تشدید فعالیت تیم‌های حمایت روانی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده

تشدید فعالیت تیم‌های حمایت روانی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده

|تشدید فعالیت تیم‌های حمایت روانی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده از هلال ۱۴۷|

اشخاص درگیر در حوادث متنوع و گوناگون و مختلف، بسته به شدت و همچنين نوع حادثه‌ای که با آن هم مواجه شده‌اند، درگیر عوارض روحی و همچنين روانی بعد از آن هم نیز می‌شوند، عوارضی که گرچه در بحران‌های بسیاری در سال شمسي‌های قبل مورد غفلت قرار گرفته و همچنين پیامدهای زیادی نیز ایجاد کرده بود، ولي بايد توجه داشت چند سالی است که کم کم مورد توجه دستگاه‌های امدادی و همچنين بهداشتی قرار گرفته است. رئیس نهاد جوانان جمعیت هلال احمر در مورد طرح این نهاد برای ساماندهی حمایت‌های روانی و همچنين اجتماعی بعد از بحران توضیح داده است.

شهاب الدین صابونچی در گفت‌وگو با ایسنا، در مورد اقدامات انجام شده از سوی نهاد جوانان جمعیت هلال برای بازتوانی روحی و همچنين روانی آسیب دیدگان حوادث متنوع و گوناگون و مختلف گفت: بعد از زلزله در ورزقان بود که تيم‌های متنوع و گوناگون و مختلف مردمی و همچنين فعالان نهاد‌های شهروندان و مردم شهر نهاد کم کم به این فکر کردن و انديشيدن کردن و انديشيدن افتادند تا اقداماتی را در مورد آثار روحی و همچنين روانی زلزله زدگان نیز انجام دهند. اقداماتی که بسیار مؤثر بود و همچنين خلاء انجام جدی و همچنين گسترده آن هم در قبل بسیار به چشم می‌آمد. نهاد جوانان جمعیت هلال احمر نیز وارد این اقدامات شد.

وی با بیان اینکه بعد از زمین لرزه کرمانشاه این اقدامات با ساماندهی بیشتری دنبال شد، گفت: در همین راستا نیز طر ح سحر به معنای ساماندهی و همچنين حمایت روانی و همچنين اجتماعی حادثه دیدگان از سوی نهاد جوانان با دو هدف تغییر فضای روحی اشخاص و همچنين تغییر فضای پیرامونی اشخاص اجرایی شد و همچنين تمرکز اصلی‌مان را هم روی کودکان و همچنين نواجوانان به عنوان آسیب پذیرترین اقشار در شرایط بحرانی قرار دادیم.

رئیس نهاد جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به تفاوت میان شرایط حاکم بر اردوگاه‌های اسکان اضطراری و همچنين منازل گفت: تصور کنید کودکی که تا چند روز پیش در منزل و خانه بوده، اسباب بازی داشته و همچنين بالاخره خود را در فضایی تحت عنوان منزل و خانه و همچنين سرپناه می دیده، ولي بايد توجه داشت به یکباره در پی سیل، زلزله یا هر حادثه دیگری تمام اینها را از دست داده و همچنين مجبور است در اردوگاه یا چادر زندگی کند. حالا در صورتي که این کودکان همچنين و علاوه بر منزل و خانه، یکی از نزدیکان خود را هم از دست داده یا شاهد فضایی اندوهگین و همچنين غمبار باشند، قطعاً دچار حملات روحی و همچنين روانی می‌شوند که مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است به موقع و همچنين با مداخلات اشخاص متخصص حل و همچنين فصل مي شود.

صابونچی با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی تیم‌های سحر در حوادث متنوع و گوناگون و مختلف اظهارکرد: در زلزله کرمانشاه تیم‌های سحر با حضور در منطقه ها و مناطق زلزله زده اقدام به برگزاری کارگاه‌های متنوع و گوناگون و مختلف برای کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان کردند، آنها سعی کردند از طریق تغییر فضای فیزیکی اطراف و همچنين همینطور ارتقای روحیه کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان این اشخاص را از معرض پیامدها و همچنين عوارض ناشی از بحران دور کنند.

وی افزود: در سیل سه استان گلستان، لرستان و همچنين خوزستان نیز تیم‌های سحر وارد شده و همچنين اقداماتی را انجام دادند که شامل آن هم می‌قدرت به برگزاری کارگاه‌های نقاشی، جنگ‌های کودکان، اجرای موسیقی برای کودکان، بازی درمانی و همچنين… اشاره کرد. همچنین با توجه به اینکه در جریان بسیاری از این اقدامات می‌قدرت به اختلالات روحی کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان پی برد، در صورت رو به رو شدن با معظلات و مسائل و مشکلات حاد روحی، این اشخاص به تیم‌های بهزیستی و همچنين وزارت بهداشت معرفی می‌شوند تا اقدامات درمانی نیز روی آنان آغاز مي شود.

رئیس نهاد جوانان جمعیت هلال احمر در مورد زمان آغاز به کار تیم‌های سحر در منطقه ها و مناطق متأثر از بحران نیز اظهار کرد: معمولاً در روزهای نخست از وقوع یک حادثه هم خود اشخاص در یک شوک خواهند بود و همچنين هم اشخاص دیگر در اطراف فرد حادثه دیده حضور دارند و همچنين به همین دلیل فرد کمتر احساس افسردگی یا درماندگی می‌کند، ولي بايد توجه داشت معمولاً با گذشت یک ماه بعد از وقوع حادثه، محل از کمک‌های مردمی و همچنين دستگاه‌های امدادی خالی می‌مي شود و همچنين اشخاص درگیر بحران نیز بیشتر با واقعیت و همچنين آنچه که با آن هم مواجه شده‌اند روبرو می‌شوند و همچنين به همین دلیل نیز فعالیت تیم‌های حمایت روان نهاد جوانان نیز از همین ایام آغاز شده و همچنين بسته به شرایط تا شش ماه یا حتی یکسال بعد نیز فعالیت‌شان را در محل ادامه می‌دهند.

صابونچی با بیان اینکه تلاش ما این است که از جوانان بومی عضو نهاد جوانان هلال احمر که با فرهنگ و همچنين زبان منطقه آشنا خواهند بود، کمک بگیریم، گفت: توجه به فرهنگ‌ها و همچنين آداب هر منطقه امر مهمی است که مورد توجه قرار داده‌ایم. همچنین مسلط بودن و تسلط داشتن به زبان و همچنين گویش هر منطقه هم مورد توجه قرار گرفته است و همچنين از طرفی دیگر با توجه به اینکه زمان استقرار تیم‌ها در محل طولانی مدت است، بنابراین مورد بهره بري و استفاده و نياز ضروري است که حتماً اشخاص بومی آن هم منطقه ها و مناطق را بکار بگیریم.

وی از همکاری یونیسف با نهاد جوانان جمعیت هلال احمر خبر داد و همچنين گفت: تیم‌های سحر که در دسته بندی‌های مددکاری و همچنين تسهیل‌گری در محل حاضر می‌شوند، مورد توجه یونیسف نیز قرار گرفته و همچنين این نهاد با استقبال از چنین اقداماتی در ایران اعلام کرد که آماده همکاری با جمعیت هلال احمر در حوزه آموزش به جوانان و همچنين… است.

رئیس نهاد جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در مجموع سه استان سیل زده گلستان، خوزستان و همچنين لرستان بیش از ۳۰ هزار فرد يا شخص از نیروهای نهاد جوانان مشارکت داشتند، گفت: در حال حاضر نیز گرچه عملیات امداد و همچنين نجات به پایان رسیده، ولي بايد توجه داشت فعالیت جوانان در منطقه ها و مناطق سیل‌زده در پوشش تیم‌های سحر همچنان ادامه دارد.

صابونچی افزود: شهروندان نیز می‌توانند در صورتی که نيت و اراده کمک به کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان منطقه ها و مناطق سیل‌زده را دارند، از طریق تیم‌های جوانان و همچنين پایگاه‌های نهاد جوانان اقدام کرده تا با توجه به شناختی که این تيم‌ها از نیازهای کودکان و همچنين جوانان و نوجوانان منطقه ها و مناطق سیل‌زده دارند، اقلام مورد نیاز آنان از کتاب و همچنين اسباب بازی تا موادخوراکی و همچنين… تهیه شده و همچنين در اختیار قرار داده مي شود. به عنوان مثال همین چند روز پیش ۱۰۰ هزار بسته لوازم التحریر در منطقه ها و مناطق سیل زده توزیع شد.

به گفته وی، در مجموع تمامی اقدامات تیم‌های سحر در راستای بازگشت زندگی در منطقه ها و مناطق بحرانی به حالت عادی است و همچنين استقرار و همچنين اقدامات این تیم‌ها نیز تا زمان رسیدن به این هدف ادامه خواهد داشت.

تشدید فعالیت تیم‌های حمایت روانی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده در تاریخ ۱۹ May 2019 | 11:06 am منتشر شده است

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تشدید فعالیت تیم‌های حمایت روانی در منطقه ها و مناطق سیل‌زده”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *