کارکنان شعبه هلال‌احمر این شهرستان، بسته‌های پر از کتاب را به سوی کتابخانه جديد و تو و تازه تاسیس حسینیه می‌برند تا بچه‌های انجیرک هم از امروز صاحب یک کتابخانه پر و همچنين پیمان شوند. این‌ میان دانش‌آموزان روستا هم دست به کار می‌شوند تا هر چه زودتر قفسه‌های خالی کتابخانه پر مي شود.‌‌ کتاب‌ها به همت دانشجویان دزفولی که مدت‌هاست برای شادی بچه‌های روستا زحمت‌ کشیده‌اند از چند روز قبل دسته بندی شده تا برای اهالی انجیرک با هر سلیقه‌ای در کتابخانه، کتاب پیدا مي شود.

وقتی کار چیدن کتاب‌ در قفسه‌های کتابخانه شروع می‌مي شود، با «سید ابراهیم موسویان» دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی حرفه‌ای دزفول که ایده اجرای این طرح را مطرح و همچنين دیگر دانشجویان هلالی شهرستان را با خود همراه کرده‌است، هم‌کلام می‌شویم. او می‌گوید:« باور داریم برخی از آسیب‌های اجتماعی، به دلیل کمبود مطالعه و همچنين آگاهی است و همچنين اینکه سرانه کتابخوانی در کشور ما بسیار پایین است. بنابراین تصمیم گرفتیم در هفته کتابخوانی کاری نو برای ترویج کتابخوانی انجام دهیم. به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن کردیم شاید برخی از علاقمندان به کتاب، امکان دسترسی آسان به آن هم را ندارند. بنابراین هدف‌مان را راه اندازی کتابخانه در برخی روستاهای دزفول قرار دادیم که به کتاب و همچنين کتابخانه دسترسی ندارند.» بچه‌های روستا، بیش از دیگران برای راه‌اندازی کتابخانه، اشتیاق دارند.

«محمد» یکی از دانش‌آموزان مقطع متوسطه روستا که امروز او هم برای راه‌اندازی کتابخانه کمک‌ حال دانشجویان شده است، می‌گوید:« از امروز در روستایمان یک کتابخانه کوچک داریم و همچنين مجبور نیستیم برای پیدا کردن بعضی از کتاب‌ها به کتابخانه شهرستان برویم.»

طولی نمی‌کشد که قفسه‌های کتابخانه مملو از کتاب می‌مي شود. از کتاب قصه برای کودکان تا کتاب‌های دینی و همچنين رمان‌های خواندنی. اهالی انجیرک، از همین حالا علاقه‌ خود را به کتاب نشان داده‌اند. در گوشه‌ای از حسینیه چند نفری از دانش‌آموزان دبستانی، کتاب قصه مورد علاقه خود را از قفسه برداشته و همچنين چند نفری سرگرم قصه خواندن شده‌اند. موسفیدان روستا هم از ره‌آورد دانشجویان بی نصیب نمانده و همچنين آنها هم کنار قفسه کتاب‌ها به دنبال کتاب مورد علاقه خود می‌گردند.

موسویان از نحوه تامین کتاب‌ها و همچنين اجرای گام‌های بعدی این طرح در دیگر روستاهای دزفول می‌گوید:« می‌‌خواهیم این طرح را در سه گام اجرا کنیم. در مرحله اول روستاهای انجیرک و همچنين حمزه را که کتابخانه نداشتند انتخاب کردیم. مدت‌هاست در تعمال با معاونت جوانان هلال‌احمر استان، پیگیر اجرای این طرح بودیم و همچنين با مشارکت معاونت قول توزیع ۱۵ هزار جلد کتاب در روستاهای محروم دزفول را گرفته‌ایم. اکنون ۵ هزار جلد کتاب با کمک معاونت تامین شده و همچنين در گام‌های بعدی اجرای طرح، بعد از تامین ۱۰ هزار جلد دیگر، کار توزیع و همچنين راه‌اندازی کتابخانه در دیگر روستاهای محروم دزفول را ادامه می‌دهیم.»

دانشجویان دلسوز دزفولی، با هماهنگی اعضای شورای روستا، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متنوعی هم برای علاقمندان به کتاب تدارک دیده‌اند. قرار است پیوند دانشجویان با کتاب‌‌خوان‌های روستا قطع نشود. موسویان در اینباره می‌گوید:« قرار است با هماهنگی دهیاران و همچنين اعضای بسیج روستا، به صورت ماهانه مسابقه کتابخوانی میان علاقمندان به کتابخوانی برگزار مي شود تا پیوند عمیق‌تری میان اهالی روستا و همچنين کتاب و همچنين کتابخوانی ایجاد مي شود.»

اولین کتابخانه روستا

نگین پاک طینت- دانشجویان دزفولی، برنامه جذاب و جالب و خوب‌های متنوعی برای دانش‌آموزان انجیرک در نظر گرفته‌اند. کار راه‌اندازی کتابخانه که تمام می‌مي شود، بچه‌ها در محوطه حسینیه دور هم جمع می‌شوند تا اولین حلقه کتاب‌خوانی روستا تشکیل مي شود. بچه‌ها در حلقه‌های چند نفره دور هم می نشینند و همچنين هر کدام از دانشجویان هم مسئولیت قصه‌خوانی را برای بچه‌های روستا به دست می‌گیرد.

در گوشه دیگری از حسینیه روستا، «نگین پاک طینت» دبیر کانون دانشجوی دانشگاه فرهنگیان دزفول، دانش‌آموزان دبیرستانی انجیرک را دور هم جمع کرده تا به آنها برای انتخاب رشته متناسب با علایق و همچنين توانایی‌هایشان مشاوره بدهد. پاک طینت بعد از پایان جلسه کاربردی‌اش برای دانش‌آموزان دبیرستانی روستا، می‌گوید:«‌من دانشجو‌معلم هستم و همچنين اطلاعات خوبی در مورد موفقیت در کنکور سراسری دارم. امروز که قرار شد به روستای انجیرک بیاییم، تصمیم گرفتم اطلاعاتم را با دانش‌آموزان این روستا، به ویژه آنهایی که علاقه دارند در آینده کارو بار يا کسب و کار يا همان شغل معلمی را انتخاب کنند در میان بگذارم. یکی دلش می‌خواهد پزشک مي شود و همچنين دیگری هم مثل من به تدریس علاقه دارد. چند نفری از آنها مصمم شده‌اند در روزهای باقیمانده تا کنکور تلاش بیشتری برای رسیدن به آرزوهای‌شان انجام دهند.»

برنامه جذاب و جالب و خوب امروز، از تفریح و همچنين سرگرمی خالی نیست. اعضای کانون، مسابقه‌ای برای دانش‌آموزان دبستانی روستا ترتیب داده‌اند. هدایایی هم برای نفرات برنده در نظر گرفته شده تا همه چیز برای یک روز شاد و همچنين متغاير و متفاوت در روستای انجیرک مهیا مي شود. کارت‌های رنگی، میان بچه‌ها توزیع می‌مي شود و همچنين آنها باید با سلیقه خودشان ابتدا روی کاغذ نقاشی کرده و همچنين کاردستی‌های متنوع بسازند. مسابقه که تمام می‌مي شود، همه بچه‌های روستا برنده بازی خواهند بود. جایزه آنها آن هم کتاب‌های قصه جذابی است که چند دقیقه پیش، دانشجویان مهربان دزفولی برای‌شان خوانده بودند.

بهترین هدیه

مریم رادمهر- مقصد بعدی دانشجویان دزفولی، روستای ۶ هزار نفری حمزه از توابع قسمت و بخش سردشت دزفول است. در حسینیه حمزه نیز با همکاری دهیاران، کتابخانه کوچکی مهیا شده است تا بچه‌های روستا انس بیشتری با یار مهربان پیدا کنند. اینجا هم با رسیدن خودروی حامل کتاب‌ها، دانش‌آموزان روستا به استقبال دانشجویان آمده‌اند تا با کمک هم اولین کتابخانه روستا را راه‌اندازی کنند.

قفسه‌ کتابخانه، در چشم برهم‌زدنی با همکاری دانشجویان و همچنين دانش‌آموزان روستا پر می‌مي شود از کتاب‌های خواندنی و همچنين سودمند. از کتاب داستان برای کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان تا رمان‌ها و همچنين کتاب‌های دینی. در روستای حمزه هم بازار کتابخوانی برای کودکان روستا داغ است. دانشجویان کتاب‌های مناسب کودکان را از دل قفسه‌هایی که جديد و تو و تازه از کتاب پر شده‌اند برمی‌دارند و همچنين در تيم‌های چند نفره برای بچه‌ها قصه می‌خوانند.

در حسینیه روستا، برنامه جذاب و جالب و خوب دیگری هم در حال اجراست. اعضای کانون‌های دانشجویی، کودکان دبستانی روستا را دور هم جمع کرده اند تا با انجام بازی‌های فکری پیوند آنها را با کتابخانه جديد و تو و تازه تاسیس روستا بیشتر کنند.در روستای حمزه ولي بايد توجه داشت دانشجویان دزفولی برنامه جذاب و جالب و خوب دیگری هم دارند. در گوشه‌ای از محوطه مسجد، چند نفری از دانشجویان، شروع می‌کنند به گرفتن فشارخون و همچنين قندخون رفت و آمد و مراجعه کنندگان. پای موسفیدان روستا هم به برنامه جذاب و جالب و خوب راه‌اندازی کتابخانه باز می‌مي شود و همچنين دانشجویانی که دوره‌های کمک‌های اولیه را گذرانده‌اند، با صبوری تست‌های مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري را انجام می‌دهند.

در پایان برنامه جذاب و جالب و خوب امروز، با «مریم رادمهر» عضو کانون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی دزفول، هم‌کلام می‌شویم. او که تمام مدت مشغول گفتگو با دانش‌آموزان روستای حمزه در مورد کتاب بود، می‌گوید:« امروز در میان بچه‌های روستا چشمم به دختر ۱۲ ساله‌ای افتاد که وارد جمع دانش‌آموزان نمی‌شد. همه با اشتیاق کتاب می‌گرفتند و همچنين قصه‌هایش را برای هم تعریف می‌کردند ولي بايد توجه داشت او گوشه حسینیه ایستاده و همچنين تنها تماشاگر این شور و همچنين علاقه بود. وقتی سراغش رفتم، گفت سواد خواندن و همچنين نوشتن ندارد و همچنين به دلیل معظلات و مسائل و مشکلات مالی نتوانسته درس بخواند. به او هم چند کتاب هدیه دادیم. وقتی می‌رفتیم با اشتیاق گفت می‌خواهد هر روش شد در مدرسه روستا ثبت نام کند.»

 

کتابخانه‌هایی که به زودی ساخته می‌شوند

امدادگران و همچنين کارکنان شعبه هلال‌احمر شهرستان دزفول نیز دانشجویان خیرخواه شهرستان را برای توزیع کتاب در روستاهای محروم «انجیرک» و همچنين «حمزه» یاری کردند.

«مصطفی طحان» رئیس شعبه هلال‌احمر دزفول دراین‌باره می‌گوید: «برای اجرای این طرح در ابتدا نیاز به کتاب داشتیم. با کمک معاونت جوانان استان، ۵ هزار جلد کتاب در گام اول تهیه و همچنين توزیع شد. همچنین با اداره فرهنگ و همچنين ارشاد اسلامی دزفول نیز هماهنگی‌هایی انجام داده‌ایم تا این اداره نیز در دیگر مراحل اجرای طرح برای تامین کتاب‌ها کمک حال ما مي شود. وقتی دانشجویان با انگیزه دزفول، موضوع طرح‌شان را با ما درمیان گذاشتند، در ساختمان شعبه هلال‌احمر دزفول محلی در اختیارشان قرار دادیم تا کتاب‌های تهیه شده را ابتدا دسته‌بندی و همچنين سپس برای انتقال به روستاهای محروم، بسته‌بندی کنند.»

طحان از همکاری شعبه هلال‌احمر دزفول با اعضای کانون‌های دانشجویی، در اجرای مراحل بعدی توزیع کتاب و همچنين راه‌اندازی کتابخانه در روستاهای دزفول می‌گوید:«در مراحل بعدی سراغ دیگر روستاهای محروم دزفول می‌رویم. شناسایی دیگر روستاهایی که نیاز به کتابخانه دارند، هماهنگی با دهیاری‌ها و همچنين منزل و خانه‌های هلال در این روستاها انجام شده و همچنين شعبه دزفول نیز مسئولیت حمل و همچنين نقل کتاب‌ها به این روستاها را به دست خواهد گرفت.»